Wawel – królewskie serce Polski. Historia i ciekawostki zamku

2023-09-06 14:25
Artykuł sponsorowany/materiał partnera
2023-09-06 14:25

Zamek królewski na Wawelu to symbol długiej i bogatej historii Polski, a także jeden z najważniejszych obiektów turystyczno-kulturalnych w kraju. Usytuowany na wzgórzu nieustannie przyciąga uwagę zarówno turystów, jak i mieszkańców Krakowa.  W poniższym artykule zapoznamy się z fascynującą historią Wawelu oraz odkryjemy niektóre z ciekawostek związanych z tym wyjątkowym miejscem.

Krótka historia Wawelu

Początki Wawelu sięgają czasów przedchrześcijańskich, gdy istniał tutaj gród obronny. Jednak w czasie panowania królów polskich miejsce to nabrało swojego wyjątkowego charakteru. Wawel stał się siedzibą władz i sercem Państwa. Jego mury gościły królów, królowe, polityków i artystów z całego świata. 

Jednym z najważniejszych elementów Wawelu jest Katedra Świętego Stanisława i Świętego Wacława. To tu koronowani byli polscy królowie, a także odbywały się ważne wydarzenia religijne i państwowe. Wawel pełnił funkcję centrum politycznego, kulturalnego i sakralnego.

Sam zamek na przestrzeni wieków był rozbudowywany i odnawiany. Wynikało to z konieczności, gdyż dotknięty był licznymi pożarami, grabieżami, czy przemarszami wojsk. Jego historia sięga XI wieku (większy zamek obronny wybudowano na przełomie XI i XII wieku, gdy stolicę państwa przeniesiono do Krakowa). 

Przez znaczną część XIX wieku mury zamkowe zajmowały wojska austriackie. Natomiast w czasie II wojny światowej stał się siedzibą okupacyjnych władz Generalnego Gubernatorstwa i Hansa Franka.

Obecnie wzgórze wawelskie stanowi świadectwo narodowej przeszłości, które udostępnione zostało do ogólnego zwiedzania. 

Ciekawostki Wawelu — tajemnice i historie

Najbardziej znana ciekawostka o Wawelu dotyczy Smoczej Jamy. Jest to jaskinia krasowa położona u zrębu Wawelu. Wiąże się z nią legenda o „Smoku Wawelskim”. Według niej jamę zamieszkiwał smok, który dawał się we znaki okolicznym mieszkańcom. Dlatego dzielny rycerz Krakus odbył walkę z bestią. Dziś przed wejściem do jamy znajduje się pomnik smoka, a opowieść o nim stanowi integralną część krakowskiej kultury.

W Skarbcu Koronnym znajdowały się insygnia królewskie, a wśród nich: korona, miecz koronacyjny oraz berło królewskie. Skarbiec Koronny stanowił niezwykłą kolekcję bogactwa kulturowego, która świadczyła o dawnej potędze Polski. We wrześniu 1939 roku zawartość skarbca została wywieziona z Polski. W późniejszych latach powracała do kraju partiami. 

W kryptach pod katedrą wawelską znajdują się groby królewskie. Spoczywają tutaj królowie, królowe i inni członkowie rodziny królewskiej. Wnętrza zdobią wspaniałe twory sztuki, a nagrobki są prawdziwymi dziełami rzeźbiarskimi.

Dzisiaj Wawel jest nie tylko ważnym zabytkiem historycznym, ale także miejscem spotkań kulturalnych, wystaw i koncertów. Zwiedzając zamek, można podziwiać bogate zbiory sztuki, meble, obrazy i inne artefakty, które odzwierciedlają dawne epoki.

Wawel to nie tylko zamek – to dawne centrum władzy i kultury, które wciąż przyciąga uwagę. Jego mury przechowują tajemnice i historie, które kształtowały Polskę przez wieki. Zwiedzając Wawel, można przenieść się w czasie i poczuć ducha wielkiej przeszłości tego kraju.

Gdzie nocować w Krakowie?

W mieście Smoka Wawelskiego znajdziemy liczną ofertę noclegową. Hotele w Krakowie zachęcają nowoczesnym wystrojem oraz licznymi atrakcjami. Które obiekty wybierane są przez turystów najczęściej?

Campanile Kraków South

Obiekt położony w spokojnej dzielnicy, którą dzieli 40 minut spaceru od głównej atrakcji Krakowa — Wawelu. Komfortowe i w pełni wyposażone pokoje czekają na gości, którzy cenią sobie relaks i wypoczynek. 

Premier Kraków Hotel

Czterogwiazdkowy hotel wyposażony w kryty basen oraz saunę, czym zachęca do spędzania czasu w obiekcie. Jeśli zechcemy zwiedzić miasto, szybko możemy znaleźć się w centrum Krakowa, gdyż podróż zajmuje tylko 10 minut. 

Hotel Swing

Nowoczesny obiekt położony tuż obok parku wodnego. Stanowi więc idealną bazę noclegową dla osób podróżujących z dziećmi. Dodatkowo dla gości przygotowano saunę, łaźnię parową oraz ekran solny.

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

07.09.2023 08:44

Byłam i polecam Kraków