Ponad 1,1 mln złotych dla DPS-ów w powiecie gryfickim

2020-08-14 10:42
Katarzyna Adamiak
2020-08-14 10:42

Domy Pomocy Społecznej w Gryficach i Jarominie ze wsparciem finansowym. Do ośrodków w powiecie gryfickim trafi ponad 1,1 mln złotych. Na co będą przeznaczone środki?

Fot. wzp.pl

Domy Pomocy Społecznej w Zachodniopomorskiem otrzymają finansowe wsparcie z realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego unijnego projektu „Razem dla DPS”. Granty trafią w sumie do 35 placówek z regionu, a ich łączna wartość przekroczy ponad 21,7 mln zł.

W ramach wsparcia DPS-y w Gryficach i Jarominie otrzymają łącznie ponad 1,1 mln złotych. Umowę na granty podpisali w czwartek w Szczecinie zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz oraz Starosta Gryficki Ryszard Chmielowicz.

– W tym trudnym czasie wszyscy staraliśmy się wspierać Domy Pomocy Społecznej. Sytuacja jeszcze nie jest opanowana, ale jesteśmy trochę spokojniejsi. Dziękuję zarządzającym placówkami, że zachowali zimną krew. Słowa uznania kieruję także do zespołu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, który od samego początku monitorował sytuację, kontaktował się z państwem, szukał nowych możliwości wsparciamówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Choć nie jest to nasze zadanie, to staraliśmy się szukać różnych rozwiązań. Kadra DPS-ów znalazła się w bardzo trudnych okolicznościach. Od maja przekazujemy placówkom środki ochrony osobistej: maseczki, środki do dezynfekcji, kombinezony ochronne. Wiemy jednak, że skala potrzeb jest o wiele większa, dlatego zabiegaliśmy o dodatkowe wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego, będącego w dyspozycji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Uważam, że to był dobry ruch, by wykorzystać pieniądze na wzmocnienie finansowe DPS-ów podkreślał marszałek.

Udzielane przez ROPS wsparcie będzie przeznaczane na: wypłaty dodatków do wynagrodzeń personelowi DPS-ów oraz zapewnieniu możliwości noclegu poza miejscem zamieszkania, a także utworzeniu miejsc do przeprowadzenia kwarantanny zarówno dla mieszkańców DPS, jak i personelu.

Cieszę się, że będziemy realizować dopłaty do wynagrodzeń. Funkcjonujemy w reżimie sanitarnym. To nie jest łatwy czas dla kadry, która pracuje w trudnych warunkach. Dziękuje panu marszałkowi oraz ROPS za dotychczasową współpracę. Bagaż doświadczeń pozwala nam łatwiej funkcjonować, choć mamy świadomość, że wszystko jeszcze może się wydarzyćmówi Starosta Gryficki Ryszard Chmielowicz.

Na wysokość grantu ma wpływ liczba mieszkańców oraz pracowników DPS. W Zachodniopomorskiem najwięcej pensjonariuszy mieszka w DPS-ach prowadzonych przez: powiat koszaliński (607 os.), miasto Szczecin (555 os.), powiat gryficki (458 os.), Stowarzyszenie Przytulisko w Białogardzie (180 os.), Instytut Jana Pawła II w Szczecinie (175 os.) oraz powiat myśliborski (169 os).

Projekt „RAZEM dla DPS” realizowany jest dzięki środkom Europejskiego Funduszu Społecznego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój (84,28%) oraz budżetu państwa (15,72%). ROPS Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego odpowiada za organizację, przeprowadzenie i rozliczenie konkursu grantowego.

Komentarze (7)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Anna

odpowiedz
14.08.2020 13:26

Od maja słyszymy o dodatkowych pieniędzach. Każdego dnia coś innego i informacje że fundusz raz jest później go nie ma. Zostało ogłoszone że pracownicy Dps - ów dostaną 1450 zł za każde trzy miesiące pracy ; nie dodano że od tej kwoty zostaną potrącone dwa podatki. Mało tego tych pieniędzy i tak dalej nie dostaliśmy i jesteśmy ciągle robieni w balona. Praca w tak ciężkich warunkach powinna być doceniona ale cóż na razie słyszymy tylko obietnice.

Km

14.08.2020 13:26

Dokładnie!! Piszą głupoty a wszyscy myślą ale tam to dobrze mają a nikt żadnych pieniędzy nadal nie dostał a już trzeci raz tutaj piszą o tych pieniądzach!!! I gdzie one są!!!!!!????? Wstydzili by się tak kłamać!!! W końcu ktoś się za to wziąć powinien jak można tak ludzi oszukiwać!!!!!!!!!!!

Gość

14.08.2020 13:26

Dostaniemy w grudniu na święta😂

gość

odpowiedz
15.08.2020 08:51

Kłamcy kłamcy i jeszcze raz kłamcy. Mamy pieniądze...będą dodatki... Więc się pytamy MY PRACOWNICY DPS-ów gdzie macie te pieniądze, na czyim koncie leżą i procent im rośnie.?!!!!! to My jesteśmy przy mieszkańcach nie Wy. WY tylko za biurkiem siedzicie i pięknie gadacie. UWIERZYMY JAK zobaczymy te pieniążki w realu na swoich kontach... a póki co przestańcie kłamać w żywe oczy.... OSZUŚCI i tyle

14.08.2020 19:23

Niestety cały czas tylko się o tym pisze, pieniądze niby są ale ich nie ma dla ludzi. Bardzo łatwo rządzący rzucają słowa na wiatr o tym co mają otrzymać pracownicy, niestety nie ma to potwierdzenia w realu, nie przekazują tego co powinni ludziom celowo wprowadzając wszystkich w błąd (chociażby z kwotą 1450 zł co realnie będzie 850 zl. ) Każdy wie że może przyjść druga fala zachorowań i co wtedy może czas pomyśleć.

...

odpowiedz
14.08.2020 22:08

Jestem pracownikiem od wielu lat i takich sytuacji jeszcze nie było.... Pieniądze niby są a i nie ma!!!!