Susza Alert. IMGW-PIB będzie ostrzegać przed suszą hydrologiczną

2020-04-23 14:14
Katarzyna Adamiak
2020-04-23 14:14

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wprowadza nowy typ bezstopniowego, ostrzeżenia hydrologicznego – ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną.

Dotąd IMGW w swoich komunikatach ostrzegał m.in. przed gwałtownymi burzami, przymrozkami, opadami, a także zjawiskami niebezpiecznymi w pogodzie.

Teraz pojawi się nowe ostrzeżenie informujące o suszy hydrologicznej, z którą z powodu bezśnieżnej zimy i bezdeszczowej, na razie wiosny, mamy do czynienia. Obecnie w większości województw brakuje wody w rzekach, lasach i na polach, a naukowcy alarmują, że może być jeszcze gorzej. Niektórzy informują, że przed nami największa od 100 lat susza.

Ostrzeżenia publikowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej publikowane będą od 1 maja do 31 października w serwisach IMGW-PIB – serwis pogodowy, Twitter, Facebook i pocztą elektroniczną do wybranych odbiorców. Otrzymywać je będą również administracja samorządowa i wybrane służby operacyjne.

- Ostrzeżenie takie zostanie wydane w momencie, kiedy przepływ wody i jego spadek, poniżej poziomu określanego jako granica suszy hydrologicznej, odnotowany zostanie w trzech sąsiadujących i monitorowanych zlewniach. Nowe ostrzeżenia będą publikowane również w sytuacji niekorzystnych prognoz opadu na 10 kolejnych dni – informuje IMGW.

Kiedy zobaczycie ikonę „Susza Alert” wraz z informacją, będzie ona niestety informowała o zagrożeniu związanym ze złą sytuacją hydrologiczną, w kontekście suszy.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!