Pomoc dla Ukrainy z Pomorza Zachodniego. Wyposażenie oddziału szpitalnego, karetka, schronienie dla uchodźców

2022-02-21 17:06
Redakcja
2022-02-21 17:06

– Wyrażamy solidarność z niepodległą Ukrainą, dyskutowaliśmy o możliwych scenariuszach, chcemy być na różne ewentualności przygotowani. Myślimy o wsparciu medycznym na bazie marszałkowskich szpitali i wyposażeniu oddziału jednej z ukraińskich jednostek ochrony zdrowia – zadeklarował marszałek Olgierd Geblewicz podczas wspólnego wystąpienia z Konsulem Honorowym Ukrainy w Szczecinie Henrykiem Kołodziejem oraz przewodniczącym szczecińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce Janem Syrnykiem. Województwo Zachodniopomorskie jest gotowe przekazać na Ukrainę jeden z ambulansów WSPR oraz zapewnić schronienie uchodźcom.

W poniedziałek w urzędzie marszałkowskim odbyła się specjalna narada z przesłaniem: „Pomoc dla Ukrainy”. Marszałek Olgierd Geblewicz i członkini zarządu województwa Anna Bańkowska rozmawiali z dyrektorami wydziału Zdrowia UMWZ i Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, a następnie spotkali się z Konsulem Honorowym Ukrainy w Szczecinie Henrykiem Kołodziejem oraz przewodniczącym szczecińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce Janem Syrnykiem.

Tematem spotkania była sytuacja na Wschodzie – zagrożenie rosyjską agresją, możliwości udzielenia pomocy Ukrainie i jej obywatelom, wsparcie w obszarze ochrony zdrowia, organizacja pomocy humanitarnej.

– Geograficznie Pomorze Zachodnie jest najdalej położone od granic Ukrainy, ale dzięki naszym związkom i współpracy z mniejszością ukraińską rozwijamy kontakty, które pozwalają czuć bliskość pomiędzy narodami. Wyrażamy solidarność z niepodległą Ukrainą, dlatego dyskutowaliśmy o sytuacji na Ukrainie i możliwych scenariuszach. Chcemy być na różne ewentualności przygotowani. Chcemy być gotowi z ewentualną pomocą – mówił podczas wspólnego briefingu prasowego marszałek Olgierd Geblewicz. – Myślimy tu o wsparciu medycznym na bazie marszałkowskich szpitali i wyposażeniu w sprzęt oddziału jednej z ukraińskich jednostek ochrony zdrowia. W tej kwestii będę przekonywać zachodniopomorski sejmik, by wyraził na to zgodę. Ponadto rozmawialiśmy o przekazaniu jednego z ambulansów będących w dyspozycji Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. W grę wchodzi szersza pomoc w zakresie spraw społecznych dla ukraińskich uchodźców, jeżeli byłaby potrzebna. Mowa tu o możliwościach Wojewódzkiego Urzędu Pracy i przekazaniu środków na systemowe rozwiązania w ramach Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie. Chcemy również wzmacniać zachodniopomorski wolontariat na rzecz naszych ukraińskich przyjaciół – zapowiedział Olgierd Geblewicz.

Marszałek podkreślił, że rodzaj i zakres wsparcia zostaną uzgodnione z Ambasadą Ukrainy w Warszawie. Ponieważ np. przekazanie sprzętu medycznego najszybciej można zorganizować właśnie drogą dyplomatyczną.

Organizacja pomocy humanitarnej, np. przygotowanie miejsc schronienia dla uchodźców, będzie odbywała się we współpracy z administracją rządową, czyli wojewodą.

– Sprawdzamy i inwentaryzujemy naszą bazę noclegową, która mogłaby służyć w razie potrzeby uchodźcom z Ukrainy. Chodzi przede wszystkim o uzdrowiska w Kołobrzegu i Świnoujściu czy mieszkania wspomagane – wyjaśniła członkini Zarządu Województwa Anna Bańkowska.

