Szpital w Gryficach z certyfikatem jakości dawstwa narządów i tkanek

2024-06-13 13:36
Karol Szumny
2024-06-13 13:36

Szpital w Gryficach otrzymał certyfikat akredytacyjny, przyznany przez Ministerstwa Zdrowia i POLTRANSPLANT, który potwierdza spełnienie standardów w zakresie szpitalnego systemu jakości dawstwa tkanek i narządów. W ubiegłym roku pobrano narządy i tkanki łącznie od 10 dawców, co dało drugie w kolejności miejsce wśród szpitali donacyjnych w województwie zachodniopomorskim.

W ubiegłym miesiącu odbyło się spotkanie z okazji wręczenia SPZZOZ w Gryficach certyfikatu akredytacyjnego, przyznanego przez Ministerstwa Zdrowia i POLTRANSPLANT. Certyfikat ten potwierdza spełnienie standardów w zakresie szpitalnego systemu jakości dawstwa tkanek i narządów.

W spotkaniu udział wzięli:

1. przedstawiciele Poltransplantu:

 • Anna Łęczycka -  Koordynator Transplantacyjny w  Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym do Spraw Transplantacji POLTRANSPLANT,
 • Wojciech Brzóska – Zachodniopomorski koordynator wojewódzki POLTRANSPLANT i koordynator zespołu transplantacyjnego USK 2 PUM w Szczecinie,
 • Michał Witkowski, Piotr Sobieszek - koordynatorzy zespołu transplantacyjnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie,

2. przedstawiciele SPZZOZ w Gryficach:

 • Danuta Kowalewska – Dyrektor SPZZOZ  w Gryficach,
 • Lidia Walicka – Naczelna Pielęgniarka,
 • Zygmunt Czarnecki – Lekarz kierujący OITiA,
 • Małgorzata Kacalska – lekarz specjalista AiIT i szpitalny koordynator transplantacyjny
  w SPZZOZ w Gryficach,
 • Krystyna Kutozow – pielęgniarka koordynująca  OITiA,
 • Beata Pinkas - referent ds. rozliczeń z NFZ.

- Aktywność Oddziału Intensywnej Terapii i Anestezjologii w gryfickim szpitalu w zakresie donacji narządów i tkanek trwa od 30 lat – informuje Łukasz Szyntor, rzecznik prasowy SPZZOZ w Gryficach. – W ramach współpracy z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji POLTRANSPLANT już od ponad 20 lat procedury w tym zakresie są sformalizowane, a funkcję szpitalnego koordynatora ds. donacji narządów i tkanek przez cały ten okres pełni lek. Małgorzata Kacalska, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii – dodaje.

- Dzięki zaangażowaniu dr Małgorzaty Kacalskiej oraz całego zespołu OITiA, gryficki szpital jest mocno rozpoznawalnym przez zespoły transplantacyjne ośrodkiem donacyjnym w Polsce. W 2023 r. pobrano narządy i tkanki łącznie od 10 dawców, co dało drugie w kolejności miejsce wśród szpitali donacyjnych w województwie zachodniopomorskim – wskazuje rzecznik.

Aby utrzymać wysoki poziom działalności w tym zakresie personel bierze udział w licznych szkoleniach.

W związku z powyższym Ministerstwo Zdrowia przyznało OITiA SPZZOZ w Gryficach fundusze w wysokości 500 000 zł na zakup sprzętu do OIT. Za tę kwotę zakupiono:

 1. endoskop do bronchofiberoskopii i gastroskopii z torem wizyjnym,
 2. trombelastograf – urządzenie do wykrywania zaburzeń krzepnięcia krwi,
 3. nowoczesny aparat USG.

W roku 2023 odbyła się certyfikacja SPZZOZ w Gryficach w zakresie oceny systemu jakości dawstwa narządów i tkanek od osób zmarłych z udziałem przedstawicieli POLTRANSPLANTU. Postępowanie zakończyło się przyznaniem SPZZOZ w Gryficach certyfikatu, wręczonego przedstawicielom szpitala 10 maja 2024 r.

- Podziękowania i gratulacje należą się całemu zespołowi lekarskiemu, pielęgniarskiemu i pomocniczemu OITiA, na czele z ordynatorem OITiA dr Zygmuntem Czarneckim. Sukces osiągnięto również dzięki bardzo dobrej współpracy z zespołem bloku operacyjnego, lekarzami konsultującymi oraz zakładom diagnostycznym, którym z tego miejsca bardzo dziękujemy. Podziękowania składamy również Dyrekcji naszego szpitala za przychylność i wsparcie dla naszych działań – kontynuuje rzecznik szpitala.

- Otrzymany certyfikat potwierdza, że podejmowane przez Szpital działania na rzecz zwiększania potencjału donacyjnego w Polsce poprzez m.in. zwiększenie liczby identyfikowanych i kwalifikowanych dawców narządów i tkanek spełniają najwyższe standardy jakości, a Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii gryfickiej lecznicy jest ważnym oddziałem na transplantacyjnej mapie Polski. Nasza działalność donacyjna, a przez to ratowanie zdrowia i życia pacjentom oczekującym na przeszczepienie nie miałaby szans na powodzenie, gdyby nie akceptacja idei dawstwa przez zmarłych oraz ich rodziny – podsumował Łukasz Szyntor.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!