Rozpoczęła się astronomiczna jesień

2022-09-23 9:55
Karol Szumny
2022-09-23 9:55

O północy rozpoczęła się kalendarzowa jesień, natomiast kilka godzin później – o 3:03 – astronomiczna. Oznacza to również rozpoczęcie równonocy jesiennej.

fot. Czytelnik

W czasie równonocy jesiennej dzień i noc będą trwały tyle samo – 12 godzin. Z każdym kolejnym dniem noce będą się robić coraz dłuższe.

Jesień kalendarzowa zaczyna się zawsze 23 września. Pierwszy dzień jesieni kalendarzowej to data umowna, która najczęściej pokrywa się z początkiem jesieni astronomicznej.

Jesień astronomiczna jest związana z wędrówką Ziemi wokół słońca. W okolicach 22 lub 23 września Ziemia przechodzi przez punkt Wagi i od tego momentu przez kolejne pół roku półkula południowa będzie dostawała więcej promieni słonecznych od północnej.

Dni będą stawały się coraz krótsze od nocy. Tuż przed Bożym Narodzeniem nastąpi przesilenie zimowe i wówczas dni znowu zaczną się wydłużać, choć będą nadal krótsze od nocy aż do początku wiosny.

Pierwsze dni jesieni będą słoneczne. Temperatura w najbliższych dniach będzie oscylować wokół 16°C.

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Karol

odpowiedz
24.09.2022 21:42

Słyszałem ,że niemcy już płaczą bo tyłki im zmarzną . I karać Polskę A Ukraina ma się poddać. Bo Putin zły dał kasę dla partii zachodnich a tu lipa . Wszyscy poznali już demokratów ,socjalistów i liberałów oraz zielonych chluba CO2 Rosjii