Rozmowy dotyczące tarasu widokowego na wieży kościoła w Trzebiatowie

2020-10-01 10:18
Adam Litwinowicz
2020-10-01 10:18

Grupa Radnych Trzebiatowa spotkała się z proboszczem parafii w Trzebiatowie ks. Andrzejem Dowalem. Rozmowy dotyczyły otwarcia dla turystów tarasu widokowego na wieży Sanktuarium Maryjnego.

- Jesteśmy po pierwszym spotkaniu, które przebiegło w atmosferze konstruktywnej rozmowy – zaznaczył ks. Prałat Andrzej Dowal. W trakcie rozmowy pojawiły się propozycję rozwiązania problemów, które były przyczyną zamknięcia – jak to określają turyści i mieszkańcy – największej atrakcji turystycznej w Trzebiatowie. Problem dotyczył zgody zamontowania barierek ochronnych, które są zabezpieczeniem przed wypadnięciem z wysokości ponad 40 metrów. – Już dwa lata temu przygotowaliśmy projekt, pani konserwator była na nie, chociaż takie systemy funkcjonują w innych kościołach, w tym na wieży katedry w Wiedniu – zaznacza ks. Dowal. – Wystąpiliśmy również do Urzędu Marszałkowskiego o dofinasowanie, z potrzebnych 250 tysięcy otrzymaliśmy 20. Dlatego zaniechaliśmy działania – dodaje. Ksiądz kustosz jest dobrej myśli. – Było to pierwsze spotkanie, już za kilka dni spotkamy się na wieży, będzie z nami również burmistrz Józef Domański, aby przeprowadzić wizję lokalną. Pojawiły się propozycję założenia stowarzyszenia, które niejako zajmowałoby się pozyskaniem funduszy na ten cel. Przygotowujemy kolejny projekt zabezpieczenia i mam nadzieje, że tym razem będzie on pozytywnie zaopiniowany przez konserwatora zabytków – podkreśla ks. Andrzej Dowal, proboszcz parafii Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny.

Komentarze (15)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Sara

odpowiedz
02.10.2020 10:18

Smutne to , że największą atrakcją Trzebiatowa jest możliwość spoglądania na bliżnich z góry

Myiwy

odpowiedz
02.10.2020 09:57

Przechodząc przez próg kościelny często się zastanawiam ,czy jestem godzien ten próg przestąpić a tu co? Do kościoła poza wierzącymi będą mogli wejść różnej maści grzesznicy , potencjalni gwałciciele ,mordercy i inni grzesznicy , w myśl powiedzenia ,że żaden pieniądz nie śmierdzi . Naprawdę jest w naszym kościele aż taka bieda , że musimy bezcześcić naszą świątynię ? Jeśli nie chodzi o kasę to o co chodzi? Co niby mamy z góry podziwiać , przykościelne wykopy ,plac po padłej fabryce mebli czy zakładach metalowych ? Ja wiem ,że z góry nie widać odpadających tynków i dziur w jezdniach a miejski park wygląda całkiem przyzwoicie , lecz kiedy już zejdziemy na ziemie , miejscowa bieda powróci .

Wacek

odpowiedz
02.10.2020 13:43

Kościoły mają się znacznie lepiej niż inne zabytki , tym bardziej w Trzebiatowie , co roku przecież Gmina daje dotację do kościołów , a najwięcej właśnie dla kościoła w mieście. Pytanie na co idą te pieniądze ?, dla nie nie ulega wątpliwości, że się nie marnują, ale na pewno nie na punkt widokowy. Widać, że mimo że co roku Burmistrz daje kasę dla parafii, to w rozmowie z proboszczem nie pojawia się sprawa wieży widokowej. Może należy wskazać cel na jaki ma być dotacja gminy przeznaczona.

JUREK

odpowiedz
01.10.2020 18:01

Komu ma służyć ta wieża widokowa? Lepiej i bezpieczniej zamontować na balkonie kościoła dobrej jakości kamery ,wtedy nie tylko wybrani będą mogli podziwiać widoki,a pieniądze jeśli mamy w nadmiarze, przeznaczyć na coroczną konserwację części drewnianych powyżej korony balkonu. Jak tego nie będziemy robić, może nas spotkać w przyszłości przykra niespodzianka .Byłem na samym wierzchołku i wiem, że wszystko tam trzeszczy , zwłaszcza gdy mocniej powieje,drewno też ulega działaniu czynników zewnętrzny , zwłaszcza robali . Ślady korników można było dostrzec tu bez problemu .Jeśli ktoś myśli,że na wieży będzie bliżej nieba , ma na to wiele innych sposobów.

Ociec

odpowiedz
01.10.2020 18:31

A ile trzeba dać w niedzielę na tacę , aby tej wieży dać spokój?

Lili

01.10.2020 18:31

Pensja burmistrza powinna wystarczyć .

Rybka

01.10.2020 18:31

Co łaska drogi Ociec , co łaska

Julek I

odpowiedz
01.10.2020 20:11

Na miłość Bożą , dlaczego wszyscy chcą na siłę być bliżej nieba? A poprzez dobre uczynki nie można ? Do zwiedzania radzę udostępnić kościelne katakumby ,ot tak, po prostu zdjąć pokrywy nagrobne i niech ludziska podziwiają np. układ kostny pierwszego bigermajstraTreptowa i porównują z obecnym , i najlepiej ułożyć ich obok siebie .Dawni mieszkańcy też powinni mieć takie możliwości porównawcze . A może ktoś z za Odry będzie chciał pozyskać DNA przodka , to już walnąć za 500 euro . Za możliwość pogłaskania czaszki 100 euro, za przespanie się w grobowcu 200 euro dla cudzoziemców , ziomkom wystarczy 500+Można też wznowić pochówki w owych grobowcach , tu ceny powinny zapaść w przetargach. Boże nasz , do czego to dochodzi !

Bolek

01.10.2020 20:11

Masz rację Julek, świątynia to nie latarnia morska w Niechorzu

Mosiek

odpowiedz
01.10.2020 18:25

Proponuję zamontować windę , gdyż niepełnosprawni też chcą mieć przyjemność przebywania tam na górze, nie można ograniczać ich praw. Myślę też ,że geje i lesbijki nie będą mieć stwarzanych problemów przy wejściu na wieżę . Jezus powyganiał ze świątyni handlarzy a kilku zapaleńcom wbrew jego naukom, chce się zarabiać na handlu dobrami kościelnymi, już same odpusty i handel w pobliżu kościoła nie wystarcza, na odpustowych kogutkach trudno daleko ujechać .No cóż ,ostatnio słyszałem,że sekretarz nieboszczki PZPR -śpiewa w chórze kościelnym !

Jurek

01.10.2020 18:25

Oj , u nas potrafią się wysoko windować ,jak mawiał filmowy Kargul

Hnmm

odpowiedz
01.10.2020 12:05

Ludzie codziennie daja na tace nie małe poeniądze, moze z tego by dawali na te barierki a nie do wlasnej kieszeni pchac? Przez 2 lata napewno by uzbierali a oni licza na dofinansowania i zrzutki ludzi...

Sylwia

01.10.2020 12:05

Nie codziennie, ofiary na tace zbierane są tylko w niedziele i święta ,proszę nie siać wrogiej propagandy

mario

01.10.2020 12:05

chyba nie chodzisz do kościoła bo twierdzisz ze zbierają codziennie na tacę?

Hnmm

01.10.2020 12:05

Moze i nie chodze codziennie, to najmniejszy problem, ale skoro potrafia zbierac na tace podczas pogrzebow to wszystkiego mozna sie spodziewac...