Ile przeznaczono na lotnisko w Goleniowie? Marszałek Geblewicz ujawnił liczby

2020-09-09 13:04
Karol Szumny
2020-09-09 13:04

Obecny rząd przeznaczył na lotnisko w Goleniowie zero złotych. W całej Unii Europejskiej tylko Polska nie ratuje swoich lotnisk - mówił marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podczas wczorajszej konferencji prasowej w sprawie goleniowskiego lotniska.

Na zdjęciu: Marszałek Olgierd Geblewicz podczas konferencji prasowej w/s lotniska.

Zarzuca nam się działanie na szkodę lotniska Goleniów, a na korzyść lotniska w Berlinie, więc chcielibyśmy przedstawić fakty – rozpoczął briefing prasowy marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Zarzuca nam się działanie na szkodę lotniska Goleniów, a na korzyść lotniska w Berlinie, więc chcielibyśmy przedstawić fakty – rozpoczął briefing prasowy marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Jak przedstawił marszałek, od 2016 r. wsparcie finansowe dla lotniska Szczecin – Goleniów płynie głównie od samorządów. Od tego czasu właściciel większościowy, czyli Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” nie dokapitalizowało lotniska nawet złotówką. Port Lotniczy Szczecin – Goleniów nie otrzymał również wsparcia deklarowanego jeszcze w czerwcu br. przez ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz wiceministra infrastruktury Marcina Horałę. Miała to być rekompensata za straty spowodowane rządową decyzją o zakazie lotów komercyjnych oraz zobowiązanie utrzymania użyteczności publicznej. Straty lotniska z tego tytułu przekroczyły 3,5 mln zł, a jedyna pomoc popłynęła od Samorządu Województwa. Było to 2,5 mln zł pożyczki z ZARR, która pozwoliła wypłacić pracownikom pensje.
28 sierpnia br. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wstrzymał rozpoczęcie dokapitalizowania Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów kwotą 40 mln zł do 2028 r. Powodem jest brak realizacji deklaracji składanych przez rząd, który obiecywał środki finansowe na inwestycje warte 108 mln zł.

Lotnisko w Goleniowie pełni bardzo ważną funkcję komunikacyjną dla mieszkańców powiatu gryfickiego, którzy nie ukrywają zaniepokojenia sytuacją portu lotniczego.

- Gdyby nie lotnisko w Goleniowie z wnukami widziałbym się jedynie w święta. Na szczęście dzięki tanim liniom lotniczym możemy z żoną pozwolić sobie na lot do Londynu – mówi pan Mirosław z Gryfic, który z niepokojem przygląda się informacjom o problemach portu lotniczego. –Mam nadzieję, że rządzący z Warszawy dotrzymają obietnic i lotnisko nie zbankrutuje – komentuje pan Mirosław.

 

 

Komentarze (9)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Andrzej

odpowiedz
11.09.2020 17:15

Pan jesteś typowym szkodnikiem w zachodniopomorskim- proponuję zapoznać się z obowiązkami.Jestem mieszkańcem w tym pięknym województwie,Pan i Pańscy kolesie to niszczycie. Szczecin jako miasto-zarośnięte,zaniedbane,w województwie ten sam problem- pytam was,co wy u diabła robicie,za co pobieracie wynagrodzenia.Cwaniaków a zarazem darmozjadów mamy już dość.Przestańcie się nie popisywać,kto jest lepszy,kto ile dał proszę współpracować dla dobra mieszkańców regionu..

al

11.09.2020 17:15

Panie kolego - oni wszyscy -to szkodniki,za naszą kasę .Przy wyborach trzeba takim podziękować.

Wiktor

odpowiedz
09.09.2020 16:37

Każda sroczka swój ogonek chwali ! Geblewicz chyba trochę się rozpędził ! Pożyjemy, zobaczymy.

Piotr

odpowiedz
13.09.2020 10:20

Panie Geblewicz.Pomoc rządowa zostanie uruchomiona wówczas jak UE wyrazi zgodę na taką pomoc.Rząd przeznaczył pieniądze i czeka na pozwolenie decydentów UE w innym przypadku złamałby obowiązujące prawo.I pan jako marszałek powinien o tym wiedzieć.Ale pan zamiast obiecanej pomocy z Urzędu Marszałkowskiego 5 mln.zł. zmniejszył kwotę do 1,5 mln.zł..

bezstronny

odpowiedz
09.09.2020 19:31

PO-wska tuba propagandowa znów uruchomiona.

Wystarczy poczytać

odpowiedz
09.09.2020 21:34

Jest współwłaścicielem i ma płacić . Rząd nie jest właścicielem lotniska .

Megaopozycjonista

odpowiedz
09.09.2020 14:44

Geblewicz też jest dobry, jak wszyscy w PO!

Odpowiedź

09.09.2020 14:44

Ty też jesteś dobry !

Wlodek

odpowiedz
13.10.2020 11:31

dobra gadacie gadacie jak nie pomógł to dlaczego PIS nic nie odpisze tylko milczy gdzie prawda?