Rozliczenie podatkowe 2022 - kiedy należy je wykonać i jak zrobić to najprościej?

2023-02-15 9:53
Redakcja
2023-02-15 9:53

Rozliczenie PITa to coroczny obowiązek każdej osoby, która uzyskuje dochód z pracy. Musimy nie tylko poprawnie go wypełnić, ale także pamiętać o ustawowych terminach, jakie obowiązują podatników przy składaniu dokumentów związanych z podatkami.

 

Na szczęście wiele osób może także skorzystać z ulg, które obowiązują dla konkretnych numerów deklaracji podatkowych. Na co zwrócić uwagę wypełniając swoje zeznanie PIT? Dlaczego warto i jak krok po kroku zrobić to przez internet? O czym pamiętać, gdy wypełniamy naszą deklarację? Czy można poprosić sam właściwy naszemu miejscu zamieszkania Urząd Skarbowy, aby zrobił to za nas?

1. PIT 2022 - kto musi się z niego rozliczyć?

2. Od kiedy można rozliczyć PIT 2022?

3. Rozliczenie PIT 2022 - do kiedy należy składać dokumenty?

4. Czy można rozliczyć PIT online?

5. Rozliczenie PIT profil zaufany online - jak rozliczyć PIT-37 przez internet?

 

PIT 2022 - kto musi się z niego rozliczyć?

Roczna deklaracja PIT to dokument, w którym podsumowujemy swoje zarobki za określony czas i przesyłamy te informacje do właściwego nam Urzędu Skarbowego. Rozliczenie PITa polega na zsumowaniu wszystkich osiągniętych w danym roku dochodów, a następnie określeniu, jaki podatek powinniśmy od nich zapłacić. Dotyczy to wszystkich osób, które osiągnęły dochód ze swojej pracy, przy czym najpopularniejszym rodzajem deklaracji jest rozliczenie PIT 37 online, które obejmuje osoby otrzymujące wynagrodzenie z racji umowy o pracę, umowy zlecenie i dzieła. Wysokość zaliczek na podatek możemy ustalić stosując kalkulator wynagrodzeń brutto netto. Wakacje kredytowe, jeżeli się na nie zdecydowaliśmy, nie mają wpływu na rozliczenie z podatku. W zależności od tego, z jakiego formularza korzystamy, warunki i terminy rozliczenia się z urzędem mogą być różne, jednak nie możemy ich przekraczać - w innym wypadku grozi nam kara.

 

Od kiedy można rozliczyć PIT 2022?

W przypadku deklaracji o numerze 37 PITy rozliczenia zwykle następują od końca lutego, do końca kwietnia roku poprzedzającego rok rozliczeniowy. Wynika to z faktu, że najpierw musimy otrzymać od naszego pracodawcy dokument o nazwie PIT 11, w którym zestawione są wszystkie nasze zarobki i przesłane do tej pory zaliczki na podatek. Na podstawie tego wykazu tworzymy swoją własną deklarację, którą następnie musimy przekazać Urzędowi Skarbowemu. Możemy zrobić to osobiście, nadać list polecony lub zdecydować się na przesłanie deklaracji drogą elektroniczną.

 

Rozliczenie PIT 2022 - do kiedy należy składać dokumenty?

Do kiedy rozliczenie PIT 2022 musi zostać wykonane? Terminem nieprzekraczalnym  dla najpowszechniej wykorzystywanego wzoru o numerze 37 jest ostatni dzień kwietnia 2023. W zależności od tego, z jakiej deklaracji korzystamy, możemy mieć inne wytyczne co do daty, do której jesteśmy zobowiązani się rozliczyć. Co ważne, termin ten dotyczy także ewentualnej dopłaty brakującego podatku. Z tego powodu nie warto zostawiać dokumentów na ostatnią chwilę.

Wiele osób zastanawia się, czy urząd sam rozliczy PIT za 2022. Jest to jak najbardziej możliwe - wystarczy zgłosić się do właściwego nam Urzędu Skarbowego - jednak musimy pamiętać że w razie błędu w dokumentach to na nas ciąży konieczność dokonania korekty. Sprawdź PIT rozliczany przez urząd na stronie gov podatki.

 

Czy można rozliczyć PIT online?

Rozliczenie podatku jak najbardziej może być wykonane w formie e-PIT. W takiej sytuacji zamiast papierowego generujemy plik cyfrowy, który następnie musi zostać przesłany do Urzędu Skarbowego przez internet. Podobnie, jak w przypadku wysyłki pocztą, także przy opcji przesłania deklaracji online otrzymamy dokument potwierdzający, że to uczyniliśmy. UPO, czyli inaczej Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, to plik będący dowodem na otrzymanie i odebranie formularza PIT przez nasz Urząd Skarbowy. Powinniśmy zachować go na wszelki wypadek - podobnie jak robimy to z potwierdzeniami nadania listów poleconych - aby w razie kontroli móc przedstawić dokument wskazujący na to, że wywiązaliśmy się z naszych obowiązków.

Rozliczanie podatku przez internet możemy wykonać w oparciu o samodzielne przygotowanie dokumentów, jak i korzystając z dedykowanego oprogramowania, które pozwoli nam skorzystać z szablonów PIT i ułatwi poprawne wypełnianie pól. W sytuacji, gdy chcemy skorzystać z opcji urząd skarbowy PIT 37, zostanie on przygotowany na standardowym urzędowym formularzu. Do wysłania deklaracji przez internet musimy również podpisać ją elektronicznie. W tym celu możemy wykorzystać profil zaufany.

 

Rozliczenie PIT profil zaufany online - jak rozliczyć PIT-37 przez internet?

Odpowiedź na pytanie jak rozliczyć się z PITu przez internet jest bardzo prosta - wystarczy, że wyślemy naszą deklarację przez e-Urząd Skarbowy. Jest to proste i intuicyjne rozwiązanie, które pozwala ograniczyć ilość dokumentów w formie papierowej, jakie musimy przechowywać w domu, a także pozwala nam szybko i sprawnie spełnić swój obowiązek skarbowy, bez wychodzenia z domu. Wybierając tę opcję PIT rozlicz pamiętając o terminach, jakie obowiązują wybrany rodzaj deklaracji - dotyczy to także uregulowania ewentualnej niedopłaty.

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Ela

odpowiedz
20.02.2023 12:21

Artykuł zawiera wiele błędnych informacji. Polecam wejść na stronę: podatki.gov.pl