V Regionalny Konkurs Ortograficzny w „Chrobrym”

2020-03-01 9:29
Katarzyna Adamiak
2020-03-01 9:29

Już po raz piąty Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach zorganizowało Regionalny Konkurs Ortograficzny. Uczniowie w poszczególnych kategoriach zmierzyli się z polską ortografią i zawalczyli o tytuł Mistrza Ortografii. Tegoroczny Konkurs został powiązany z polskimi laureatami Nobla w dziedzinie literatury. Wydarzenie spotkało się z wielkim zainteresowaniem.

ZDJĘCIE 1 z 5

Na zaproszenie „Chrobrego” odpowiedziały szkoły: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Mrzeżynie, Szkoła Podstawowa w Prusinowie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. I Armii Wojska Polskiego w Trzebiatowie, Szkoła Podstawowa w Cerkwicy, Zespół Szkolno-Przedszkolny z Rewala oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Płotach.

Zdanie uczestników polegało na napisaniu dyktowanego tekstu oraz uzupełnieniu luk we fragmencie utworu. Fragmenty tekstów pochodziły ze znanych utworów polskich noblistów. Uczniowie klas IV-VI napisali fragment „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza (laureat Nobla w 1905 r. za całokształt twórczości), natomiast klasy VII-VIII zmierzyły się z „Potopem”. Teksty z lukami pochodziły z „Lektur nadobowiązkowych” Wisławy Szymborskiej (literacki Nobel w 1996 r.) oraz noweli „Janko Muzykant”, również Sienkiewicza.

– Teksty nie były trudne, ale dwa, trzy razy musiałam powtórzyć sobie zasadę pisowni, nie byłam pewna wyboru. W tekście z brakującymi literami trzeba było wykazać się znajomością pisowni „ż”/„rz” oraz „h”/„ch”. Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona fragmentem z noweli Henryka Sienkiewicza. Bardzo lubię Janka [bohater noweli „Janko Muzykant” – przyp.], ta postać do dziś wzrusza – powiedziała jedna z uczestniczek Konkursu.

Uczestnicy po dyktandzie wzięli udział w konwersatoriach oraz warsztatach artystycznych przygotowanych przez społeczność – młodzież i nauczycieli – „Chrobrego”. Program nie tylko uświetnił wydarzenie, ale przyczynił się do popularyzacji literatury polskich noblistów. Młodzież zaprezentowała sylwetki i wybrane zagadnienia z twórczości Sienkiewicza, Władysława St. Reymonta (Nobel w 1924 r.), Czesława Miłosza (Nobel w 1980 r.), W. Szymborskiej i Olgi Tokarczuk (Nobel za 2018 r.). Młodzież zaakcentowała m.in. wiersz „Nieczytanie” W. Szymborskiej, który stał się inspiracją do rozmów na temat kondycji człowieka XXI wieku oraz stanu polszczyzny. We fragmencie wiersza czytamy: „Do dzieła Prousta/ nie dodają w księgarni pilota/ nie można się przełączyć/ na mecz piłki nożnej/ albo na kwiz, gdzie do wygrania volvo” czy „Żyjemy dłużej,/ ale mniej dokładnie/ i krótszymi zdaniami”. Po chwili ważnych refleksji uczestników Konkursu zaproszono na warsztaty artystyczne. Uczniowie namalowali portrety noblistów (dowolną techniką czy stylem), „napisali” wybrany wiersz obrazem oraz przygotowali okolicznościowe pocztówki.

– Na warsztatach panowała bardzo miła, luźna atmosfera. Prowadzący udzielili nam ciekawych wskazówek. Przygotowałam pocztówkę z Sienkiewiczem, bardzo mi się podoba – powiedziała uczestniczka warsztatów.

Koniec końców nadszedł czas ogłoszenia wyników. Tytuł „Najlepszej szkoły” powędrował do Szkoły Podstawowej nr 1 w Płotach, i to uczniowie tej szkoły zdetronizowali podium w kategorii klas IV-VI. I miejsce zajęła Katarina Kacprzykowska, na drugim uplasowała się Julia Wenckowska, a na trzecim – Natalia Bujarowicz. W kategorii klas VI-VII: I miejsce zajęła Nastazja Mroczkowska (Szkoła Podstawowa w Gryficach), II miejsce piórem wywalczył Przemysław Pudo (Szkoła Podstawowa w Cerkwicy), zaś trzecie – Julia Modrzejewska (Szkoła Podstawowa nr 2 im. I Armii Wojska Polskiego w Trzebiatowie). Nagrody i dyplomy wręczyła laureatom Jolanta Folwarska. Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego pogratulowała zwycięzcom, życzyła dalszych sukcesów i podziękowała wszystkim uczestnikom za udział w Konkursie.

Tekst: Mariusz Rakoski

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!