Program Społecznik. SRH „Rega” szykuje kolejne inicjatywy!

2024-06-16 10:42
Karol Szumny
2024-06-16 10:42

Program Społecznik to ceniony i popularny na Pomorzu Zachodnim program wsparcia dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które chcą działać razem na rzecz swojej małej ojczyzny. Z gminy Trzebiatów aktywnie i skutecznie działających w Programie Społecznik jest Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Rega z Trzebiatowa, które w swoim subregionie (Miasto Świnoujście, powiaty: goleniowski, gryficki, kamieński, łobeski) powtórzyło sukces dotychczasowych naborów wniosków.

ZDJĘCIE 1 z 5

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Rega” zorganizuje kolejne wydarzenia w ramach Programu Społecznik. Już niebawem odbędzie się inicjatywa „Ułańskim Szlakiem. Rajd rowerowy Trzebiatów-Mrzeżyno” oraz „Ogniem i rusztem. Warsztaty kuchni XVII w. przy pałacu w Trzebiatowie”. Będą realizowane one we wrześniu tego roku.

- To ogromna satysfakcja dla stowarzyszenia, że dwa nasze złożone projekty zostały zauważone i tak wysoko ocenione. Jest to świadectwo na to, że osiem projektów, które zrealizowaliśmy  w ramach Programu Społecznik, były ciekawe i pozytywnie odbierane. Dla nas Społecznik to przede wszystkim cenne narzędzie dające nam wszystkim energię do działania, zmieniania najbliższego otoczenia na lepsze oraz do budowania relacji i więzi międzyludzkich – mówi Mirosław Czerwiński, prezes SRH „Rega”.

Rajd rowerowy Trzebiatów-Mrzeżyno odbędzie się w formie rowerowej wycieczki edukacyjnej na trasie o długości 20 km z Trzebiatowa do Mrzeżyna i z powrotem, z punktami kontrolnymi zawierającymi eksponaty i zadania związane z historią ułańską.

W Trzebiatowie będą to: zabytkowe koszary, Dom Ułana, Kamienny Most Mrzeżyno, Pomnik Zaślubin z Bałtykiem, Port rybacki. Będzie można zobaczyć również ekspozycję uzbrojenia ułańskiego z okresu II wś., ekspozycję mundurów ułańskich w różnych okresach historii RP, a także zobaczyć plenerową kuchnię ułańską wraz z bezpłatnym poczęstunkiem.

- Zadania dla uczestników obejmują zagadki o ułańskiej historii regionu, konkursy takie jak rzut podkową i wiązanie liny oraz mobilny test wiedzy o historii 1. Samodzielnej Brygady Kawalerii w gminie Trzebiatów – dodaje Mirosław Czerwiński.

Projekt „Ułańskim Szlakiem. Rajd rowerowy Trzebiatów-Mrzeżyno” przewiduje szerokie, aktywnie uczestnictwo mieszkańców w rajdzie, co umożliwi wspólne działania na rzecz poznawania i promowania lokalnej historii oraz środowiska naturalnego.

Z kolei drugie wydarzenie „Ogniem i rusztem” to seria plenerowych warsztatów historyczno-kulinarnych, które ożywią tradycje kuchni XVII-wiecznej Pomorza Zachodniego i Kresów Południowo-Wschodnich.

- Uczestnicy, pod okiem ekspertów w strojach epokowych, będą mogli nauczyć się tradycyjnych metod przygotowywania potraw takich jak kasza po ukraińsku, wędzone słoniny, czy kiszone warzywa w solance. Warsztaty zrealizowane zostaną przy użyciu historycznych narzędzi kulinarnych i metod gotowania na otwartym ogniu, co zapewni autentyczne doświadczenie kulinarne. Całe wydarzenie będzie również okazją do nauki o wspólnych elementach polskiej historii kuchni, z naciskiem na edukację ekologiczną i promocję zrównoważonego życia – zapowiada prezes SRH „Rega”.

- Ze swojej strony deklarujemy, że dołożymy wszelkich starań, aby spotkania z nami powtórzyły sukces dotychczasowych niezwykle udanych inicjatyw, które zrealizowaliśmy  o charakterze historycznym, młodzieżowym i proekologicznym. Zapraszamy do obserwowania naszego fanpage i strony internetowej www.srhrega.pl – powiedział Mirosław Czerwiński.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!