Węgiel będzie tańszy? Rząd szykuje dofinansowanie

2022-06-14 21:54
Karol Szumny
2022-06-14 21:54

Rząd przyjął projekt ustawy, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku. Cena gwarantowana dla odbiorców indywidualnych to 996 zł brutto za tonę. Pozostała kwota do zapłaty będzie uzupełniona dopłatą rządową.

Rząd przygotował specjalny program, który ma na celu „chronić gospodarstwa domowe przed narastającym wzrostem cen węgla, poprzez zapewnienie konkurencyjnej ceny na rynku”. Odbiorcy indywidualni będą mogli kupić węgiel po cenie odpowiadającej jego średniej cenie z ostatniego roku.

Dzięki temu węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierający co najmniej 85% węgla kamiennego, sprzedawany będzie po cenie nie wyższej niż 996,60 zł brutto za tonę. Rząd przeznaczy na pomoc dla odbiorców indywidualnych 3 mld zł.

- Plan zrekompensowania rosnących cen węgla zostanie przygotowany przez rząd i najpóźniej od sierpnia będzie obowiązywać – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierający co najmniej 85% węgla kamiennego będzie mógł być sprzedawany po cenie 996,60 zł brutto za tonę, a różnica pomiędzy tą ceną a ceną rynkową będzie uzupełniona dopłatą rządową. Limit na zakup z dopłatą będzie obejmował 3 tony.

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Czpis

odpowiedz
14.06.2022 22:02

Część i chwała panu Morawieckiego oraz partii naszej prawo i sprawiedliwość!