Trwa zbiórka dla Ukrainy w urzędzie marszałkowskim

2022-04-14 12:27
Redakcja
2022-04-14 12:27

Gromadzenie darów, które pojadą do Odessy i Mikołajowa, rozpoczęło się 15 marca. Efekt? Kilkaset kartonów z żywnością, środkami czystości, artykułami medycznymi. Ale nadal potrzebne są śpiwory, karimaty, odzież termiczna, latarki, baterie, powerbanki, apteczki. - Przygotowujemy już transport zebranych artykułów i sprzętów, ale zbiórki nie kończymy. Wiemy, że wsparcie dla Ukrainy potrzebne będzie jeszcze długi czas - mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

ZDJĘCIE 1 z 3

Punkt przyjmowania darów znajduje się w zachodnim skrzydle Zamku Książąt Pomorskich (ul. Korsarzy 34, wejście z małego dziedzińca). Jest otwarty od poniedziałku do piątku, w godzinach 10-18. Przez cztery tygodnie w zbiórkę włączyło się kilkuset mieszkańców Szczecina i Pomorza Zachodnie, lokalne firmy, zaprzyjaźnieni samorządowcy z Niemiec.

Dostarczone produkty spożywcze, artkuły higieniczne, leki, materiały opatrunkowe, latarki, termosy etc. są już spakowane w kartony i przygotowane do załadunku na ciężarówki. Ale transport z pomocą humanitarnej do Odessy i Mikołajowa (regiony partnerskie Województwa Zachodniopomorskiego) nie będzie jednorazową akcją.

Nie ustaje zaangażowanie mieszkańców Pomorza Zachodniego w pomoc Ukrainie. Włączają się w nią także firmy, instytucje i organizacje społeczne. Bardzo za to dziękuję, przede wszystkim w imieniu ukraińskich przyjaciół - mówi marszałek Olgierd Geblewicz. - To, co dotychczas zgromadziliśmy na Zamku, przygotowujemy już do wysyłki, ale zbiórki nie kończymy. Wiemy, że wsparcie dla Ukrainy potrzebne będzie jeszcze długi czas - podkreśla Olgierd Geblewicz.

Wśród darów zgromadzonych przez Urząd Marszałkowski jest m.in. specjalistyczny sprzęt medyczny: resuscytatory dla dzieci i dorosłych, rurki intubacyjne, nożyczki ratownicze, ssaki, pulsoksymetry, maski chirurgiczne, szyny etc. Udało się zebrać również duży karton leków dla najmłodszych m.in. syropy i czopki przeciwgorączkowe. Jest kilkadziesiąt paczek pampersów i innych środków higienicznych, a także pasty do zębów, szczoteczki, żele do kąpieli. Ponadto – maści bepanthen i środki opatrunkowe.

Zebrano kilka kilkanaście kartonów konserw, dań instant, suchych przekąsek i słodyczy oraz ponad 4 tysiące konserw rybnych od niemieckich darczyńców. Zza Odry przyjechały również mleka modyfikowane dla niemowląt i słoiczki z gotowymi daniami dla dzieci.

Nadal bardzo potrzebne są karimaty, śpiwory, termosy, baterie, powerbanki, latarki, apteczki, nowa bielizna i odzież termiczna. (Uwaga: nie przyjmujemy używanych ubrań i butów!!!). Bardzo oczekiwany jest również sprzęt budowlany i ratunkowy, np. generatory prądu (spalinowe), lampy halogenowe, akumulatory.

Punkt przyjmowania darów mieści się w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie przy ul. Korsarzy 34, wejście I. Czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 do 18.00.

Więcej informacji o pomocy dla obywateli Ukrainy organizowanej przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego można znaleźć w serwisie wzp.pl pod specjalnym adresem: https://www.wzp.pl/biuro-prasowe/ukraina

 

Komentarze (7)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Wanda

odpowiedz
14.04.2022 15:12

Może by tak rząd te swoje premie i nagrody wielomilionowe przekazał dla Ukrainy to by był naprawdę fajny gest a im się bardziej przydadzą niż rzadzacym

14.04.2022 19:50

Już wystarczy tej pomocy. Łapy już zaczynają wyciągać po samochody z akcentem, że nie starsze niż 2010 r. Dacie wiarę? Poszli w pizdu na Ukrainę!!!!!!!!!!!

Do Vb

14.04.2022 19:50

To czy pomocy wystarczy mogę ocenić ludzie co byli na Ukrainie. Ci co z tamąd wrócili raczej uważają że potrzeba więcej pomocy.

Viols

odpowiedz
14.04.2022 15:21

Proponuje przedzwonić po linii partyjnej do Sławka Nowaka też z PO to może coś dołoży na Ukrainę. Choćby jedną nogę od stołu!!!!!!!!

Obserwator

odpowiedz
14.04.2022 22:33

Obawiam się że Nowak nie pojedzie oto wiadomości z dzisiaj: Dowódca jednostki GROM Dariusz Z. usłyszał wyrok trzech lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat i 60 tys. zł grzywny. Sąd uznał go winnym m.in. żądania milionowych łapówek w sprawie korupcyjnej związanej ze Sławomirem Nowakiem. Wcześniej mężczyzna wyraził zgodę na dobrowolne poddanie się karze zaproponowanej przez prokuraturę. Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-sprawa-slawomira-nowaka-byly-szef-grom-dariusz-z-uslyszal-wy,nId,5960178#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Do obserwator

14.04.2022 22:33

A co to ma wspólnego ze zbiórka dla ukrainy

Yaro

odpowiedz
14.04.2022 22:11

Przedzwoń do kolegów z PO to POmogą . Nowak zna się na drogach na Ukrainie to może sam zawiezie towar , a i Grodzki na-pewno coś dorzuci w kopercie........................................................................