W UE czwarta dawka szczepionki przeciw Covid-19 mniej popularna od poprzednich

2022-10-24 20:27
Redakcja
2022-10-24 20:27

Czwarta dawka szczepionki przeciwko Covid-19 jest w większości krajów UE dostępna od kilku miesięcy, jednak jest mniej popularna od poprzednich. Najwięcej osób przyjęło ją w Belgii (26 proc.), Szwecji (23 proc.) i Finlandii (17 proc.), a najmniej na wschodzie UE: w Rumunii, na Litwie, Łotwie i Słowacji (ok. 1 proc).

Najwyższe wskaźniki w zakresie podstawowego szczepienia są w Portugalii i na Malcie (86 proc.). W obu krajach podobny odsetek ludności przyjął pierwszy booster (67 i 68 proc.) oraz drugi (12 i 11 proc.).

Szczepienie podstawowe przyjęło w Niemczech 78 proc. osób, pierwszą dawkę przypominającą 62,3 proc., a drugą – 10,8 proc. Więcej chętnych na tzw. jesienne szczepienie znalazło się w landach zachodnich, np. w Szlezwiku-Holsztynie 19,3 proc., niż we wschodnich, np. w Saksonii 5 proc.

We Francji 77 proc. mieszkańców zastało zaszczepionych podstawowymi dawkami, 60 proc. pierwszą dawką przypominającą i 10 proc. drugą.

79 proc. Hiszpanów zaszczepiło się w zakresie podstawowym, 55 proc. przyjęło jeden booster, a 3,8 proc. dwa lub więcej.

W Czechach, gdzie podstawowym szczepieniem udało się objąć 64 proc. ludności, 40 proc. przyjęło pierwszą dawkę przypominającą, a 4 proc. drugą.

Podobna sytuacja jest na Węgrzech, gdzie 63 proc. osób zaszczepiło się jedną lub dwiema dawkami, a 40 proc. przyjęło pierwszy booster i 4 proc. drugi.

We Włoszech 80 proc. ludności przyjęło szczepienie podstawowe i 72 proc. pierwszą dawkę przypominającą, a 2 proc. przyjęło drugą.

W ciągu pierwszych dwóch lat po wybuchu pandemii koronawirusa opracowano kilkanaście nowych szczepionek i podano ponad 10 miliardów dawek na całym świecie. Kraje o najwyższych dochodach zostały zaszczepione jednak 10 razy szybciej niż te o najniższych – podaje Bloomberg

Komentarze (19)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Bilbo

odpowiedz
24.10.2022 21:55

Dla mnie czwarta jest tak samo popularna jak pierwsza zjeby pisowskie 🤣🤣🤣🤣 ebac szczypawy i PiS oraz mocherowe stare zryte berety. Tfuuuuuu kapcie pisowskie.

Jozef

24.10.2022 21:55

A po prawdzie to PO i reszta opozycji 🧐. Krzyczeli ,że powinno się zmusić wszystkich do szczepień . Unjia kazała kupić szczepionki i szczepic . Co zapomnieliscie jak było jak krzyczeli z PO ,że należy siłą szczepić.

Taki

24.10.2022 21:55

A ty wiesz że takich ludzi jak ty właśnie pokazuje Jarosław aby robić przekaz że ci co są przeciw niemu to agtesywni i niekulturalni ludzie?

@Bilbo

24.10.2022 21:55

Sam dymaj Goluma Źmijowy Języku.

Rolex

24.10.2022 21:55

Turlaj dropsa z puttinem🖕😀😀😀😀

25.10.2022 07:10

W dupę niech sobie wsadza te szczepionki,

Kaz

odpowiedz
26.10.2022 19:20

Kiedy u nas to nastąpi? @OrdoMedicus Sąd Najwyższy stanu Nowy Jork przywrócił do pracy wszystkich pracowników, którzy zostali zwolnieni za brak szczepień na covid, nakazując zwrot wynagrodzenia i stwierdzając, że ich prawa zostały naruszone. Ten werdykt Sądu Najwyższego stanu Nowy Jork powinni sobie powiesić nad łóżkiem wszyscy lekarze i politycy, którzy chcieli dyskryminować niezaszczepionych i mieszali ich z błotem nazywając "seryjnymi mordercami", foliarzem, ruskimi onucami itp .