Dodała, że wkrótce zostaną przedstawione konkretne liczby i lokalizacje miejsc noclegowych, które można by udostępnić uchodźcom. Jednym z potencjalnych miejsc schronienia jest np. internat szkoły mniejszości ukraińskiej w Białym Borze.

– Mam pełne zaufanie do samorządów i do administracji naszego kraju. Z dotychczasowej mojej współpracy z samorządami wyraźnie wynika, że – w ramach możliwości, a nawet chyba więcej – jak będzie potrzeba, Ukraińcy otrzymają tutaj pomoc – mówił Henryk Kołodziej, Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie. – Daj Boże, żeby ta pomoc nie była potrzebna. A jeśli będzie, to żebyśmy byli wszyscy razem. Bo to jest jedno, co zaskoczyło nas samych, a na pewno Putina: świat jest razem z Ukrainą!

Jan Syrnyk ze Związku Ukraińców w Polsce przypomniał, że akcja humanitarna ze Szczecina „Razem pomóżmy Ukrainie” jest prowadzona od dziewięciu lat.

– Chciałbym zwrócić uwagę na jedno, najważniejsze: my nie pomagamy Ukraińcom, tylko obywatelom Ukrainy. Pomagamy wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują. To są Ukraińcy, Tatarzy, Polacy, Polacy, Bułgarzy, Rosjanie. Nikomu nie odmawiamy – podkreślił przewodniczący szczecińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce.

źródło:
Urząd Marszałkowski

Komentarze (23)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Kazik

odpowiedz
21.02.2022 17:28

że jak?! tylu ludzi nie ma za co żyć w Polsce a tu takie coś? i to dla siepaczy, nieważne że w drugim pokoleniu, ta sama krew

Taki

21.02.2022 17:28

To chcesz jak hitlerowcy albo Stalin karać ludzi według pokrewieństwa albo tego co robili ich przodkowie?

Magda

21.02.2022 17:28

I żeby całe dobro, które Pan daje -do Pana wróciło!

Victor

odpowiedz
22.02.2022 10:43

Histeria polskiego rządu i innych instytucji państwowych w sprawie Ukrainy jest żenująca i, co gorsze, niebezpieczna dla Polski. A co się stanie, gdy władza w Ukrainie dostanie się w ręce sympatyków Rosji ? Wiadomo przecież, że Ukrainą rządzą oligarchowie, a zwykli ludzie są zmęczeni i biedą i niebezpieczeństwem konfliktu. Zwykli ludzie chcą pracy, spokoju i chleba. To politycy rozrabiają !

Do Victora

22.02.2022 10:43

Po akcji z Krymem i Donbasem., nie ma szans aby władza na Ukrainie trafiła w ręce sympatyków Rosji chyba że w wyniku okupacji przez Rosję i instalację marionetjowego rządu. A to było by dla Polski bardzo niebezpieczne dlatego w interesie Polski jest niepodległa Ukraina.

Zuza

odpowiedz
21.02.2022 19:25

A ten najwyższy bałwan to kto?

Poczytajcie

odpowiedz
21.02.2022 22:09

Kto stał na wieżyczkach w obozach koncentracyjnych, większość to Ukraińcy w mundurach SS bo Hitler im obiecał

Poczytalem

21.02.2022 22:09

Ludzie o których mówisz rekrutowali się z głównie nie-rosyjskich obywateli ZSRR (bo ci byli uważani za najbardziej skłonnych do współpracy z III Rzeszą przeciw ZSRR). Byli oni nieraz zbiorczo nazywani "Ukaińcami" przez więźniów (Niemcy ich inaczej nazywali), ale byli tam też obywatele sowieccy niemieckiego pochodzenia (bo znali niemiecki i rosyjski),,członkowie innych narodów ZSRR, oobywatele państw okupowanych (np Łotwa, Jugosławia), etc. Ukraińców bylo dużo bo to był największy nie-rosyjski naród ZSRR jaki dostał się pod panowanie III Rzeszy. P.S. Z tych co stali na wierzyczkach to pewnie już większość nie żyje, zresztą oni często uciekali na Zachód więc nie wiem czy na Ukrainie się jeszcze jakiś ostał.

