W Niechorzu odbędzie się Święto Morza

2023-06-13 10:29
Karol Szumny
2023-06-13 10:29

Wójt Gminy Rewal, Przewodnicząca Rady Gminy Rewal oraz Dyrektor Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu zapraszają na uroczyste obchody Święta Morza w Gminie Rewal, które odbędą się 29 czerwca 2023 r. w Niechorzu na pirsie rybackim przy ul. Pomorskiej. Po zakończeniu części oficjalnej, w tym morskiej parady rybackiej, w parku w Niechorzu odbędzie się piknik morski z udziałem partnerów biorących udział w wydarzeniu. Święto Morza jest zapowiedzią i imprezą towarzyszącą dla Święta Śledzia, które odbędzie się 1 lipca 2023 r. przy latarni morskiej w Niechorzu.

Jak czytamy na stronie Gminy Rewal, w nawiązaniu do polskich tradycji morskich oraz z myślą o zaakcentowaniu kultury morskiej i etosu rybackiego, organizatorzy Święta Morza w Gminie Rewal zapraszają do aktywnego udziału w niechorskich uroczystościach. Ich głównym akcentem będzie poświęcenie łodzi i kutrów rybackich oraz parada morska ze złożeniem w toni morskiej wieńca, ku pamięci Tych którzy nie powrócili z morza.

Po poświęceniu łodzi odbędzie się widowiskowa parada morska złożona z jednostek pływających, łodzi i kutrów rybackich z Gminy Rewal oraz zaproszonych gości. W asyście na morzu pojawią się okręty Marynarki Wojennej z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, okręt patrolowy Morskiego Oddziału Straży Granicznej, łodzie ratownicze i specjalne Morskiej Służby Ratowniczej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Pobierowie i Niechorzu oraz inne zaproszone jednostki pływające.

Na scenie plenerowej w niechorskim parku wystąpi młodzieżowa orkiestra dęta z Gryfic Red Swing Low, rewalski chór Amber Singers oraz zespół  szantowy IGA’cki Band. W trakcie imprezy odbędzie się m.in. symboliczny chrzest morski z udziałem młodzieży wypoczywającej na wakacjach w Niechorzu, a który będzie celebrowany przez kołobrzeską załogę piracką. Podczas pikniku morskiego będzie można spróbować potraw regionalnych, zaprezentują się lokalni wytwórcy i wystawcy.

W trakcie Święta Morza w Niechorzu swoje stoiska promocyjno – edukacyjne udostępnią dla publiczności m.in. : 8. Flotylla Obrony Wybrzeża i Wojskowe Centrum Rekrutacji ze Świnoujścia, 36. dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej z Mrzeżyna, 142. batalion lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z Trzebiatowa, Straż Graniczna oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej RegaNałęcz. Nie zabraknie pokazów sprzętu wojskowego i pokazów umiejętności wystawianych formacji.

Celem organizatorów Święta Morza w Gminie Rewal jest nawiązanie do bogatej tradycji obchodów Święta Morza w II Rzeczpospolitej. To także powrót do obchodów Święta Morza w Niechorzu, jakie miały tu miejsce od lat 50 – tych XX wieku. Pragniemy zwrócić uwagę na wartości jakimi są morze i etos rybacki. Społeczność rybacka z Rewala i Niechorza to oczywisty adresat i partner organizowanego wydarzenia.

Święto Morza zainicjowane zostało przez dr Andrzeja Wachowiaka członka gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej na początku lat 30-tych XX wieku. Zaproponował On, aby pod koniec czerwca każdego roku uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa ta przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu. Działo się to na fali wielkiego wzmożenia patriotycznego po odzyskaniu Pomorza przez Polskę 10 lutego 1920 r. i Zaślubinach z morzem w Pucku z udziałem gen. Józefa Hallera.

Pierwsze Święto Morza odbyło się w niepodległej Polsce 31 lipca 1932r. w Gdyni i przybyło na nie blisko 100 tysięcy osób! Była to wielka impreza masowa II. Rzeczypospolitej. Obchody Święta Morza okazały się ogromnym sukcesem i weszły do kanonu polskich świąt. Odbywały się co roku 29 czerwca, w nawiązaniu do uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła (patronów rybaków i marynarzy) – aż do wybuchu II wojny światowej.

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Niechorzak

odpowiedz
13.06.2023 22:34

Gorąco polecam!!!!