W Nowym Sączu powstają Hybrydy Newagu dla Pomorza Zachodniego

2020-10-09 12:42
Katarzyna Adamiak
2020-10-09 12:42

Pociągi Nawagu powstają w Nowym Sączu. Budowa dwóch hybryd zakupionych przez Pomorze Zachodnie idzie zgodnie z harmonogramem.

Fot. Hybrydy dla Pomorza Zachodniego powstają w Nowym Sączu

Pomorze Zachodnie jako pierwszy region w Polsce zakupił hybrydy, które wyprodukuje NEWAG S.A. Łączny koszt zakupu dwóch pojazdów to 49,2 mln zł. Każdy z nich będzie wyposażony w 150 miejsc.

- Produkcja pierwszego pojazdu hybrydowego jest na etapie przedmontaży, natomiast drugi pojazd w przyszłym tygodniu wjeżdża do lakierni. Wyglądają jeszcze na dość surowe, ale mamy zapewnienie, że oba wjadą na nasze zachodniopomorskie tory jeszcze w tym rokupodkreśla wicemarszałek Tomasz Sobieraj, który odwiedził fabrykę w Nowym Sączu.

Dzięki odmiennej kolorystyce hybrydy będą wyróżniały się na trasach, od pozostałych pojazdów należących do województwa. Jeden z nich będzie nawiązywał do „zielonego regionu”, jakim jest Pomorze Zachodnie – zarówno jeśli chodzi o dużą powierzchnię lasów czy pól, jak i o świadome, ekologiczne podejście samorządu i mieszkańców. To na Pomorzu Zachodnim wytwarza się najwięcej w Polsce energii pochodzącej z alternatywnych, „zielonych” źródeł.

- Drugi ze składów hybrydowych również będzie miał odmienną malaturę, ale póki co nie ujawniamy do czego będzie nawiązywać, nie chcemy psuć niespodziankidodaje wicemarszałek T.Sobieraj.

Hybrydy pozwolą obsługiwać trasę Szczecin Gł. – Kołobrzeg – Koszalin bez przesiadek. Podobnie na zmodernizowanej linii kolejowej nr 210 Szczecinek – Runowo Pomorskie, obsługując bezpośrednią relację Szczecin Gł. – Szczecinek przez Stargard, Drawsko Pomorskie, Złocieniec i Czaplinek.

Województwo Zachodniopomorskie na inwestycje taborowe w ostatnich 10 latach wydało łącznie ponad 1 mld zł. Zakupy w znacznej większości były sfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

jarek

odpowiedz
09.10.2020 20:06

po 1 - byly polaczenia szcz-kosz trakcja spalinowa, ale zniknely-czemu? Nikt nie wie. po2 - bedzie elektryfilkacja linii gol-kol wiec po co te hybrydy?