Sołectwa ze wsparciem Urzędu Marszałkowskiego 

2020-06-10 10:52
Katarzyna Adamiak
2020-06-10 10:52

Osiem sołectw z powiatu gryfickiego znalazło się w gronie 180, które zwyciężyły w konkursie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Granty Sołeckie”.

ZDJĘCIE 1 z 2

W ramach czwartej edycji konkursu „Granty Sołeckie”, do Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego wpłynęły 503 wnioski. Dofinansowanie otrzymało 180 najwyżej ocenionych propozycji.

Podobnie jak w roku ubiegłym, tak również i w tym, pula środków w konkursie Urzędu Marszałkowskiego wyniosła 1,8 mln zł. Pomoc finansowa na realizację projektu dla jednego sołectwa to 10 tys. zł.

- To ważne wsparcie dla mieszkańców zachodniopomorskich sołectw. Pozwoli ono na realizację przedsięwzięć, które niewielkim kosztem przyniosą sporo korzyści lokalnym społecznościom. Miejsca aktywności, integracji czy zabaw, które powstaną często będą pierwszą tego typu inwestycją w danej miejscowości - mówi wicemarszałek Olgierd Kustosz.

Wśród sołectw, które otrzymają granty, jest 8 z terenu powiatu gryfickiego. W gminie Gryfice wsparcie otrzymają sołectwa Kukań i Waniorowo, w których powstaną place zabaw.
- Nasze sołectwo wniosek o grant złożyło po raz pierwszy i od razu się udało. Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo pozyskany przez nas grant pomoże nam wybudować nowy plac zabaw, a nasze dzieci wreszcie będą miały gdzie się bawić – mówi Izabela Buniowska sołtys sołectwa Waniorowo.

Jak mówi burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł, konkurs „Granty Sołeckie” cieszy się dużym zainteresowaniem wśród sołectw z terenu gminy. Świadczy o tym ilość złożonych wniosków. Tylko w ostatniej edycji o grant, przy pomocy urzędników gryfickiego magistratu, starało się aż dziesięć sołectw.

Dzięki grantom, place zbaw powstaną również w gminie Trzebiatów. Środki na ich budowę z Urzędu Marszałkowskiego otrzymały sołectwo Nowielice i Gosław. Z kolei w gminie Rewal dofinansowanie pozyskało sołectwo Pobierowo z przeznaczeniem na Ogródek Jordanowski oraz Pustkowo, gdzie przeprowadzona zostanie rewitalizacja placu zabaw.

Dofinansowanie popłynie również do Modlimowa i Dąbia w gminie Płoty. W Modlimowie zagospodarowany zostanie teren przy świetlicy wiejskiej, a w Dąbiu zagospodarowana zostanie przestrzeń publiczna.
- Nasi sołtysi nie tylko coraz chętniej sięgają po środki zewnętrzne, ale mają też naprawdę fajne pomysły, na to, jak te pieniądze wydatkować. Dzięki grantom dwa sołectwa będą mogły rozpocząć ważne dla nich lokalnie inwestycje, które pozwolą im się rozwinąć – mówi Radosław Mackiewicz burmistrz gminy Płoty.

Celem konkursu „Sołeckie Granty” jest wyróżnienie sołectwa, podejmującego wartościowe inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności takie jak: podnoszenie jakości i bezpieczeństwa życia mieszkańców, wzmacnianie udziału społeczności w podejmowaniu decyzji lokalnych, a także realizacja przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, turystycznym i sportowym.