KRZYSZTOF

21.02.2022 22:09

Ukraincy zostali oszukani. A my mielismy Krym. Historia.

MagdaSoroka

21.02.2022 22:09

Ja jestem bardzo ciekawa, czy ktoś z wyżej podpisanych osób ma odwagę napisać te same słowa pod swoim imieniem i nazwiskiem! Jak można pisać posty takie obraźliwe, krzywdzące i to w stosunku do osób , które są w tak trudnej sytuacji! Pracownicy z Ukrainy ratują nasze małe,średnie biznesy, który pensjonat, hotel czy restauracja poradziłaby sobie bez nich. O budowach domów nie wspomnę! Wstyd mi za wasze wpisy!

pamiętliwy!!

odpowiedz
22.02.2022 08:04

Ok!! fajny gest!!,ale nie zaćmi to pamięci wyborców,że pan Geblewicz i jego świta to koalicja obywatelska,która dla polski nic dobrego nigdy nie zrobiła no to chociaż niech Ukrainie pomogą w tych trudnych czasach.

KRZYSZTOF

22.02.2022 08:04

👍

KRZYSZTOF

odpowiedz
21.02.2022 18:24

Lepiej zniszczmy rurociągi gazu i kasy . Nie kupojmy noc z rosji. A nie bendzie problemu . Dostaje ten pan kasę i ma pieniążki na broń. Proste

KRZYSZTOF

odpowiedz
21.02.2022 18:32

Całujmy w tyłek rosje jak Niemcy i inne. A oni nas napadną 🤣

Nie dla Ukrainy

odpowiedz
21.02.2022 19:57

Ciekawe czy Ukraińce też by nam tak pomagali?

Pracodawcy

21.02.2022 19:57

Popytajcie pracodawców , którzy zatrudniają Ukraińców, większość wam odpowie, że to mniejsze zło, jak by mieli wybór to by tą swołocz dawno w dupe kopnęło

Won

21.02.2022 19:57

Won z Ukrainą, dupy w trok i walczyć za ojczyznę

Brawo Putin

21.02.2022 19:57

Niech sobie Ukraińce założą fundacje i niech wpłaca kto chce a nie z naszych podatków, ja nie wpłacę bo mi Ukraińce w czasie wojny pół rodziny wymordowali i na 100% gdyby sytuacja dotyczyła Polski to by nam nie pomogli , a mali tego wbili nóż w plecy💪

Racja

21.02.2022 19:57

Nie wyciągamy wniosków z historii: to są działania polityków pod publikę, w czasie pomarańczowej rewolucji i majdanu też im pomagaliśmy, a nie minęło kilka miesięcy a potomkowie Bandery smarowali faszystowskie hasła na naszych pomnikach , pisiory z Amerykanami wysyłają im broń i oby ta broń nie wróciła do nas z lufą w naszą stronę , Ukraińce to czarne podniebienia nie zapominajcie o tym, to bardzie wredny naród jak nasz

Pytanie

21.02.2022 19:57

Jakby Polska była w sytuacji jak Ukraina to jak byś reagował na takie komentarze na zagranicznych forach?

Ivan

odpowiedz
22.02.2022 10:41

A gdie moszna diengi na pomnik dla Bandery wplatit?

Kkk

odpowiedz
22.02.2022 13:03

Wołyń .Pamiętamy!!!.

KRZYSZTOF

22.02.2022 13:03

Mają sygnety że znakiem bandery . Niech teraz walczą. Sami o swoje 🤣upa się maźy . Popierac caryce Katarzynę . Chcieli wolność to niech walczą . Kim są???