Taki odpowiada Kaz

26.10.2022 19:20

Mam pytanie: CO zostało dawno obalone z rzeczy które ja piszę? Że wyroki SN stanu Nowy Jork nie obowiązują w Polsce? Że ludzie umierają na C19? (sam wkleiłeś takiego newsa "Umierają osoby silni, młode i wysportowane (w wieku 38 - 40 lat). Lekarze nie mają wątpliwości - to po przejściu Covid" <- to cytat z twojego wpisu). Przechodząc do meritum: ludzie (dotyczy to zarówno szarego człowieka jak i polityka, dziennikarza itd) mają tą cechę że często umieją skupić się tylko na jednym problemie, zachowując się jakby innych nie było. To że ludzie olewają COVID-19 nie oznacza że tematu nie ma. Wirusa nie interesuje co ludzie o nim myślą, czy media i politycy mają inną pożywkę dla gawiedzi itd. To że media o jakiejś chorobie nie mówią bo mają bardziej "ciekawy" temat nie świadczy że choroby nie ma. Małpia ospa nie znikła, - po prostu z publicznej uwagi wypchnęły ją obecnie wojna na Ukrainie i inflacja. To że duża część ludzi myśli że jak w TV nie gadają teraz o wirusie tylko o węglu to COVID magicznie zniknął nie sprawia że wirusa już nie ma i można olewać temat. Wirusa nie interesuje czy ludzie w neigo wierzą czy nie. W XIX wieku pandemie porzetaczały się przez ludzkość jak walec nie patrząc na to że nie wiedziano nawet o istnieniu wirusów (aczkolwiek trochę wolniej niż dzisiaj przez brak połączeń lotniczych). Co do maseczek - to według mojej wiedzy były badania co potwierdzały że chronią społeczeństwo więc nie wiem czy są "durne". A i chciałem się zapytać: jakie jest Twoje zdaniem właściwie w sprawie tego jaką politykę powinno prowadzić państwo w sprawie epidemii/pandemii?(Ogólne, nie COVID-19) Powinno olewać temat? Czym powinni się kierować rządzący?

Kaz

26.10.2022 19:20

Mam nadzieję, że teraz fala pozwów przeciwko pracodawcom, którzy zmuszali bądź szantażowali swoich pracowników ws. berbeluchy ruszy i w Polsce. Proszę Was Polacy, nie odpuszczajcie! Każdy kto brał udział w tym przestępczym PROCEDERZE powinien słono za to zapłacić. Coraz więcej udarów i zawałów u młodych ludzi. Umierają osoby silni, młode i wysportowane (w wieku 38 - 40 lat). Lekarze nie mają wątpliwości - to po przejściu Covid...25 października Łódzka GW opublikowała artykuł “Coraz więcej udarów i zawałów u młodych ludzi. Lekarze: To powikłania po COVID-19”. https://twitter.com/MariuszJagora/status/1585197083765579776

Kaz

26.10.2022 19:20

Do TAKI - widzę że żyjesz w swoim czasie, bez zastanowienia i bez refleksji że świat jest trochę inny niż Ty uważasz. Masz prawo, ale to co Ty piszesz już dawno zostało obalone. Jak widzisz, w Europie ludzie jak to się mówi - oleli Covid. A dowody są coraz bardziej pokazujące że cała pandemia rozdmuchana była fikcją, wystraszeniem ludzi i wzięcie ich za gębę. Owszem jak czytałem dzisiaj - Covid wymsknął się Chińczykom z laboratorium, a nie jak podają jeden zjadł surowego nietoperza. Pamiętasz akcje ptasia grypa, świńska jak w tamtych latach próbowano to realizować? We Francji przystąpiono nawet do obowiązkowych szczepień. Minister KOPACZ w ten czas się sprzeciwiła i nagle jej przyznano rację. Pamiętam to. A co jest teraz z małpią ospą, jakoś cicho. Znikła? Przez dwa lata było cicho o grypie, a teraz nagle jest., 130 tysięcy chorych. Gdzie ona była przez dwa lata. Minister Niedzielski spotkał się z Główny doradca medyczny prezydenta Stanów Zjednoczonych dr Fauci - stwierdzono że nie będzie szczepień obowiązkowych. Jestem przeciwnikiem segregacji sanitarnej, durnych maseczek( ciekawe że tylko w przychodniach rodzinnych to obowiązuje i jest respektowane - co jest tam są ludzie zarażający nas?) i szczepień obowiązkowych na C19. Byłem w szpitalu w Gryfiach, w szpitalu w Nowogardzie, w aptekach Gryfickich i w Szczecinie i tam nikt mi nie zwrócił uwagi że jestem bez szmatki. Inne szczepienia uważam że (nie wszystkie) powinno realizować. Chociaż pamiętam jak moje dzieci przechodziły - ospę, różyczkę czy świnkę, a jak moja żona przechodziła różyczkę (bo w dzieciństwie nie przechodziła) strasznie. Pamiętam to. Pozdrawiam i życzę zdrowia.

