Posadzono kolejne drzewa przy rzece Redze. Wspólna akcja Wód Polskich i Lasów Państwowych [FILM]

2023-04-07 13:34
Karol Szumny
2023-04-07 13:34

Przedstawiciele gryfickich Wód Polskich oraz Nadleśnictwa Gryfice posadzili wczoraj w Nowielicach (gm. Trzebiatów) drzewa, które mają pozytywnie wpłynąć na środowisko ryb żyjących w rzece Redze.

Cała akcja realizowana jest w ramach programu LIFE+ „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów”. Projekt ma na celu udrożnienie korytarza migracyjnego, jakim jest Rega dla ryb migrujących. Wczoraj posadzono kolejne drzewa.

- Drzewa te docelowo będą stanowiły cień i będą poprawiać warunki rzeki dla ryb dwuśrodowiskowych – tłumaczy Wojciech Leszczyński, dyrektor Zarządu Zlewni w Gryficach. – Są to ryby lubiące chłodne wody, do temperatury 20 stopni. Utrzymanie wody, która się nie nagrzewa jest o tyle istotne, że te ryby mają odpowiednie środowisko do migracji, do wpłynięcia na wody słodkie i tutaj odbycia tarła – wyjaśnił.

W sadzeniu drzew wzięli udział m.in. dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Andrzej Szelążek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfice Wojciech Pietrzak, ale również młodzież z Ośrodka Wychowawczego w Rewalu i przedstawiciel Towarzystwa Miłośników Rzeki Regi.

O współpracy Lasów Państwowych z Wodami Polskimi mówi Wojciech Pietrzak.

- Jest to też przejaw naszej codziennej współpracy z Wodami Polskimi, bo to nie tylko dzisiejsza akcja, ale również to, że Wody Polskie bardzo konstruktywnie i odpowiedzialnie odpowiedziały na naszą prośbę związaną z udostępnieniem swoich zbiorników przy stacjach pomp na ewentualne potrzeby przeciwpożarowe – wskazuje Nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfice.

- Nadleśnictwo Gryfice co roku prowadzi akcje odnowieniową na powierzchnię około 150 hektarów. Sadzimy rokrocznie około miliona sadzonek. Ale również to nasadzenie związane z posadzeniem tysiąca sztuk wzdłuż koryta rzeki Regi jest naszym zdaniem bardzo dobre, cenne i cieszę się, że Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gryfice są dla Wód Polskich naturalnym partnerem w tej kwestii – podsumował Wojciech Pietrzak.

W ostatnich dniach drzewa zostały posadzone również w Dziadowie (gm. Gryfice) oraz we Wlewie (gm. Trzebiatów). Łącznie jest to 1000 drzew.

Komentarze (9)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

WASZ ŁOSOŚ

odpowiedz
07.04.2023 14:01

super sprawa ciekawe...., ale ile ŁOSOSI przechodzi przez REJOWICE ? ile przez LIKOWO/LISOWO ? ile w końcu dociera do słynnej przepławki z kamerą w PŁOTACH?? i jak ciepła woda spływa w dół rzeki z tych 2 zbiorników zaporowych (wody polskie czytajcie 2 grzałki wody na Redze ) no i ile już wpakowaliście w to i pakujecie KASY !!! gdzie są wyniki? jakieś sukcesy?JEDYNE TARLISKA TO MOŁOSTOWA OTOCZKA I LUBIESZAWA , a i jeszcze jedna sprawa RZEKA SARNIA ZABILIŚCIE PIERWSZE OD STRONY MORZA TARLISA TYCH RYB !! DZIĘKUJEMY WAM WODY POSKIE !!! BOBRY TEŻ ZA PRZYSMAKI

07.04.2023 19:21

A dlaczego wcześniej te drzewa i kszaki usunięto jakiś bezmuzgowiec o tym wcześniej nie myslal

D.

07.04.2023 19:21

Zapominają posadzić wierzby które są naturalnymi filtrami.wody. Taka mają wiedzę specjaliści Polskich Wód.A z bałaganem nabrzeża Regi wzdłuż ul.Zielonej w Trzebiatowie.Gdzie są pracownicy gryfickiego oddziału Polskich Wód?

Jerzy

07.04.2023 19:21

Najpierw ktoś wziął kasę za bezmyślną wycinkę a teraz akcja sadzenia drzew w miejscu wyciętych pytam gdzie tu logika

Marzena

odpowiedz
07.04.2023 15:46

Brawo! Oby więcej takich akcji

wędkarz Nowielic

odpowiedz
07.04.2023 19:44

a kiedy wody polskie wytną uschnięte topole pryz moście, które są zagrożeniem , dla wszystkich którzy tamtędy przechodzą i przejeżdżają... Do foto sie ustawiaja , a do pilnowania dobrego to ich nie ma.

SzMatecki

odpowiedz
22.04.2023 15:53

Kolejna udana akcja dyrektora lasów. Jako specjalista od zalesień zapewne podpisuje się swym nazwiskiem pod osłonkami z plastiku mającymi zabezpieczyc drzewka przed bobrem.

Spaliłbym się ze wstydu

22.04.2023 15:53

Gdybym miał sadzic mikre sadzineczki i zabezpieczać je przed bobrem plastikowa osłonka... I oczywiście leśnik z pasją do obiektywu i mikrofonu nie widzi w tym problemu.

Łysy

odpowiedz
11.04.2023 12:29

Najpierw ktoś zezwolił na zniszczenie rzeki, na odławianie troci, a teraz będą naprawiać.