Tani kredyt gotówkowy – jak wybrać najlepszy?

2023-09-30 12:51
Artykuł sponsorowany/materiał partnera
2023-09-30 12:51

Kredyt gotówkowy to popularny rodzaj instrumentu finansowego, który przydaje się w różnych sytuacjach. Dodatkowo banki pozwalają klientom na zobowiązanie w różnych kwotach, przez co pożyczonymi pieniędzmi można pokryć szereg wielu wydatków. Jak wybrać kredyt gotówkowy? Oto najważniejsze informacje!

Gdzie szukać kredytów gotówkowych?

Osoby, które chcą wziąć kredyt gotówkowy, stają przed trudnym wyborem. Mnogość ofert na rynku, dostępnych promocji i zawiłych regulaminów może dawać uczucie zagubienia oraz stworzyć problem z rozpoczęciem poszukiwań. Skutecznym rozwiązaniem w tym przypadku będzie wsparcie się kalkulatorem kredytowym – narzędzie jest proste w obsłudze i pozwala szybko wydobyć najlepsze dla danej sytuacji oferty.

Klient po wejściu na stronę internetową musi wykonać kilka prostych kroków:

 • wpisać pożądaną kwotę kredytu;
 • określić okres kredytowania (w miesiącach lub latach);
 • podjąć decyzję o uwzględnianiu prowizji;
 • wybrać rodzaj rat;
 • wskazać wysokość prowizji;
 • ustalić oprocentowanie kredytu.

Po wskazaniu powyższych danych w kafelku na górze strony pojawia się informacja na temat szacunkowego kosztu pożyczki z orientacyjnymi wysokościami miesięcznej raty oraz wysokość RRSO.

Z tego miejsca klient może wygodnie przejść do zestawienia promocji na kredyty gotówkowe aktualnie oferowane w bankach. Ułożenie ofert w oddzielnych panelach o identycznych informacjach pozwala na wygodne porównanie między sobą propozycji. Na pierwszy rzut oka widać, gdzie za kredyt trzeba będzie zapłacić więcej, a także ile wynosi pojedyncza rata. Dzięki temu łatwiej zauważyć interesujące opcje i to o nich dowiadywać się szczegółów niezbędnych do podpisania umowy.

Na witrynie może także sprawdzić, ile wynosi:

 • całkowita kwota kredytu;
 • otrzymywany kapitał;
 • prowizja banku;
 • odsetki.

Poniżej znajduje się także prognozowany harmonogram spłat. Dzięki niemu da się sprawdzić, jak będzie wyglądać stosunek kapitału do odsetek.

Na co przeznaczyć kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to jedno z narzędzi instytucji finansowych, które nie ma charakteru celowego. Oznacza to, że bank nie musi wiedzieć, na co zostaną przeznaczone pożyczone pieniądze, a więc można je wydawać dowolnie. Często nazywany jest także kredytem konsumpcyjnym, ponieważ zazwyczaj przeznacza się go na wydatki życiowe. To świetne rozwiązanie, gdy w danej chwili potrzeba gotówki.

Niekiedy tego typu kredyty przeznaczane są na takie cele jak:

 • zakup urządzeń domowych, samochód;
 • remont domu, mieszkania;
 • wyprawienie wesela;
 • wyjazd wakacyjny.

Ze względu na możliwość zaciągnięcia długu od kilku do nawet kilkuset tysięcy zdarza się, że pokrywa on koszty wielu wydarzeń rodzinnych.

Szczególnym rodzajem kredytu gotówkowego jest ten konsolidacyjny, którego bank udziela w celu spłaty dotychczasowych zobowiązań. Konsument, który posiada kilka długów do spłaty, zgłasza się do placówki w celu ich ujednolicenia. W ten sposób uzyskuje nowy kredyt i płaci jedną, niższą oraz rozłożoną w dłuższym czasie ratę kredytu za całość.

Czy kredyt gotówkowy na mieszkanie?

Kredyty, które brane są na mieszkania, zazwyczaj pozostają zobowiązaniami na kilkaset tysięcy złotych, a co za tym idzie, rozkłada się je w czasie – może to być nawet kilkadziesiąt lat. Z tego względu banki, aby zabezpieczyć swój kapitał, wymagają hipoteki, która w sytuacji niespłacenia zadłużenia staje się własnością instytucji.

Samodzielnych kredytów gotówkowych placówki nie udzielają w kwotach, które pozwoliłyby na zakup mieszkania, dlatego lepiej wybrać narzędzia do tego przeznaczone, które są przystosowanie prawnie, a także często posiadają korzystniejsze warunki spłaty.

Kto może wziąć kredyt gotówkowy?

Aby wziąć kredyt gotówkowy, trzeba spełnić kilka wymagań stawianych przez instytucję finansową, zanim ta podejmie decyzję o udzieleniu pożyczki. Jednym z podstawowych jest ograniczenie wiekowe. O tego typu kredyt mogą ubiegać się wyłącznie osoby pełnoletnie, które mają pełną zdolność do czynności prawnych.

Kolejny element to aktualne i udokumentowane źródło dochodu, które dla banku pozostaje gwarancją posiadania środków na spłatę zaciągniętego zobowiązania. Z tego powodu placówki często zwracają uwagę na to, czy kredytobiorca posiada umowę o pracę, która jest najlepszym gwarantem jego stałego dochodu.

Jeśli spełnia się te warunki, a także wybrało się konkretną ofertę, należy złożyć do banku wniosek, na podstawie którego ten będzie rozważał prośbę konsumenta. W tym celu placówka ocenia zdolność kredytową, czyli stara się przewidzieć ryzyko problemów ze spłatą kredytu i maksymalnie je ograniczyć.

W całym procesie, poza analizą finansów, bank sprawdza także historię kredytową klienta. Zazwyczaj korzysta z raportów BIK, w których zawarte są informacje o dotychczasowych zobowiązaniach zaciągniętych w np. SKOK-ach i instytucjach pozabankowych. 

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń

Kredyty gotówkowe to instrumenty, które często zaciągane są w nagłej potrzebie, a klientom zależy na szybkim otrzymaniu pieniędzy. Niekiedy zawiłe procesy bankowe oraz ilość zaświadczeń powodują, że uzyskanie kredytu jest niemożliwe lub trwa za długo. Do niedawna jedyną inną możliwością pozyskania pieniędzy były pożyczki pozabankowe. Jednak coraz częściej da się ubiegać w placówce o kredyt bez zaświadczeń, co nazywa się inaczej kredytami na dowód lub oświadczenie.

Są to narzędzia z uproszczoną procedurą uzyskania zobowiązania. Aby je otrzymać, potrzebny jest ważny dowód osobisty oraz zaświadczenie o dochodach. W ten sposób banki idą klientom na rękę, jednak trzeba mieć na uwadze, że instrument ma też pewne ograniczenia:

 • zazwyczaj udzielany na niższe kwoty;
 • dostępny dla dotychczasowych klientów banku;
 • od nowych konsumentów mogą być wymagane dodatkowe dokumenty (np. historia wpływów na konto z ostatnich 3-6 miesięcy).

Rozwiązanie jest dostępne w większości działających w Polsce instytucji finansowych i skorzystać z niego może praktycznie każdy. Z tego powodu to chętnie wybierane świadczenie, które przyspiesza proces uzyskiwania pożyczki.Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!