Sąd Rejonowy w Gryficach wznawia działalność

2020-05-22 15:17
Katarzyna Adamiak
2020-05-22 15:17

Gryficki sąd szykuje się do powrotu do normalności. Przywracanie pracy sędziów zakłada trzecia wersja tzw. tarczy antykryzysowej.

Z powodu pandemii przez ostatnie dwa miesiące w sądach odbywały się tylko rozprawy i posiedzenia w sprawach pilnych. Teraz się to zmieni. Stopniowe „odmrażanie” pracy sądów umożliwiają przepisy, które znalazły się w tzw. tarczy antykryzysowej 3.0. To oznacza, że na wokandę wróci większość spraw.

Podobnie jak w innych, przygotowania do nowego otwarcia trwają w gryfickim sądzie.

- Sąd Rejonowy w Gryficach powoli wraca do pracy. Już od poniedziałku odbywać się będą rozprawy. Musimy jednak zachować wszelkie środki bezpieczeństwa i z tego względu nie wszystkie rozprawy wyznaczone na najbliższy czas się odbędą. O sprawach, które się nie odbędą, osoby na nie wezwane są już zawiadamiane. Staramy się to robić telefonicznie lub drogą mailową - mówi Prezes Sądu Rejonowego SSR Radosław Bielecki.

Mimo otwarcia sądu wciąż jeszcze zamknięte będą Biuro Obsługi Interesanta i Biuro Podawcze. Ich działalność, w nieco innych godzinach funkcjonowania, zostanie wznowiona 1 czerwca.

Od poniedziałku nadal nie będzie też prowadzona bezpośrednia obsługa interesantów sekretariatów wydziałów. Kontakt ten możliwy będzie drogą telefoniczną, bądź w razie konieczności, poprzez Biuro Obsługi Interesantów. W Biurze Czytelni Akt przebywać będzie mogła tylko jedna osoba. Chęć skorzystania z Czytelni będzie wymagała wcześniejszego zgłoszenia telefonicznego. Wszystkie te działania związane są z koniecznością zachowania środków szczególnej ostrożności.

Z tych samych względów każda osoba przychodząca do sądu będzie miała mierzoną temperaturę. Sprawdzane będzie, czy przestrzegany jest obowiązek zakrywania ust i nosa. Obowiązkowa będzie dezynfekcja rąk, która może zastąpić noszenie rękawiczek. Konieczne też będzie zachowanie 2-metrowej odległości. Również ilość osób przebywających w budynku będzie na bieżąco weryfikowana.

Zmiany nastąpią w salach rozpraw, które po każdym zakończonym posiedzeniu będą wietrzone i dezynfekowane. – W salach rozpraw zamontowane zostały pleksi oddzielające od siebie zarówno sędziów, jak i strony. To jednak nie będzie zwalniać z zachowania 2-metrowego dystansu. Zarówno sędziowie, jak i przebywający na sali rozpraw protokolanci będą mieć na sobie maseczki lub przyłbice. Przed wejściem na salę rozpraw znajdować się będą pojemniki ze środkiem dezynfekcyjnym. Na koniec pracy sądu przeprowadzana będzie jonizacja pomieszczeń – przekazuje Prezes Sądu Rejonowego SSR Radosław Bielecki.

Rozprawy będą mogły odbywać się z udziałem publiczności. Jednak, jak mówi sędzia Bielecki, ze względów bezpieczeństwa osoba, która chciałaby w niej uczestniczyć, powinna rozważyć, czy jest to naprawdę potrzebne. Podobnie sytuacja dotyczy innych niezwiązanych z obowiązkowym stawiennictwem wizyt. – Warto poważnie zastanowić się nad potrzebą przyjścia do sądu. Jeśli ktoś nie ma wyraźnej potrzeby, proszony jest o kontakt telefoniczny lub za pośrednictwem poczty – apeluje sędzia Bielecki.

Nowe przepisy pozwalają na przeprowadzanie rozpraw na odległość. Możliwe będą, w miarę możliwości technicznych, przesłuchania świadków lub biegłych będą odbywały się więc w trybie wideokonferencji z innego pomieszczenia w sądzie. Zdalnie można będzie też przesłuchiwać np. osadzonych w zakładach karnych, bez konieczności transportowania ich do sądów.


Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!