Podwyżki dla pracowników samorządowych
Od 700 do 1000 zł wyniosą podwyżki stawek minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych — zakłada projekt rozporządzenia MRPiPS.
Od 700 do 1000 złotych – w zależności od kategorii zaszeregowania – wzrosną minimalne wynagrodzenie pracowników samorządowych. Od 1 lipca wejdą w życie przepisy rozporządzenia o minimalnym poziomie wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych. Wynagrodzenie pracownika samorządowego nie może być ustalone poniżej kwoty określonej dla przypisanej mu kategorii zaszeregowania, co może oznaczać obligatoryjne podwyżki.
Jak napisano w uzasadnieniu, mimo samodzielnego kształtowania wynagrodzeń w regulaminach wynagradzania przez pracodawców samorządowych, pracownicy samorządowi zgłaszają potrzebę poprawienia ich sytuacji płacowej, podwyższenia kwot we wszystkich kategoriach zaszeregowania, bowiem obowiązujące stawki są mało atrakcyjne dla pracowników poszukujących pracy i nie są konkurencyjne w porównaniu w innymi jednostkami spoza sfery samorządowej, co jest zawsze podkreślane przez stronę samorządową reprezentowaną w zespołach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego omawiających kolejne nowelizacje rozporządzenia.
Projekt przewiduje, w odniesieniu do pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, podwyższenie kwot minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego do wysokości od 4 tys. złotych w I kategorii zaszeregowania do 6,2 tys. zł w ostatniej (XX) kategorii zaszeregowania. Oznacza to wzrost o 700 złotych w I kategorii i tysiąc złotych w ostatniej.
Komentarze (0)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!