Taki cz.2.

26.10.2022 19:20

W 2. punkcie oczywiścieodnoszę sie do "rewelacji" M. Demasi

Taki do Kaz

26.10.2022 19:20

1.Rozumiem że uważasz że wyroki SN stanu Nowy Jork obowiązują w Polsce? 2. I czy to ryzyko (przyjmijmy na chwilę że nformacje są prawdziwe) jest większe czy mniejsze niż ryzyko poważnych powikłań z powodu COVID-19? TO jest istotna kwestia na podstawie której należy podejmować decyzje. Bo że mogą być powikłania to nikt nie zaprzecza. Plus nie napisałeś jakiej to szczepionki dotyczy ten "ukrywany protokół" Bo jest kilka. 3. Według Ciebie powikłania po COVID-19 mają być argumentem żeby się nie szczepić? A może się zagalopowałeś i wkleiłeś przez pomyłkę nie to co trzeba? Na koniec: ja proponuję z większym krytycyzmem podchodizć do tego co pojawia się na twitterze i nie łykać wszystkiego jak pelikan.

Kaz

26.10.2022 19:20

Maryanne Demasi, 🇦🇺dziennikarka śledcza (posiada PhD w reumatologii), krytykuje na łamach BMJ ukrywanie przez 🇺🇸 FDA badań dot. ciężkich NOP-ów po szczepionkach na covid (zakrzepice, porażenia Bella, zawały serca, zatory płucne, zaburzenia immunolog.). W ukrywanym przez FDA protokole można przeczytać: "W badaniu kohortowym bezpieczeństwa 3. dawki...wykryliśmy statyst. istotne ryzyko małopłytkowości immunolog. i ostrego zawału serca wśród osób z wcześniejszą diagnozą C19, jak również ⬆️ ryzyko porażenia Bella i zatoru płucnego" https://twitter.com/OrdoMedicus/status/1585291074058309632

Niezaszczepiony KAZ

odpowiedz
03.11.2022 18:21

Panie TAKI Proszę zobaczyć - Konferencja w Parlamencie Europejskim nie pozostawia suchej nitki na rządzących na temat pandemii Covid19. Warto zobaczyć. Szczepienia jak podają są nielegalne. Sprzeczne z traktatem Norymberskim, oraz z prawem wielu krajów. Proszę wejść na stronę YouTube - https://www.youtube.com/watch?v=x207rbZxF98&t=47s

Taki - errata

03.11.2022 18:21

Zamiast "Ten kodeks nie dotyczy ekspertymentów medycznych. " winno być "Ten kodeks nie dotyczy szczepień tylko eksperymentów medycznych". Niechcący skasowalem kawałek zdania. Pozdrawiam.

Taki

03.11.2022 18:21

1.Według mojej wiedzy to o tym czy coś jest legalne to decydują sądy a nie konerencje parlamentarne. 2. Gdzie niby został przez Polskę (czy jakiekolwiek inne państwo) podpisany "traktat norymberski"? Zapewne chodzi Panu o Kodeks Norymberski. Ten kodeks nie dotyczy ekspertymentów medycznych. Szczepienia przeciw COVID-19 nie są ekspertmentem medycznym, zarówno według RPP - https://www.gov.pl/web/rpp/rpp-szczepienia-przeciwko-covid19-nie-sa-eksperymentem-medycznym jak i https://palestra.pl/pl/czasopismo/wydanie/7-8-2021/artykul/dlaczego-szczepienia-przeciwko-covid-19-w-ramach-narodowego-programu-szczepien-nie-s-a-eksp-erymentem-medycznym i https://demagog.org.pl/fake_news/szczepionki-na-covid-19-nie-sa-eksperymentem-medycznym/ . Prawnikiem (czy lekarzem) nie jestem ale uważam że Youtube czy Twitter to nie są dobre źródla wiedzy medyczno-prawnej.

24.10.2022 23:50

Kiedyś też będziesz starym pomarszczonym moherowym beretem.Napewno to cię nie ominie 🤪😜😡😭

obywatel

odpowiedz
04.11.2022 18:28

prawdę mówiąc to te szczepionki były ekeperymentem, przcież nie zdążono ich sprawdzic,

Inny obywatel

04.11.2022 18:28

Nie nie były - to fakenews że były. Sprawdź sam: https://www.gov.pl/web/rpp/rpp-szczepienia-przeciwko-covid19-nie-sa-eksperymentem-medycznym Albo tu: https://demagog.org.pl/fake_news/szczepionki-na-covid-19-nie-sa-eksperymentem-medycznym/ Pozdrawiam.