Stopień alarmowy wprowadzony w całej Polsce. Wszystko przez sytuację na wschodzie Ukrainy

2022-02-22 12:39
Redakcja
2022-02-22 12:39

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, którym podwyższył stopień alarmowy dotyczący zagrożeń w cyberprzestrzeni z ALFA-CRP do CHARLIE-CRP. Ma on obowiązywać do 4 marca – poinformował pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Powodem decyzji jest przede wszystkim sytuacja na Ukrainie oraz informacje o zdarzeniach, które miały miejsce w Polsce – powiedział PAP Janusz Cieszyński. Aby zapewnić podwyższony poziom ochrony krytycznej infrastruktury, rząd zdecydował o wprowadzeniu stopnia alarmowego CHARLIE-CRP. To trzeci spośród czterech, które przewiduje ustawa – dodał.

Od połowy lutego w całym kraju obowiązywał stopień alarmowy ALFA-CRP. Stopnie CRP wprowadza się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO – drugi, CHARLIE – trzeci, a DELTA – czwarty, najwyższy.

Minister Cieszyński wyjaśnił, że wprowadzenie przez rząd stopnia alarmowego CHARLIE-CRP ma zapewnić podwyższony poziom ochrony krytycznej infrastruktury.

Oznacza to przede wszystkim, że osoby, które odpowiadają za zapewnienie bezpieczeństwa systemów, będą zobowiązane wdrożyć wyższy poziom procedur bezpieczeństwa m.in. wprowadzić całodobowe dyżury administratorów oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów. Dodatkowo niezbędne będzie wykonanie przeglądu dostępnych zasobów zapasowych pod względem możliwości ich ewentualnego wykorzystania – podkreślił pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa. Chcemy przygotować się na wszystkie możliwe sytuacje i zadbać o to, aby nasza infrastruktura, jeżeli chodzi o systemy informatyczne, była gotowa na wszelkie ewentualności – dodał.

Na ten moment zakładamy, że ten podwyższony stopień zagrożenia alarmowego będzie obowiązywał do przyszłego piątku, 4 marca, natomiast jak zawsze w takich sytuacjach ten okres jest dostosowany do rozwoju sytuacji. Jeżeli coś się będzie miało w tej sprawie zmieniać, będziemy oczywiście o tym informować – zaznaczył Cieszyński

Komentarze (7)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

KRZYSZTOF

odpowiedz
22.02.2022 18:19

Co wiemy o przyjaźni niemiec i rosji. Dzienkujemy Panom z opozycji

Moya i twoya

odpowiedz
22.02.2022 13:24

A ceny paliw dalej sobie rosną w najlepsze i gdzie ta tarcza rządowa?

KRZYSZTOF

odpowiedz
22.02.2022 18:21

PO i reszta kocha ich . To znaczy putina i jego terorystow.

GRAFF

odpowiedz
24.02.2022 06:37

NA UKRAINIE SIĘ NIE SKOŃCZY NA BIAŁORUSI STACJONUJE 130 TYSIĘCY WOJSK ROSYJSKICH TO DAJE DO MYŚLENIA DZIŚ O 5 RANO ZATAKOWANO UKRAINĘ I CO DALEJ ????

22.02.2022 15:42

I już Kozacy ponad swoje konie w Redze. A nad Dniestrem siedzą i bliny jedzą.

KRZYSZTOF

22.02.2022 15:42

Historja. Polska od morza do morza.

Miki

odpowiedz
03.03.2022 01:18

Podziękuję posłom z platformy Niemieckim zdrajcom ❗sprzedawczykom polski Nigdy więcej was przy władzy !