W szpitalu w Gryficach wykonasz bezpłatnie test na Covid-19

2020-11-04 9:41
Katarzyna Adamiak
2020-11-04 9:41

Szpital w Gryficach zaprasza na bezpłatne badania w kierunku Covid-19. Testy w dwóch punktach pobrań można będzie wykonywać od czwartku 5 listopada. 

Fot. medicam.pl

Szpital Medicam w Gryficach jest jedną z pięciu placówek na Pomorzu Zachodnim, w której realizowany jest Zachodniopomorski Program Monitorowania i Prewencji Epidemii Coronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID-19”. Program ma na celu identyfikację osób po kontakcie z wirusem SARS CoV-2 odpowiedzialnego za chorobę COVID-19, oraz weryfikację aktywności tego zakażenia metodą molekularną.

Kto może wziąć udział w badaniu?

kobiety w wieku od 18 do 59 lat (decyduje rok urodzenia),

mężczyźni w wieku od 18 do 64 lat (decyduje rok urodzenia),

którzy ze względu na wykonywanie codziennych obowiązków zawodowych w kraju i zagranicą oraz związanym z tym przemieszczaniem środkami transportu, czy też przebywaniem w środowisku wielu innych osób, mogły ulec zakażeniu.

 

Jak i gdzie wziąć udział w badaniu?

Aby wziąć udział w badaniu, wystarczy zgłosić się osobiście – od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-14.00 – do jednego z dwóch punktów pobrań Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach:

w Gryficach – ul. Niechorska 27 (Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej SPZZOZ w Gryficach)

w Trzebiatowie – ul. Kamieniecka 14A (przy NZOZ Eskulap II)

UWAGA! Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja telefoniczna / osobista!

Badania będą wykonywane od 5 listopada 2020 roku.

 

Co należy zrobić przed badaniem?

WAŻNE! PROSIMY O WYDRUKOWANIE, WYPEŁNIENIE, PODPISANIE I ZABRANIE ZE SOBĄ DRUKU:

KRYTERIA WŁĄCZENIA DO PROJEKTU/ KARTA WYWIADU oraz OŚWIADCZENIE UCZESTNIKA PROJEKTU POBIERZ

INFORMACJA DLA PACJENTÓW – INTERPRETACJA WYNIKÓW BADAŃ POBIERZ

W przypadku problemów z wypełnieniem, prosimy o pozostawienie pustych pól – na miejscu pomoże Państwu obsługa laboratorium.

Ankiety będą także dostępne na miejscu, jednak wcześniejsze ich wypełnienie skróci czas oczekiwania, zapobiegnie tworzeniu się kolejek oraz grupowaniu się osób.

 

Na czym polega badanie?

Program jest realizowany dwustopniowo:

I. BADANIE NA OBECNOŚĆ PRZECIWCIAŁ W KIERUNKU SARS-COV-2 (POBRANIE KRWI)

W pierwszym etapie pobierana jest próbka krwi, celem oznaczenia obecności przeciwciał wczesnych (zwanych IgM) oraz późnych (zwanych IgG) przeciw SARS CoV-2. Badanie to pozwoli na wykrycie kontaktu z koronawirusem, włączając identyfikacje osób zakażonych bezobjawowo lub skąpoobjawowo, które mogły być źródłem infekcji dla innych, oraz badanie przesiewowe osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2.

II. BADANIE WYMAZOWE (U TYCH OSÓB, U KTÓRYCH W PIERWSZYM ETAPIE WYKRYTO PRZECIWCIAŁA)

W przypadku wykrycia obecności przeciwciał - drugim etapem badania (wykonywanym tylko u osób u których wykryto przeciwciała IgM lub IgG) będzie badanie molekularne, bezpośrednio wykrywające materiał genetyczny SARS-CoV-2, polegające na wykonaniu wymazu z nosogardzieli. Badanie to pozwoli zidentyfikować osoby aktywnie zakażone (wynik dodatni), szczególnie w grupie osób zakażonych bezobjawowo lub skąpoobjawowo.

 

Jak otrzymać wynik badania?

Wynik w formie papierowej można odebrać drugiego dnia po wykonanym badaniu - od poniedziałku do piątku:

w Gryficach – ul. Niechorska 27 (Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej SPZZOZ w Gryficach) w godzinach 11:00 – 16:00 lub w Triage (przez całą dobę / codziennie - 24/7),

w Trzebiatowie – ul. Kamieniecka 14A (przy NZOZ Eskulap II) w godzinach 11:00 – 14:00.

źródło: medicam.pl

Komentarze (8)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Dziadek

odpowiedz
04.11.2020 10:40

Wszystkich strajkujących zapraszamy na badania! Pilnie!

Dziadek

04.11.2020 10:40

Nie zaczyna się zdania od litery A, poza tym nigdzie nie napisałem w jakim terminie. Ps. w sumie to tacy jak ty - pseudo wolnościowiec lewacki, nie powinien naciągać służby zdrowia na żadne badania związane z wirusem covid skoro w niego nie wierzycie, nawołujecie do nie noszenia masek i nie przestrzegania przepisów, nawołujecie do obalenia rządu, niszczycie cudze mienie, atakujecie księży, używacie wulgaryzmów (niskie IQ) żeby wyrazić swoje (koalicji) poglądy, nie szanujecie osób starszych - zarówno z własnych ale i także cudzych rodzin. 90% "strajkujących" to tiktokowe gówniarstwo g@wno wiedzące o prawdziwym życiu, próbujące wpajać swoje płasko ziemskie ideologie po wyjaraniu zielska i wypiciu kilku browarów. Oczywiście bez wiedzy o tym, skąd wzięło się i co tak naprawdę chce od ludzi towarzystwo zwane LGBT...W sumie to mógłbym tak o was cały dzień pisać, ale szkoda mojego czasu na tłumaczenie czegoś, czego i tak nie jesteście w stanie zrozumieć. Sajonara frajerze i tyle.

babcia

04.11.2020 10:40

dziadku jak skonczyłes 64 lata to ie masz szans na zrobienie wyników, tobie tylko dwie godziny w handlu od 10 - 12

Strajkujący

04.11.2020 10:40

A przeczytałeś dziadku artykuł czy tylko nagłówek ? To testy na obecność przeciwciał po przejściu zakażenia, a nie samo zakażenie.

Listonosz

odpowiedz
04.11.2020 19:51

Jak do was dotrzeć? Coś dostajecie,a nie potraficie uszanować. Wszędzie gdzie tylko jest to możliwe pokazujecie swoją wartość intelektualną. To nie jest przymus, a ja osobiście z tego skorzystam.

Marianek

odpowiedz
04.11.2020 13:33

A mojego dziadka co ma 67 lat to na Broniszewską ?