Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega! Fake newsy dotarły do 2 mln Polaków

2022-02-27 10:38
Redakcja
2022-02-27 10:38

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegało w piątek przed dezinformacją i fake newsami rosyjskich trolli w internecie. W piątek eksperci Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych (IBIMS) podali, że udało się zidentyfikować co najmniej trzy zorganizowane grupy, które sieją dezinformację w Polsce, głównie na Facebooku i Twitterze.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w czwartek przekazało za pośrednictwem mediów społecznościowych ostrzeżenie dotyczące szerzenia przez Rosję w internecie nieprawdziwych informacji. „Główne linie fałszywych narracji obecne w polskiej infosferze związane są z postrzeganiem gwarancji bezpieczeństwa NATO i USA. Narracja ta jest elementem stałej operacji dezinformacyjnej i podważającej relacje sojusznicze i bezpieczeństwo Polski” – czytamy w alercie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych w piątek poinformował, że w ciągu ostatnich 48 godzin zidentyfikowano działanie przynajmniej trzech zorganizowanych grup roboczych, prowadzących dezinformację w obszarze polskich mediów społecznościowych – szczególnie w kanałach Facebook i Twitter. Eksperci szacują, że komunikaty dotarły do 2 milionów osób.

– Grupy te prowadzą działalność poprzez implementację wpisów w wątkach dyskusyjnych dotyczących sytuacji na Ukrainie, ale także organizacji międzynarodowych (UE, NATO) oraz sytuacji gospodarczej Polski. Prowadzą one konta o jawnie prorosyjskiej orientacji i popierają rosyjską agresję na Państwo Ukraińskie. Ich przekazy dążą także do dyskredytacji władz Polski i ww. organizacji oraz poprawiania wizerunku Federacji Rosyjskiej – informuje IBIMS. I dodaje, że „Pomimo wielokrotnej blokady przez serwisy społecznościowe kont tychże grup, wciąż tworzą one nową infrastrukturę do prowadzenia działań.”

IBIMS podaje, że w ostatnim czasie nasiliła się dezinformacja na temat cen i dostępności paliwa w Polsce oraz osłabiania marek polskich przedsiębiorców.

Z kolei RCB podaje przykłady fake newsów, jakie pojawiły się w infosferze: „Możemy polegać na sojusznikach tylko w czasie pokoju, ale w razie zaostrzenia sytuacji wylecą tak szybko, jak przylecieli” – brzmi jedna z fałszywych informacji, która pojawiła się w sieci za sprawą działań Rosji. W innym przykładzie czytamy: „to czy jesteśmy, czy nie jesteśmy w NATO może się okazać bez znaczenia”.

Dezinformacja to jeden z elementów tzw. wojny hybrydowej, w ramach ataku Rosji na niezależny kraj Ukrainę. Władimir Putin wypowiedział wojnę naszym wschodnim sąsiadom, zaatakował z powietrza, wprowadził do Ukrainy wojska i szturmuje Kijów.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina.

Komentarze (6)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Viktor

odpowiedz
27.02.2022 11:01

To ilu uchodżców wreszcie przyjął poseł Łącki do swoich ośrodków nad Bałtykiem. Może wasza redakcja zada to pytanie na żywo aby nie było faknewsow bo to interesuje wyborców?????

KRZYSZTOF

odpowiedz
27.02.2022 11:56

To kogo słuchacie ? putina czy rzadu naszego ? Rozumiemy opozycja mówi tak samo ,że jest złe . Więc to jest piąta kolumna oni grają razem z putinem . A on mówił , że ma super armię. A biedna Ukraina się broni i może wygrać. Putin uciekł z Moskwy i siedzi w bunkrze . I to jest to

And

27.02.2022 11:56

Ty naprawdę masz coś z głową lecz się

Bora

odpowiedz
27.02.2022 11:40

Schultz dostal zjebki od Morawieckiego od razu rura mu zmiękła bedzie SWIFT beda budowac gazoport i rurociag z Norwegii tak jak Polska...

Cbv

odpowiedz
27.02.2022 11:40

Polaczki pierdoln...te jak zwykle narobili w gacie z głupiej plotki 🤣🤣🤣🤣 debile

kto

27.02.2022 11:40

a ty niemiaszek popaprany?