Ta zbrodnia wstrząsnęła całą Polską. Reportaż „Państwo w państwie” o morderstwie uczennicy gryfickiego liceum

2021-09-05 22:05
Karol Szumny
2021-09-05 22:05

Zbrodnia, jaka miała miejsce niedaleko Kamienia Pomorskiego, wstrząsnęła całą Polską. Pod koniec maja uczennica gryfickiego liceum Magda Magdowska została odnaleziona martwa w lesie pomiędzy Świńcem a Sulikowem. 18-latka została zgwałcona i zamordowana przez Dawida J, który był już wcześniej karany za podobnego typu zbrodnie. Czy tragedii można było zapobiec? Dziś o godzinie 19:30 w telewizji Polsat przedstawiono reportaż „Państwa w państwie” dotyczący morderstwa 18-latki i jej oprawcy.

Poszukiwania 18-letniej Magdy Magdowskiej – uczennicy gryfickiego „Chrobrego” – trwały od 24 maja do 30 maja bieżącego roku. Kobieta pojechała po zakupy skuterem z rodzinnej miejscowości Świniec do Kamienia Pomorskiego. Kamery monitoringu zarejestrowały, jak 18-latka wsiada do samochodu mężczyzny, który miał zaoferować jej podwiezienie do domu. Kierowcą samochodu był Dawid J. – karany przed laty za gwałt oraz morderstwo. Niestety Magda stała się jego kolejną ofiarą.

Dawid J. zamordował po raz pierwszy, gdy miał 14 lat. Ofiarą była jego rok młodsza koleżanka Sylwia, którą Dawid J. zgwałcił, a następnie udusił sznurówką. Nie trafił on jednak do więzienia, lecz do zakładu poprawczego ze względu na młody wiek.

- W ten dzień odwołali jej wf, więc szybciej skończyła lekcje i wracała piechotą do domu opowiadała w 2006 roku matka zamordowanej – Wioletta Cieślak. – Byłoby całkiem inaczej, gdyby wróciła autobusem. Wtedy nic by się nie stało…

14-letni wówczas Dawid J. wracał z 13-letnią Sylwią do domu. „Gdy sam dotarł do swojego miejsca zamieszkania, zaczął krzyczeć, że jego koleżanka wsiadła do obcego samochodu i pojechała. Był bardzo skrupulatny w tym, co mówił. Wszystko dokładnie opisywał.” – tłumaczy Mariusz Klara, były komendant policji w Kamieniu Pomorskim.

Po przeprowadzonym śledztwie Dawid J. został skazany na pobyt w zakładzie poprawczym. Rodzina zamordowanej Sylwii nie mogła zrozumieć, dlaczego za tak brutalną zbrodnię, oprawca po upływie zaledwie kilku lat i tak wyjdzie na wolność. Czy prawo powinno zostać zmienione?

- Jeśli osoba nie ukończyła 17. roku życia, to według naszego prawa nie ponosi w ogóle odpowiedzialności karnej. […] Uważam jednak, że wymiar sprawiedliwości nie popisał się w tej sprawie, bo tutaj przegapiono jakiś ważny moment w życiu tego człowieka – mówił w programie „Państwo w państwie” dr Sebastian Ładoś – sędzia, prezes Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli.

Gdy Dawid J. wyszedł na przepustkę z zakładu poprawczego, przyjechał do domu i jak się później okazało – molestował swoją 11-letnią siostrę. Miał wtedy 16 lat. Znowu nie trafił do więzienia, lecz z powrotem do zakładu poprawczego, z którego uciekł. Następnie Dawid J. napadł na kobietę. Dopiero za to przestępstwo trafił na dwa lata do więzienia.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało już zaostrzenie kar dla przestępców seksualnych. Czy dzięki temu spadnie liczba zabójstw ze szczególnych okrucieństwem?

- Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że wymiar sprawiedliwości nie może być okrutny – musi być sprawiedliwy. […] Minister sprawiedliwości zapowiedział dożywocie bez możliwości wcześniejszego opuszczenia więzienia. Myślę, że taka kara powstrzymałaby wielu przestępców seksualnych mówiła w programie Agnieszka Borowska z ministerstwa sprawiedliwości.

Tak wspomina w programie Magdę jej babcia – Barbara Magdowska:

- Była bardzo dobra jako wnuczka. Jak jechała do sklepu, to zapytała: „babciu, co ci kupić?”. Po skończeniu szkoły w Gryficach, chciała studiować w Szczecinie. […] Ludzie mi tłumaczą, że tak miało być, to takie przeznaczenie… i że ona akurat takie przeznaczenie miała.

Komentarze (10)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Charakterny

odpowiedz
05.09.2021 22:14

Kara śmierci...

05.09.2021 23:05

Za mało kara śmierci dla śmiecia umieranie w męczarniach bydlę

Paweł

odpowiedz
06.09.2021 07:53

Dać skurysyna ludziom.... do rozszarpania. długo by sie żaden nie odważył zrobić coś podobnego

Przyjaciółka z dzieciństwa!

odpowiedz
05.09.2021 23:28

Własnymi rękoma bym szmaciarza zajebała!!!!!! Za to co zrobil naszej Madzi i jaki bol ma pan Hubert tata magdy!!!!!!!!!!!!!!!

Znieczulica mieszkańców z materiału tv

odpowiedz
06.09.2021 10:36

Chwile widzialam stare baby jakby reporter och pytał co powiedzą na temat mordercy. To sie obróciły że pierdołami niestety będa się zakmkwacbo mają ogórki 🥒 do zrobienia. Wstyd. Mówią że to było i minęło, a gówno minęło, gdyby gnój był napiętnowany chociaż, a tu nawet odwagi cywilnej brak takim buraczycom by przyznać że to zwykły śmieć a niestety człowiek. Oby ich karma spotkala jak ten młodego dziewczęta, to by inaczej gadały tchórzliwe babska. I taką ciemnota na wsiach potem głosuje i ma wpływ na życie ludzi. Masakra

Kuzynka

odpowiedz
06.09.2021 18:47

Powinien dostać taką samą karę a najlepiej przywiązać do drzewa żeby ludzie go skatowali i zabili jak śmiecia Skurwiel jeden

Vvv

odpowiedz
06.09.2021 21:08

Kara jedna: krew do PCK organy na przeszczepy reszta do smieci, zwrocilby się społeczeństwu

08.09.2021 21:37

Jak tak miało być ? Jakie ku*wa przeznaczenie ? 😢😢

Anka

odpowiedz
06.09.2021 20:48

Za gwałty powinny być kastracja na tych których je wykonują albo oko za oko ich wyruchac od dupy strony wtedy by wiedzieli jak czuje się zgwałcona kobieta dziewczyna a później ich zabić oczko za oczko