Poznaj najważniejsze fakty o ubezpieczeniu OC

2021-02-19 10:48
Redakcja
2021-02-19 10:48

Ubezpieczenia komunikacyjne to produkty, które są bardzo popularne wśród osób zmotoryzowanych. Na pewno ma na to wpływ fakt, że OC jest obowiązkowe i musi być obligatoryjnie wykupione przez właścicieli pojazdów. Z tego tekstu poznasz najważniejsze fakty o polisie OC. 

Dostałeś karę za brak OC – możesz się odwołać

Zgodnie z prawem brak OC skutkuje nałożeniem na kierowcę kary finansowej. Wysokość grzywny jest zależna od poziomu minimalnej płacy na dany rok oraz okresu, w jakim pojazd nie był ubezpieczony. W roku 2021 stawki dla samochodów osobowych wynoszą:

 • do 3 dni – 1120 zł,
 • od 4 do 14 dni – 2800 zł,
 • powyżej 14 dni – 5600.

Czy jednak można odwołać się od nałożonej kary? Tak, prawo przewiduje tego typu sytuacje. Wejdź na stronę: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/brak-oc-sprawdz-jak-odwolac-sie-od-kary/197.html i dowiedz się, w jaki sposób możesz spróbować uchylić decyzję o nałożeniu grzywny.

 

Kto powinien wykupić OC?

Przepisy jasno regulują kto i kiedy powinien wykupić ubezpieczenie OC. Zgodnie z prawem każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do zaopatrzenia się w ubezpieczenie.Konieczność wykupu OC dotyczy więc: samochodów osobowych, samochodów ciężarowych, przyczep i naczep, motocykli oraz maszyn rolniczych.

 

OC chroni sprawców

W przypadku, gdy spowodujesz kolizję lub poważny wypadek drogowy, ubezpieczyciel zajmie się finansowymi konsekwencjami takiego zdarzenia. Oznacza to, że wszyscy poszkodowani (materialnie lub fizycznie) zostaną objęci pomocą oraz otrzymają odszkodowania. Pamiętaj jednak, że towarzystwo może odmówić wypłaty środków w momencie, gdy podczas zdarzenia byłeś nietrzeźwy lub pod wpływem środków psychoaktywnych.

Wszystkie polisy są takie same

Ustawa jasno i bardzo precyzyjnie reguluje to, jak powinien wyglądać zakres ochrony gwarantowany przez polisę OC. Właśnie dlatego ubezpieczyciele nie mają zbyt dużego pola do popisu i muszą oferować zawsze to samo. Nie ma więc większego sensu wykupowanie drogich ubezpieczeń OC, ponieważ nie zapewnią one większego zakresu ochrony niż tańsze rozwiązania. Najlepiej będzie, jeśli podczas zakupu skupisz się na renomie konkretnej firmy oraz opiniach, które można znaleźć w Internecie.

Wysokość składki jest zależna od wielu czynników

Ubezpieczyciele do kalkulacji wykorzystują algorytm, który na podstawie informacji kierowcy szacuje, jak duże ryzyko wiąże się z objęciem ochroną konkretną osobę. Najważniejsze czynniki brane pod uwagę to:

 • stan cywilny,
 • dzietność,
 • wiek,
 • doświadczenie za kierownicą,
 • przeszłość ubezpieczeniowa,
 • zebrane zniżki za bezszkodową jazdę,
 • miejsce zamieszkania,
 • marka i model pojazdu,
 • rok produkcji,
 • pojemność silnika,
 • miejsce garażowania.

Musisz jednak wiedzieć, że można skutecznie obniżyć wysoką składkę OC poprzez np. dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela z większym stażem za kółkiem. Najczęściej z tej możliwości korzystają młodzi kierowcy bez wypracowanych zniżek. Dobrym sposobem jest również auto z małym silnikiem. Pojemność jest bowiem bardzo ważnym, w kontekście kształtowania się wysokości ceny składki, elementem.

Znajdź swoją polisę

Najlepszym miejscem na znalezienie polisy OC jest Internet. Dzięki darmowym porównywarkom będziesz mógł szybko uzyskać dostęp do szeregu ofert od najlepszych ubezpieczycieli. Wejdź tutaj: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/ i przekonaj się sam. Pamiętaj, tylko by przed podpisaniem umowy przeczytać OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) i zapoznać się ze szczegółami

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!