„Rozumiem te emocje” – premier o protestach, cmentarzach i lockdownie

2020-11-02 15:51
Karol Szumny
2020-11-02 15:51

Premier Mateusz Morawiecki opublikował dzisiaj film na portalu społecznościowym, gdzie tłumaczy o ostatnich decyzjach podejmowanych przez rząd. „Sytuacja epidemiczna jest trudna i związane z nią decyzje (…) mogą wydawać się niezrozumiałe, dlatego będę starał się je wyjaśniać w mediach społecznościowych.”

- Wierzę, że w kluczowym momencie walki z epidemią wszyscy zachowamy się odpowiedzialnie – rozpoczął premier. – Musimy razem stawiać czoła temu wyzwaniu, dlatego szczególny apel kieruje do uczestników ostatnich protestów i do opozycji: Proszę o to, byśmy usiedli do rozmów. Niech nasze spory nie toczą się na ulicach i niech nie będą przyczyną kolejnych zachorowań.

Mateusz Morawiecki wyjaśnił, skąd decyzja o zamknięciu cmentarzy w ostatnich dniach.
- To szczególnie ważny czas dla całej naszej wspólnoty. Czas pamięci o bliskich, którzy od nas odeszli. Zdaję sobie sprawę z tego, że w tym roku są to święta wyjątkowo trudne. Doskonale wiem, że wielu z was jest mocno rozgoryczonych i zdenerwowanych tą sytuacją. Rozumiem te emocje. Sam chciałbym odwiedzić grób mojego taty, mojej siostry czy przyjaciół. Powiedzieć nad ich grobem o swoich uczuciach, pomodlić się w ciszy, pokłonić się wielu bohaterom spoczywającym na warszawskich Powązkach – powiedział premier.
- Decyzja o zamknięciu cmentarzy w tych dniach jest efektem wielu konsultacji, także konsultacji z zespołem ekspertów i rady do spraw epidemii Covid. Podróże i spotkania rodzinne to dziś zbyt wielkie ryzyko, zwłaszcza dla naszych seniorów – dla babć i dla dziadków – osób najbardziej narażonych na działanie wirusa. Odpowiedzialność musi zwyciężyć.

Szef rządu zapewnił też, że przedsiębiorcy, którzy stracili fundusze przez zamknięcie cmentarzy, będą mogli liczyć na rekompensatę płynącą z państwa.
- Mam świadomość, że ta decyzja w szczególny sposób dotyka przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż kwiatów czy zniczy. Epidemia nie pozostawiła nam innej możliwości, ale mimo to chcę przeprosić wszystkich, których decyzja o zamknięciu cmentarzy, uderzyła najmocniej. Jednocześnie chcę jeszcze raz zapewnić, że poniesione przez przedsiębiorców straty będą wyrównywane przez rząd. Dziękuję samorządom, które same zainicjowały reakcję skupu kwiatów – im także zostaną zwrócone za to pieniądze. – przyznał Morawiecki.

Premier wspomniał także o lockdownie, czyli zamknięciu gospodarki.
- Wiele krajów europejskich wprowadza w tych dniach lockdown. Decyduje o zamknięciu barów, restauracji, części usług i handlu, zamknięciu wielu miejsc publicznych. W niektórych krajach wprowadza się wręcz godziny policyjne z zakazem poruszania się. Wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko i od naszej postawy zależy, czy go powstrzymamy. Dlatego jeżeli możecie, zostańcie proszę w domu. Miejmy w pamięci tych, którzy odeszli, zwłaszcza ofiary epidemii koronawirusa. Wspomnijmy o nich w modlitwie w zaciszu domowym, w gronie najbliższej rodziny. Choć nie możemy być blisko siebie, pozostańmy w tych dniach zjednoczeni.

Komentarze (6)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

hej Mateusku

odpowiedz
02.11.2020 16:32

Na ulicach ma być spokój i przestrzeganie prawa .

ya sam

odpowiedz
02.11.2020 22:17

A jeżeli prawo jest idiotyczne.. Jak nakażą chodzić z wiadrem na głowie,to ludziska będą chodzić,ponieważ takie będzie prawo... Łatwo siedzieć w domu,pracując w budżetówce-ba,siedzenie w domu jest nawet na rękę-i tak płacą -i to całość wypłaty.Dla mnie wszystkie te partie,to jeden wielki szlam-dosłownie.

HEK-293

02.11.2020 22:17

@ya sam, wiadro powiadasz?... Podejrzewam, że byłoby to wiadro podyktowane względami twojego bezpieczeństwa w przypadku zamiaru usmażenia ci mózgu przejętymi przez wrogie siły sieci 5G:) Maseczki też niby trzeba nosić, bo takie prawo, a sam widzisz jak jest (nochale na wierzchu). Jak się doczytać, to nie jest to już takie oczywiste, że trzeba nosić. Inna sprawa, że jedni nie noszą, bo to ustanowił PiS, inni argumentują brakiem wystarczających podstaw prawnych, jeszcze inni mają koronawirus SARS-CoV-2 za niegroźną odmianę wirusa grypy, co w połączeniu z brakiem egzekwowania zalecenia przez służby podległe państwu pokazuje, że mamy właściwie martwy przepis. Teraz trochę tylko trudniej o tyle, że najpierw trzeba zapłacić po interwencji sanepidu, a dopiero potem uskuteczniać zwrot w sądzie. Ciekawe, czy tego rodzaju "zero tolerancji" jak dla braku noszenia maseczek będzie też obowiązywało w przypadku szczepień kontrowersyjną szczepionką, bo jak wiadomo ma wtedy też obowiązywać ustawowy zapis o możliwości zastosowania przymusu bezpośredniego z użyciem siły do takiej opierającej się szczepieniu jednostki. Oczywiście wszystko dla jej własnego dobra:) Może drodzy protestujący należałoby zweryfikować nieco swoje postulaty dotyczące WYBORU, bo jakoś nie wypatrzyłem tego na żadnym kartonie, a według ostatnich zapowiedzi premiera szczepienia mogą już ruszyć w styczniu. I coś mi się zdaje, że art. 192 kk nie na wiele się wtedy zda... A co do szlamu, to jest w tym dużo prawdy... Zazwyczaj wybór tylko przeciwko drugiemu lub partii, która pozostawia więcej okruszków ze stołu akurat naszej grupie społecznej.

obywatel

odpowiedz
02.11.2020 16:43

z wami nie można rozmawiac bo wy macie tylko swoje racje

do obywatela

02.11.2020 16:43

Z kim ?

GRAFF

odpowiedz
05.11.2020 07:10

PANIE PREMIERZE OBAWIAM SIĘ NIC PAN NIE ROZUMIE TAK TO JEST JAK EKONOMISTA ZOSTAJE MINISTREM ZDROWIA TYLKO TABELKI WYKRESY I NIC Z TEGO NIE WYNIKA CHYBA KTOŚ POPEŁNIŁ BŁĄD NIE CI LUDZIE NA TYCH STANOWISKACH A JESZCZE JEDNO JAK TAM NOWE LIMUZYNY FAJNE CO POZDRAWIAM 😈😈😈😈😈😨😨😈😈😈