Ponad 90 tys. złotych na infrastrukturę sportową. Co będzie zrobione?

2020-06-09 14:50
Katarzyna Adamiak
2020-06-09 14:50

Urząd Marszałkowski przeznaczył środki na modernizację infrastruktury sportowej w regionie. W powiecie gryfickim dofinansowanie otrzymało pięć projektów.

Na modernizację infrastruktury sportowej w regionie Urząd Marszałkowski zaplanował w 2020 roku 1,5 mln zł. Na Pomorzu Zachodnim z marszałkowskiego dofinansowania skorzysta rekordowa ilość samorządów - w sumie 88 gmin i powiatów. 

– Pandemia koronawirusa pokrzyżowała wiele planów, wstrzymała mnóstwo działań i inicjatyw. Cieszy fakt, że w tym trudnym czasie włodarze gmin i powiatów podjęli odważne decyzje i inwestują. Przyznane zachodniopomorskim samorządom środki mają ułatwić oraz przyśpieszyć modernizację lokalnej infrastruktury sportowej – zaznacza marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

W powiecie gryfickim dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego otrzymało pięć gmin. Dzięki dofinansowaniu w gminie Brojce możliwe jest przeprowadzenie remontu i konserwacji boiska wielofunkcyjnego Orlik 2012. Wartość prac to 30 000 zł, z czego wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego to 15 000 zł.

Kolejny grant otrzymała gmina Gryfice. – Nasza gmina zawsze, kiedy jest tylko taka możliwość, aplikuje po zewnętrzne środki. Każde takie pieniądze mają dla nas dużą wartość. W ubiegłym roku pozyskaliśmy pieniądze na odnowienie boiska przy ulicy Sportowej w Gryficach, gdzie wymienione zostały piłkochwyty. W tym roku pozyskaliśmy pieniądze na modernizację boiska w Prusinowie. Środki pozwolą na remont obiektu wraz z trybunami i zapleczem socjalnym – mówi burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł. Na to zadanie gmina pozyskała wsparcie w wysokości 19 000 zł, przy łącznej wartości prac 48 302,47 zł.

Dofinansowanie otrzyma również gmina Trzebiatów. Wsparcie w wysokości 19 000 zł pozwoli na modernizację boiska sportowego w Mrzeżynie. Wartość całej inwestycji to koszt 37 727,48 zł. Środki na rozwój infrastruktury sportowej popłyną także do gminy Rewal. Dzięki wsparciu możliwa będzie wymiana oświetlenia zewnętrznego na boisku w Niechorzu. Wartość prac to 37 727,48 zł, a pozyskane wsparcie 18 800 zł.

Grant z Urzędu Marszałkowskiego otrzymała także gmina Karnice – tutaj możliwe będzie przeprowadzenie kolejnych prac na stadionie w Cerkwicy. – Udało nam się pozyskać środki w wysokości 19 000 zł. Dzięki wsparciu przeprowadzimy drugi etap oświetlenia murawy naszego stadionu, którego koszt wyniesie 40 000 zł. Każde dofinansowanie, po które jako gmina sięgamy tak często, jak jest to możliwe, jest dla nas ważne, ponieważ możemy realizować szereg różnych inwestycji, bez których byłoby to bardzo trudne – mówi Lech Puzdrowski wójt Karnic.

Inwestycja, jaką można będzie zrealizować dzięki pozyskanemu dofinansowaniu, cieszy zawodników KS Bizon Cerkwica, którzy na co dzień trenują na obiekcie. – Mamy nowoczesny obiekt, w którym możemy w komfortowych warunkach trenować. Brakuje nam jeszcze oświetlenia, ale i ono powstanie. Dzięki niemu treningi nie będą musiały się odbywać tylko za dnia jak obecnie - mówi Mateusz Żywicki działacz i piłkarz KS Bizona Cerkwica.

„Program pomocy finansowej dla jednostek samorządu terytorialnego na poprawę i modernizację infrastruktury sportowej” to przedsięwzięcie realizowane w latach 2002, 2005-2008 oraz ponownie od 2014 roku, po zakończeniu programu „Moje Boisko-Orlik 2012”. Wsparcie w ramach wszystkich poprzednich edycji Programu wyniosło prawie 8 mln zł. Umożliwiło ono realizację ponad pół tysiąca różnych inwestycji poprawiających stan bazy sportowo-rekreacyjnej w regionie.

Fot. Stadion w Cerkwicy. Dzięki wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego sportowcy będą mogli odbywać treningi również po zmierzchu

Fot. Stadnion w Cerkwicy. Dzięki wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego sportowcy bedą mogli odbywać treningi również po zmierzchu.