Przyjąłeś Ukraińców? Od środy można złożyć wniosek o refinansowanie

2022-03-14 15:48
Redakcja
2022-03-14 15:48

System rejestracji uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL ruszy w środę 16 marca – zapowiedział Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA. Uchodźcy po zarejestrowaniu będą otrzymywali papierowe potwierdzenie nadania numeru PESEL. Pracujemy jeszcze nad rozwiązaniem, które, możliwe, że pozwoli na to, by wprowadzić jakiś nośnik fizyczny – dodał pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Także od 16 marca każdy, kto przyjął u siebie w domu ukraińskich uchodźców, będzie mógł złożyć wniosek o refinansowanie kosztów.

Rejestracja uchodźców, którzy chcą uzyskać PESEL, zostać w Polsce i rozpocząć pracę zacznie się 16 marca. Apelujemy, żeby nie wszyscy udali się pierwszego dnia do urzędu – mówił wiceminister Szefernaker. Jak zapewnił, wszyscy otrzymają pełne wsparcie już od przekroczenia granicy. Szefernaker zwrócił tez uwagę, że w związku z tym, „że jest to bardzo ważne przedsięwzięcie ważne dla funkcjonowania całej administracji państwowej, publicznej, przedstawiciele także pracownicy urzędów administracji centralnej wesprą samorząd w tym, aby dokonać tej rejestracji”.

Od 16 marca wnioski na refinansowanie kosztów będą mogli również składać Polacy, którzy pod swoim dachem goszczą Ukraińców – mówił Szefernaker. Takie wnioski będzie trzeba złożyć w urzędzie gminy. 

Bez względu na to, kiedy polska rodzina złoży wniosek, otrzyma środki wstecz od dnia, w którym przyjęła obywateli Ukrainy pod swój dach – zapewnił. – Jeżeli ktoś złoży wniosek i dostanie finansowanie (…), a dalej będzie pomagał, to będzie potrzebny kolejny wniosek – powiedział.

Zapowiedział, że pieniądze na refinansowanie pobytu uchodźców nie będą wypłacane na kolejne dni ich pobytu. Nie możemy z góry zakładać, że to będą dwa, trzy tygodnie czy dwa miesiące, tak jak zakłada ustawa, ponieważ mogą być różne, powiedzmy sobie, nieprawidłowości wynikające z tego, że zapłacimy komuś z góry jako państwo, a później ktoś się nie wywiąże z tego zobowiązania. W związku z tym środki będą płacone wstecz – podkreślił.

Zaapelował, żeby składać wnioski, o ile to możliwe, jak najpóźniej i aby pierwszego dnia nie ruszyć gremialnie do urzędów, bo może to spowodować kolejki przy składaniu wniosków.

Komentarze (12)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

KRZYSZTOF

odpowiedz
14.03.2022 19:43

A gdzie dobry pan. Donald ? Co gdzie opiekun dzieci z teleranka w TVP . Gdzie jest ten pan demokracji.

lis

odpowiedz
14.03.2022 23:30

Niemałe poruszenie wokół Donalda Tuska wywołała także wypowiedź red. naczelnego „Gazety Polskiej” Tomasza Sakiewicza, który na antenie TVP Info oskarżył Tuska o współudział w śmierci byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Rząd Tuska zrobił wszystko, co mógł, żeby uzależnić Polskę o rosyjskiego gazu. Tylko przez to, że jeszcze przez dwa lata żył Lech Kaczyński, zanim Tusk pozwolił go zabić Putinowi, nie udało się tych działań podjąć na tyle mocno i na tyle głęboko, że mogliśmy to wszystko w czasie rządów PiS odkręcić. - powiedział red. Sakiewicz na antenie państwowej telewizji. Później w rozmowie z portalem niezalezna.pl podkreślił, że nie ma zamiaru wycofywać się ze swoich słów o Tusku i wyjaśnił: W momencie, gdy Putin uznał Lecha Kaczyńskiego za wroga numer jeden, obniżenie statusu lotu prezydenckiego samolotu, umawianie się z KGB-istami, co do przebiegu tej wizyty, było narażeniem na pewną śmierć polskiego prezydenta. Być może Tusk nie ma mózgu i nie rozumie, z kim ma do czynienia. Może tłumaczyć, że nie wiedział, że Putin to morderca, ale to był już moment, w którym Putin dokonał rzezi w Czeczenii i napadł na Gruzję.

urząd pracowniczy

odpowiedz
16.03.2022 13:40

Wszystkie osoby, które podjęły się udzielenia schronienia oraz pomocy ofiarom wojny w Ukrainie, powinny być dokładnie sprawdzane i rozliczane z pieniędzy otrzymanych od rządu. Już się słyszy, że nie które osoby liczą tylko na chęć zysku co jest godne potępienia. Ukraińcy! Jeśli traficie na złych ludzi - powiadomcie o tym władze miasta w którym jesteście! Усі особи, які взялися надавати притулок і допомогу постраждалим від війни в Україні, повинні бути ретельно перевірені та оприбутковані за гроші, отримані від держави. Вже чути, що не деякі люди розраховують лише на бажання наживи, яке засуджується. Українці! Якщо ви натрапили на поганих людей - повідомте владу міста, в якому ви перебуваєте!

KRZYSZTOF

odpowiedz
14.03.2022 18:25

Brawo Polska bez. Lewicy i komuchów

KRZYSZTOF

odpowiedz
14.03.2022 19:48

Dajmy broń Ukrainie i żywność.

KRZYSZTOF

odpowiedz
14.03.2022 19:36

A co na to unia europejska.

Dzidek Donalda

odpowiedz
15.03.2022 16:42

Program osiedlania uchodźców pod pretekstem trwajacej wojny rusza na dobre. Pomagać trzeba ale mądrze i nie naszym kosztem. Klasyczna prowizorka i jedyne co potrafia dać to socjal. Premier pojechał do Kijowa, albo ma takie jaja albo nie ma czego się bać.

Taki

15.03.2022 16:42

Powiem brutalnie: jak chcesz komuś naprawdę pomóc to musisz ponieść koszt. Czy to finansowy,czy np czasu i wysiłku.

KRZYSZTOF

odpowiedz
16.03.2022 07:45

W Gryficach pracują Ukraińcy. I mają lepsze warunki niż my . Ale to nic ! Firmy zachodnie wszystkich gnebią, traktują nas jak parobków. I taka jest unia doi ! A niemcy kombinują z putinem .

kolo

16.03.2022 07:45

co to znaczy lepsze warunki niż my? większej bzdury nigdy nie czytałem

H

16.03.2022 07:45

Oni nie mają lepszych warunkow, tulko oni się szanują, w przeciwieństwie do Polaków, wspierają się i pomagają sobie.