Podział na płeć i wyznaczone godziny. O dawnym wchodzeniu na plażę

2021-08-15 11:43
Karol Szumny
2021-08-15 11:43

Plażowanie to nieodłączny element przyjazdu nad morze. Lubimy zażyć kąpieli w morzu czy zamknąć oczy i w beztrosce się opalać. Dawniej nie było to jednak takie proste, jak jest obecnie. Panowały ściśle określone reguły, a wspólne plażowanie pań i panów było nie do pomyślenia!

Plaża na początku XX wieku. // fot. shorpy.com

Jeszcze 200 lat temu plażowanie było objęte było specjalną etykietą – na przykład rano w godzinach 7-9 na plażę mogli wejść wyłącznie mężczyźni. Następnie wracali oni do ośrodków, a na plażę w godzinach 10-12 przychodziły kobiety. Później wszyscy udawali się na wspólny obiad. Po południu natomiast odbywały się spacery wzdłuż brzegu morza.

Dawniej z kąpieli morskich korzystali jedynie ludzie z niskich stanów, traktując je raczej jako czynność higieniczną niż sposób spędzania wolnego czasu. Osoby z „wyższych sfer” uważały takie kąpiele za niegodne, a wystawianie odkrytego ciała na widok publiczny było według nich bezwstydne. Chroniono się przed słońcem, gdyż w ówczesnych kręgach towarzyskich należało wstydzić się opalenizny. Noszono więc słomkowe kapelusze, rękawiczki czy leżakowano pod parasolami. O odsłanianiu ciała nie mogło być mowy.

W Polsce na wspólne plażowanie kobiet i mężczyzn zezwolono dopiero w latach 20. ubiegłego wieku. Nie oznaczało to oczywiście zmiany stroju. Kobiecy ubiór składał się ze stroju szczelnie zakrywającego ciało, nakładano do tego wyżej wymienione akcesoria tj. kapelusze, rajstopy czy spódniczki. Strój ten miał chronić przed słońcem, być neutralny, a co za tym idzie – nie kusić zmysłów.

Panowie natomiast nosili luźny, przewiewny, jednoczęściowy strój lub zwykłą koszulkę z krótkimi spodenkami. Ich stroje z pewnością były przyjemniejsze w noszeniu i bardziej komfortowe.

W miarę upływu czasu zaczęto bardziej odsłaniać ciało, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Zaczęły pojawiać się większe dekolty, następnie pojawiły się jednoczęściowe stroje dla kobiet oraz trykoty dla mężczyzn.

Dziś nie trzeba już szczelnie zakrywać ciała, chronić się przed opalenizną czy wchodzić na plażę o określonej godzinie. Zmiany, jakie nastąpiły przez chociażby 100 lat, są całkowitym odwróceniem życia naszych przodków. Obecnie możemy wchodzić na plażę o dowolnej porze, opalenizna na ciele jest mile widziana, a stroje kąpielowe z pewnością o wiele się różnią się od tych, które były dawniej.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!