Pomorze Zachodnie z pomocą dla zabytków w powiecie gryfickim

2020-05-12 16:02
Katarzyna Adamiak
2020-05-12 16:02

Cztery zabytki w powiecie gryfickim otrzymają wsparcie od Pomorza Zachodniego.

Zabytkowe kościoły, cerkwie, pałace, zamki czy średniowieczne mury obronne - to tylko część obiektów, które przejdą prace remontowe lub zabezpieczające dzięki wsparciu Pomorza Zachodniego.

W czwartek 7 maja Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego przyjął uchwałę, która zapewni łączną pomoc w wysokości 1,8 mln zł dla 70 projektów rekomendowanych przez zarząd województwa.

Wśród zabytków, które znalazły się na liście projektów z dofinansowaniem w ramach dotacji celowej, są cztery położone w naszym regionie; trzy w gminie Trzebiatów i jedna w gminie Płoty.

Trzebiatów:
15 tys. złotych - wykonanie projektu budowlanego wzmocnienia fundamentów w zabytkowej kamienicy przy ul. Witosa 7 Kościuszki 38 w Trzebiatowie (gm. Trzebiatów),
20 tys. złotych - przeprowadzenie ekspertyz i badań w piwnicy Pałacu w Trzebiatowie (Trzebiatowski Ośrodek Kultury),
25 tys. złotych - przekazane na wymianę pokrycia dachowego, obróbek blacharskich, rynien, rur spustowych i instalacji odgromowej, remont elewacji wraz ze zmianą jej kolorystyki (Wspólnota Mieszkaniowa ul. Rynek 11).

Płoty:
4,5 tys. złotych – opracowanie dokumentacji projektowej remontu zabytkowego muru kamiennego (obwodowego) przy Starym Zamku w Płotach (gm. Płoty).

- Sytuacja w związku z pandemią koronawirusa jest trudniejsza, niż kilka miesięcy temu, ale utrzymujemy finansowanie prac przy zabytkach na zaplanowanym poziomie. Nie możemy zapominać o sferze, która określa naszą zachodniopomorską tożsamość. Zabytki są ważnym elementem historii tych ziem, składową atrakcyjności turystycznej regionu i obiektami, z którymi jesteśmy związani emocjonalnie – zaznacza marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Pomorze Zachodnie wspiera prace przy zabytkach od 2007 roku. Od tego czasu na ten cel powędrowało ponad 12 mln zł z budżetu województwa. Ze wsparcia województwa korzystają m.in. gminy, parafie, muzea, ośrodki kultury, stowarzyszenia, izby rzemieślnicze, gospodarstwa rolne, spółki oraz osoby prywatne. Do udziału w konkursie uprawniony był każdy podmiot posiadający tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego.

Komentarze (5)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Franek

odpowiedz
12.05.2020 22:54

4.5 tysiaca to niech sobie marszalek na waciki

Anka

12.05.2020 22:54

Proszę czytać ze zrozumieniem.. To pieniądze na dokumentację

Czeslaw

odpowiedz
13.05.2020 01:40

A co z palacem w Dargoslawiu?

Jadwiga

odpowiedz
13.05.2020 16:09

Szkoda tylko że mój zabytek niszczeje, nikt mi niechce pomoc w remoncie niemam kasy na remont no niestety zawali sue bo jest w posiadaniu osoby prywatnej,

Józef

13.05.2020 16:09

Pani Jadzia, o jakim zabytku wspominasz ??? rozjaśnij nas tu czytających...