Pytanie o herb Gryfic w "Milionerach"! Jak odpowiedziała uczestniczka programu?

2021-01-12 11:45
Karol Szumny
2021-01-12 11:45

We wczorajszym odcinku teleturnieju „Milionerzy” emitowanym przez telewizję TVN padło nietypowe pytanie, przy którym mieszkańcy powiatu gryfickiego, a zwłaszcza Gryfic, mogli się uśmiechnąć. Pytanie dotyczyło właśnie herbu Gryfic. Jak odpowiedziała uczestniczka programu?

„Łódź ma w herbie łódź, Dąbie – liść dębu, a Gryfice: gryf gitary, Gryficę Gnildę, wyżła gryfona czy lwa z elementami orła?” – tak brzmiało pytanie za 20 tys. złotych.

- Nie wiem, czy nie było właśnie takiej postaci – mitologicznej czy takiej pochodzącej właśnie z jakichś legend, że lew z elementami orła ma coś wspólnego ze słowem „gryf” – zastanawiała się pani Hanna – uczestniczka programu.

Trafnym spostrzeżeniem pani Hanny był jeden z herbów z serii książek o Harrym Potterze. Był tam bowiem herb Gryffindoru, w którym również widniało to mityczne zwierzę. Właśnie na tej podstawie, uczestniczka zaznaczyła odpowiedź D, która była poprawna.

Zarówno Gryfice, jak i cała gmina dzielą ten sam herb. Widzimy na nim czerwonego gryfa na białym tle, który trzyma w szponach żółtą lilię. Gryf jest mitycznym stworzeniem o ciele lwa, a głowie oraz skrzydłach orła. Jego symbol w herbie Gryfic nawiązuje do założyciela miasta księcia pomorskiego Warcisława III z dynastii Gryfitów. Z kolei złota lilia jest symbolem kościoła farnego, który znajduje się w mieście.

Komentarze (4)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

heniu

odpowiedz
12.01.2021 15:01

Niesamowite. Mam nadzieję, że zostanie to jakoś upamiętnione. Pomnik, czy tablica pamiątkowa na szalecie.

gryf

odpowiedz
14.01.2021 09:02

to pytanie było już na wiosne

stąd

odpowiedz
12.01.2021 15:27

A czy gryficzanie znają ten herb ? Czy szanują historię tego miejsca i jego zabytki ? Czy raczej kochają TVN i inne telewizje , a gdzieś mają to , co TU mają ?

Misia

odpowiedz
12.01.2021 18:22

Ojej wielkie halo ha ha🙂