Szczepionki obowiązkowe czy dobrowolne? Znamy odpowiedź premiera

2020-12-02 13:40
Karol Szumny
2020-12-02 13:40

Dzisiaj po godzinie 13:00 odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu odwiedził dzisiaj Hurtownię Farmaceutyczną Urtica i Pharmalink. Wypowiedź dla mediów dotyczyła rządowej strategii szczepień.

- Zbliżamy się do końca roku 2020 i żeby kolejny był ostatnim rokiem koronawirusa, musimy zachowywać się odpowiedzialnie i przestrzegać wszystkich obostrzeń. To, co daje nam nadzieję na powrót do normalności, to szczepionka – powiedział premier. Szef rządu stwierdził także, że „nawet jeśli ktoś czuje się młody i silny, przez zaszczepienie się może ochronić kogoś słabszego”.

Mateusz Morawiecki potwierdził podpisanie przez Polskę umowy dot. szczepień. Będą to takie firmy jak Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson czy AstraZeneca

- Polska podpisała odpowiednie umowy i mamy już zamówienia na ponad 45 mln dawek. Jesteśmy gotowi do podpisania kolejnych umów. Obecnie opracowujemy bardzo dokładne zasady logistyki systemu szczepień.

Wiele kontrowersji wzbudza temat dobrowolności szczepień na koronawirusa. Jak zapowiedział premier – będą one dobrowolne.

- Szczepionki będą dobrowolne, darmowe i dwudawkowe. Wiemy już o jednodawkowych, ale będą wchodzić później. Szczepionka odcina możliwość przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka w najlepszy sposób.

Szef rządu powiedział, jak będzie wyglądał proces szczepień. Kto skorzysta ze szczepień jako pierwszy?

- Proces szczepień będzie zorganizowany w sposób prosty: rejestracja online, ale możliwość też tradycyjnie, zgłoszenie do punktu szczepień, szczepienie i powtórzenie po 21 dniach.

- W pierwszej kolejności szczepienia będą dostępne dla służb medycznych, następnie wszyscy mieszkańcy DPS-ów i pacjenci ZOL, służby mundurowe, a także wszystkie osoby starsze, gdyż to im najbardziej zagraża wirus – powiedział premier.

Komentarze (6)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

02.12.2020 22:16

Rząd się zaszczepi, poczekamy na efekty. Nie jestem za szczepionką.

ty

02.12.2020 22:16

to morda w kubeł

Łukasz

odpowiedz
06.12.2020 09:36

Spokojnie bedzie przymus nie bezposredni. Morawieckiemu sie nie wiezy. Mialo nie byc 2 zamkniecia gospodarki,mialy nie byc zamkniete cmetarze,itd....

jarek

odpowiedz
03.12.2020 08:15

moze sie myle, ale wg mojej wiedzy zadna szczepionka nie ''oscina'' mozliwosci przeniesienia zarazkow na inna osobe, po prostu czyni czlowieka odpornego na dana chorobe, tzn uczy nasz system immunologiczny, jak walczyc z choroba, ale przez jakis czas mozna ja i tak rozporzestrzeniac

Łuki

03.12.2020 08:15

Nie mylisz się .10 lat temu można było w tą wiedzę wierzyć, ale jest pewien hak . Dzisiejsze szczepionki są odpowiedzialne za wiele chorób przez powikłania ,które są bagatelizowane i ( olewane ) przez lekarzy. Chory człowiek to "pieniądz".

Lit

odpowiedz
03.12.2020 09:09

Ciekawe jaka bajke wymysla teraz lawacy bo wczesniej klepali ze bedzie obowiazek?