W październiku pierwsze wyrównania dla czerwcowych emerytów

2021-10-02 13:03
Redakcja
2021-10-02 13:03

W październiku rozpoczyna się wypłata emerytur razem z wyrównaniem od czerwca tego roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu przeliczy na korzystniejszych zasadach przyznane w 2021 r. czerwcowe emerytury. Oznacza to, że osoby te nie będą musiały składać żadnego wniosku.

Ustawa zmienia zasady wyliczania na stałe. W przyszłości osoby, które kończą wiek emerytalny w czerwcu, będą mogły bez obaw składać wnioski o świadczenia w tym miesiącu.

Tegoroczne czerwcowe emerytury

Nowe przepisy obejmują także emerytury przyznane w czerwcu 2021 r. i renty rodzinne przyznane po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku. Nie ma przy tym znaczenia, czy ZUS przyznał emeryturę na wniosek ubezpieczonego czy z urzędu (bez wniosku, po rencie z tytułu niezdolności do pracy). Zmiany oznaczają m.in., że emerytura w czerwcu będzie wyliczona na takich zasadach jak w maju, o ile będzie korzystniejsza.

Emeryci i renciści, których te przepisy dotyczą, otrzymają wyrównanie świadczenia od dnia, w którym im ono przysługiwało, nie wcześniej niż od 1 czerwca tego roku. ZUS będzie wypłacał świadczenia za październik 2021 r. już w nowej wysokości i razem z wyrównaniem.

Ważne!

Zgodnie z ustawą świadczenie, które przyznano w czerwcu tego roku, zostanie przeliczone z urzędu, z uwzględnieniem ustawowych zmian – w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie przepisów. Czyli nie trzeba składać wniosku o ponowne wyliczenie jego wysokości.

W poprzednich latach osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenie niższe, niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem np. w maju lub lipcu.

Komentarze (2)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Miro

odpowiedz
03.10.2021 17:10

Kiedmoy wyrówmnanie pozostałym rocznikom chyba że to jakiś podgatunek emerytow

Bit

03.10.2021 17:10

Miro Ty nie kumasz. Czytaj że zrozumieniem.