Uwaga! Nowa fala oszustw na InPost

2021-01-11 11:58
Redakcja
2021-01-11 11:58

Jak podaje serwis Niebezpiecznik, osoby korzystające z usług InPost narażeni są na nową formę oszustw – przestępcy wysyłają podstępne wiadomości SMS, w których podszywają się pod przewoźnika.

Fot. materiały prasowe InPost

Przez nieuwagę, można w ten sposób stracić pieniądze z konta bankowego. Jak ostrzega Niebezpiecznik na Facebooku, problemem są SMS-y od teoretycznego nadawcy „inPost”, przez co trafiają do tych samych wątków w smartfonach, co autentyczne wiadomości od przewoźnika. To potrafi skutecznie uśpić czujność odbiorcy, który jest przekonany, że SMS jest wiarygodny.

W treści sugerowana jest bowiem konieczność instalacji aplikacji inPost, by otrzymać kod odbioru paczki. Jak można się domyślić, link zawarty w treści jest jednak tylko przekierowaniem do spreparowanej strony paczkomatyapp[.]com, gdzie ofiara nie znajdzie autentycznej aplikacji.

W tym przypadku zagrożeni są właściciele smartfonów z Androidem. Opisywane oszustwo jest bowiem najpewniej powtórzeniem wcześniejszych akcji tego typu, gdzie kolejny krok to przekierowanie ofiary do fałszywego „sklepu z aplikacjami”. Tam czeka już spreparowany plik APK, który wymaga ręcznej instalacji w smartfonie z Androidem (po zezwoleniu na instalację aplikacji z nieznanych źródeł).

Jeśli użytkownik zajdzie tak daleko i wyrazi na to zgodę, zamiast oficjalnej aplikacji inPost (rzeczywiście ułatwiającej obsługę Paczkomatów), pobierze na swój telefon szkodliwe oprogramowanie. Jest ono zdolne przechwytywać SMS-y, widok ekranu i zdalnie wykonywać kod, co w połączeniu stanowi dla oszustów otwartą drogę do przejęcia danych logowania do bankowości ofiary. Na tapecie są loginy i hasła do mobilnych aplikacji banków oraz SMS-y z kodami uwierzytelniającymi, których treść przesyłana jest wprost w ręce oszustów.

Komentarze (6)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

waldi

odpowiedz
11.01.2021 19:33

Też dostałem podobnego sms-a ale z tym że moja paczka miała niestandardowe wymiary i muszę dopłacić . Ale czarna lista i więcej nie dojdzie z tego nr.

Mario

11.01.2021 19:33

Ja to samo wczoraj dostałem.

Anonim

odpowiedz
12.01.2021 20:00

Ja też dostałem taką treść:Twoja paczka czeka w paczkomacie. Kod otrzymasz po pobraniu aplikacji https://bit.ly/38BTQAI

Iwona

odpowiedz
12.01.2021 20:23

Przed chwila dostalam takiego sms-a! Dzieki za artykul!

Marian

odpowiedz
12.01.2021 17:17

I skąd mają nasze numery telefonu? I skąd wiedzą, że akurat się czeka na paczkę? Miałem taką sytuację w piątek.