Rozpoczyna się Adwent – „czas refleksji i zatęsknienia”

2023-12-03 9:58
Karol Szumny
2023-12-03 9:58

Katolicy rozpoczynają dziś nowy rok liturgiczny, a co za tym idzie – okres Adwentu. W kościołach pojawiają się wieńce adwentowe, a kapłani odprawiają msze święte w fioletowych ornatach. „Adwent to radosny czas oczekiwania na przyjście Pana Jezusa” – mówi ks. Marcin Smoliga, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Konarzewie (gm. Karnice).

Dziś pierwsza niedziela Adwentu.

Adwent to czas przed Bożym Narodzeniem obejmujący cztery niedziele. Po łacinie „adwent” (adventus) oznacza „przyjście”. W tym roku liturgicznym w niedziele przypada rok B, a w dni powszednie rok II.

- Dziś pierwsza niedziela okresu przygotowującego do uroczystości Bożego Narodzenia, czyli Adwentu. W Kościele katolickim rozpoczyna się też nowy rok liturgiczny. Zmienia się kolor szat: z zieleni na fioletowy. W kościołach pojawiają się wieńce adwentowe i świece roratnie ­– tłumaczy ks. Marcin Smoliga.

Cztery tygodnie adwentu przypominają cztery tysiące lat oczekiwania Mesjasza przez świat. Zapalane świece kolejno w każdą niedzielę wskazują na upływ czasu, skracając tym samym okres oczekiwania na Boże Narodzenie.

- Adwent można podzielić na dwa okresy. Do 16 grudnia w liturgii zapowiadane jest przyjście Chrystusa na końcu czasów nazywane paruzją. Z kolei od 17 grudnia do 24 grudnia teksty bezpośrednio nawiązują do uroczystości i zapowiadają narodziny Chrystusa – kontynuuje kapłan.

W adwencie o świcie (w niektórych parafiach wieczorami) odprawia się tzw. roraty, czyli msze święte poświęcone szczególnej czci Matki Bożej. Na ołtarzu, oprócz zwykłych świec, pali się jeszcze jedna, wyższa od innych, umieszczona na środku.

- Jeszcze kilkadziesiąt lat temu czas Adwentu był uważany za okres pokutny, podobnie do Wielkiego Postu, natomiast dzisiaj przyjmuje się, że jest to radosny czas oczekiwania na przyjście Pana Jezusa – zaznacza ks. Marcin Smoliga.

- W dzisiejszym komercyjnym świecie Adwent nam nieco ukradziono. W wielu sklepach już „świętuje się” Boże Narodzenie. Jako społeczeństwo nie wyczekujemy tej uroczystości. Ten czas zatrzymania się, refleksji, zatęsknienia nieco nam umyka – powiedział proboszcz parafii w Konarzewie.

Komentarze (5)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Reid

odpowiedz
03.12.2023 22:58

Jak zwykle na pokaz 🤬

"Reid

03.12.2023 22:58

Co na pokaz? Pisz jaśniej.

Reid

odpowiedz
04.12.2023 12:24

Dlaczego usuwacie komentarze? Przecież napisałem że na pokaz to wszystko bo tak jest. Pier@#£dolona cenzura buraków.

Alicja Horn

odpowiedz
04.12.2023 14:59

Kiedy w koncu przyznacie, ze ukradliscir nasze pradawne slowianskie wierzenia?

.

04.12.2023 14:59

mówisz o tym zlepku wierzeń różnych plemion wziętych do kupy przez 19 wiecznych pisarzy? gościu gdyby nie było katolicyzmu nie umiałbyś nawet napisać tego komentarza bo po prostu nie umiałbyś pisać. zrozum to.