Poniedziałek Wielkanocny. Dlaczego w tym dniu polewa się wodą?

2022-04-18 10:55
Karol Szumny
2022-04-18 10:55

Poniedziałek Wielkanocny lub inaczej śmigus-dyngus czy też lany poniedziałek przypada zawsze w poniedziałek po Wielkanocy. Jest on wolny od pracy. W tym dniu zwyczajem jest, że polewamy się wodą.

fot. Shutterstock

Nazwa lanego poniedziałku wywodzi się z wieloletniej tradycji. Zwyczaj ten ma swoje korzenie w kulturze Słowian, którzy oblewali się wodą, aby uczcić m.in. nadejście wiosny. Najczęściej oblewane były panny, gdyż miało im to dać płodność i powodzenie w znalezieniu męża.

Warto wspomnieć, że początkowo nie tylko polewano się wodą, ale również chłostano po nogach. Stąd wzięła się nazwa „śmigus-dyngus”. Śmigusem nazywano właśnie bicie po nogach, najczęściej witkami wierzby lub palmami. Z czasem dołączyło do tego polewanie wodą. Dyngusem natomiast nazywano symboliczną zapłatę pisankami za to, aby ponownie nas nie oblano.

Dziś śmigus-dyngus traktowany jest jako zabawa o charakterze ludowym. W odróżnieniu od wcześniejszych zwyczajów wodą oblewa się już wszystkich, bez wyjątków. Zdarzają się jednak sytuacje, w których granica „dobrej zabawy” zostanie przekroczona. Wówczas polewająca osoba może otrzymać mandat w wysokości od 20 do nawet 500 zł.

Komentarze (2)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Kazimierz

odpowiedz
18.04.2022 11:29

Szczałem z balkonu robię tak co roku

KRZYSZTOF

18.04.2022 11:29

Trol z cię