Święto liczby Pi

2022-03-15 22:32
Redakcja
2022-03-15 22:32

„Podziwu godna liczba Pi” - pisała o niej Wisława Szymborska, a w Szkole Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Modlimowie, w  poniedziałek  14 marca, liczba Pi lub jak kto woli – Ludolfina, bądź stała Archimedesa obchodziła swoje święto, jako jedyna liczba na świecie! Datę 14 marca wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. 

ZDJĘCIE 1 z 9

W naszej szkole tego dnia najważniejsza była Jej Wysokość Królowa Matematyka wraz ze swoją dwórką, Ludolfiną! Wszyscy uczniowie zebrali się w sali gimnastycznej, by oddać hołd władczyni poprzez udział w potyczkach matematycznych.
Mistrzyni ceremonii, pani Justyna Kożuchowska, aby przybliżyć poddanym liczbę Pi zaprezentowała krótki film pt.: "Liczba Pi- fakty i mity” , po obejrzeniu którego zgromadzeni dowiedzieli się ,co to jest liczba Pi, skąd się wzięła oraz wielu innych ciekawostek na jej temat.


Po takim wstępie nie pozostało już nic innego , jak tylko stanąć w szranki do walki w grupowym turnieju matematycznym. Nad poprawnością i rzetelnością odpowiedzi czuwała komisja w składzie: pani Dyrektor Marzena Stępień, pani Wicedyrektor Elżbieta Marek oraz pani Jolanta Mazur. W sali gimnastycznej międzyklasowe zespoły przystąpiły do rozwiązywania zadań, a ciekawostką tych zmagań był fakt, że do każdego zadania przypisane było również konkretne przysłowie nawiązujące do treści zadania! Tak więc rozwiązując zadania matematyczne, można było także przypomnieć sobie różne polskie powiedzonka.
Natomiast na korytarzu szkolnym inne zespoły uczniowskie, pod opieką swoich wychowawców, zmagały się z zadaniami z arytmetyki i geometrii, wędrując między dziewięcioma stacjami zadaniowymi. Trzeba przyznać, że zadania nie należały do najłatwiejszych, ale nasi poddani nie sprawili zawodu swojej Królowej i rozwiązali je w sposób doskonały!


Reszta uczniów niezaangażowanych w konkursach rozwiązywała łamigłówki matematyczne, którymi były labirynty matematyczne bądź wyszukiwanie ukrytych wśród liczb działań. Wszystkie te przedsięwzięcia wzbudzały wiele emocji, skupienie przy liczeniu wyraźnie odbijało się na twarzach, a chęć bycia najlepszym prowadziła do celu, jakim był właściwy wynik!
Na zakończenie, oczywiście, ogłoszono wyniki potyczek matematycznych. Po burzliwych obradach Komisji Konkursowej, Pani Dyrektor, przewodnicząca Jury, podała zwycięzców turnieju matematycznego.

Zwieńczeniem Dnia Matematyki okazało się żywe rozwinięcie liczby Pi. Pani Anna Misikonis wraz z wyznaczonymi uczniami przygotowała cyfry do rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi: 3.141 592 653 589 793 238 462 643.... W ten sposób każde dziecko trzymające jedną cyfrę stało się częścią liczby Pi! To było niezwykłe i fascynujące doznanie, bowiem naocznie uświadomiło wszystkim poddanym Królowej Nauk, że liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku!
Dzisiejszy dzień był przede wszystkim wspaniałą zabawą poprzez naukę, ale także dowodem na to, że Jej Wysokość Królowa Matematyka ma wielką moc i jest potężna!


Jolanta Mazur

 

 

 

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Trita

odpowiedz
16.03.2022 14:49

Tak, Modlimowo intelektualnie zwyżkuje, pani dyrektor ( małe d, zgodnie z zasadami ort.) to wprost kosmos.