Północna Polska również cierpi z powodu koronawirusowych restrykcji wprowadzanych przez rząd. Włodarze nadmorskich gmin piszą list do Premiera.

2021-01-04 11:36
Adam Litwinowicz
2021-01-04 11:36

- Nadmorscy przedsiębiorcy i nadmorskie samorządy również ponoszą straty z tytułu zimowego zamknięcia turystyki – czytamy w liście burmistrz Darłowa, pod którym podpisali się włodarze miast i gmin nadmorskich.

 

Apel skierowany do Premiera Mateusza Morawieckiego jest pokłosiem jego decyzji o wsparci gmin z południa Polski. To właśnie tam uruchomiona zostanie tarcza, która ma wesprzeć tamtejsze samorządy w czasie tegorocznego sezonu zimowego. - Nadmorscy przedsiębiorcy i nadmorskie samorządy również ponoszą straty z tytułu zimowego zamknięcia turystyki. Tak samo jak gminy z południa i innych regionów Polski. Apeluję do Pana Premiera, żeby nie pomijał nas w planowanym mechanizmie wsparcia – mówi burmistrz Darłowa.  - To nasz wspólny apel o ratowanie również nadmorskiej turystyki. Oczywiście każdy wójt, burmistrz czy prezydent miasta, który czuje tak jak my, może do nas dołączyć, wyrazić swoje poparcie i potraktować ten list, jako apel również w imieniu kierowanej przez niego gminy – podkreśla burmistrz Klimowicz.

- Bardzo zaskoczyła nas zapowiedź rządowego wsparcia dla samorządów dotkniętych zakazem zimowej turystyki, która miałaby trafić tylko do gmin z południa Polski – czytamy w liście adresowanym do Kancelarii Premiera. - Jako przedstawiciele nadmorskich samorządów, apelujemy o wsparcie i przypominamy, że północna Polska również cierpi z powodu koronawirusowych restrykcji wprowadzanych przez rząd. Dlaczego Pan Premier zapomina o nas i o naszych mieszkańcach? Okres świąteczno-noworoczny i okres ferii zimowych to czas bardzo wysokiego obłożenia w nadmorskich hotelach, pensjonatach i zakładach uzdrowiskowych. Dla branży turystycznej uzależnionej przede wszystkim od okresu wakacyjnego, zawsze był to czas wypracowania dodatkowego dochodu, tak ważnego w okresie zimowym. Dziś straty szacowane w setkach milionów złotych liczy nadmorska branża hotelarska, ale liczą też inne podmioty powiązane z turystyką. Dla samorządów położonych nad Bałtykiem już pierwsze zamknięcie gospodarki wiosną tego roku było dużym ciosem. Wówczas rząd nie przedstawił nawet wstępnej propozycji rekompensat dla gmin. Szczęśliwie sezon udało się przeprowadzić, ale ponowne zamknięcie to kolejne straty. Dlaczego rząd chce stworzyć mechanizm wsparcia tylko dla gmin z południa Polski? Dlaczego pomija nadmorskie samorządy? Dlaczego znowu nikt nie konsultuje z samorządami tak ważnych decyzji? Już od wielu tygodni dostajemy sygnały, że wiele firm nie przetrwa kolejnego zamrożenia. Dlatego tak ważny jest plan. Rozsądny i sprawiedliwy. Skierowany do firm, ale i do samorządów. Do wszystkich żyjących z turystyki. Apelujemy do Pana Premiera o równe potraktowanie wszystkich gmin i jak najszybsze podjęcie działań, które sprawią, że branża turystyczna przestanie pogrążać się w coraz większym chaosie. Niedługo nie będzie już czego ratować – czytamy.

Pod listem podpisali się również: Konstanty Tomasz Oświęcimski, wójt gminy Rewal oraz Józef Domański, burmistrz Trzebiatowa.

Komentarze (5)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Leszek

odpowiedz
04.01.2021 19:11

Burmistrz Trzebiatowa ciężko pracuje. Czy wy zdajecie sobie sprawę z tego ile wysiłku go kosztuje wejście do swego biura. A Internet, telefon to nie są proste sprawy a jeszcze trzeba kawę i herbatę popijać. To nie są błahostki.

Wacek

odpowiedz
04.01.2021 16:16

w sumie to Trzebiatów też cierpi z powodu pracy Burmistrza Domańskiego, który zamiast pracować pisze z kolegami z "totalnej opozycji" bez sensu pismo do Premiera. Turystyka w Trzebiatowie zimą, nigdy jej nie było i tym bardziej teraz nie ma. Może lepiej popracować nad tym by było mniej problemów w Trzebiatowie, a tych jest coraz więcej i są pokazywane bynajmniej nie przez PIS, lecz przez coraz bardziej zawiedzionych rządzeniem przez burmistrza, który całą winę za swą nieudolność zwala na radę miejską.

andrzej

04.01.2021 16:16

Tacy ludzie potrafią tylko pisać,pytanie co.Poprzedni zakład upadł przez nieudolne zarządzanie- w nagrodę społeczeństwo z Trzebiatowa wybrało gościa na Burmistrza - a teraz tylko harata w gałę jak Tusk,swego czasu.

Dan

odpowiedz
04.01.2021 23:54

Mądrale piszą list do premiera, wszystko pod publikę. Wszyscy tacy mądrzy, to niech powiedzą, jaki mają lepszy sposób , by zatrzymać pandemię. Z resztą na tym POwskim portalu tylko krytykują , ale ciekaw jestem, co napisaliby, jak taki Vincent Rostowski byłby dzisiaj ministrem finansów i powiedziałby "piniędzy nie ma, i nie będzie" na tarcze antykryzysowe.

Krystek

04.01.2021 23:54

W zachodniopomorskim modne jest mówienie, że wszystko jest BE, że to wina PISu. To prawda, że to wina PISu, że w Polsce nie ma już biedy, że ludziom żyje się lepiej, że Polacy wracają z zagranicy, że z Polakami Europa musi się liczyć, chociaż rzuca nam kłody pod nogi. Złodziejom i POwcom to się nie podoba, oni wolą buty szkopom lizać jak Donald T. za stołki. Niestety zachód Polski jest lewacki jak cała Europa. Nadzieja tylko w krajach trójmorza, a tych krajów szkopy się boją, że przeskoczą ich gospodarczo. U nich niedługo ciapaci będą rządzić dzięki przystojnej Angeli ......