Podejrzany o usiłowanie zabójstwa stanie przed sądem

2021-06-09 19:51
Tomasz Krupecki
2021-06-09 19:51

Prokurator Rejonowy w Gryficach skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia wobec podejrzanego m.in. o usiłowanie dokonania w dniu 26 września 2020 r. w jednej z miejscowości powiatu gryfickiego zabójstwa kobiety oraz spowodowanie uszczerbku na jej zdrowiu, a nadto o znęcanie się psychiczne i fizyczne oraz kierowanie wobec niej gróźb karalnych, popełnionych w warunkach multirecydywy tj. o czyn z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 1 kk i inne.

 

Prokurator Rejonowy w Gryficach skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia wobec podejrzanego m.in. o usiłowanie zabójstwa oraz spowodowanie uszczerbku na zdrowiu pokrzywdzonej, z którą pozostawał w związku. Mężczyzna przez okres od listopada 2019r. do 26 września 2020r. znęcał się nad kobietą, w ten sposób że podczas wszczętych awantur ubliżał jej słowami powszechnie uznawanymi za wulgarne i obelżywe, poniżał oraz groził pozbawieniem życia. Nadto mężczyzna stosował przemoc fizyczną w postaci szarpania, popychania, bicia otwartą ręką oraz pięścią po twarzy oraz głowie.

W toku prowadzonego śledztwa ustalono także, że w dniu 26 września 2020r. podejrzany wraz z pokrzywdzoną oraz wspólnym znajomym spożywali alkohol.  W pewnym momencie podejrzany wszczął awanturę w trakcie której ubliżał kobiecie, groził pozbawieniem życia oraz usiłował uderzyć. W obronie kobiety stanął znajomy, który na chwilę powstrzymał agresję podejrzanego. Mężczyzna wówczas udał się do kuchni skąd zabrał nóż, z którym wrócił  do pokoju, a następnie kierując się w stronę pokrzywdzonej zagroził jej jego użyciem. Podejrzany został powstrzymany, jednak po chwili ruszył w kierunku pokrzywdzonej próbując zadać trzymanym w dłoni nożem cios w jej głowę. Pokrzywdzonej udało się odepchnąć mężczyznę, jednak ten ugodził ją nożem w łydkę.

W wyniku zdarzenia pokrzywdzona doznała rany kłutej, penetrującej do mięśnia brzuchatego łydki, które to obrażenia naruszyły czynności narządu jej ciała na okres do dni 7. W ocenie biegłego charakter i umiejscowienie obrażeń wskazują, iż doszło do nich w wyniku podjętej przez pokrzywdzoną obrony.

Sprawca został zatrzymany, a następnie na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Ten środek zapobiegawczy był stosowany również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu.

Podejrzany (l. 60) był w przeszłości wielokrotnie karany sądownie, w tym za przestępstwa podobne. 

Za usiłowanie zabójstwa na podstawie art. 148 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności. Natomiast w przypadku przestępstwa popełnionego w warunkach recydywy wielokrotnej sąd wymierza karę pozbawienia wolności w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a może ją wymierzyć do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. 

Komentarze (3)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Jan III podpasek

odpowiedz
10.06.2021 09:49

Dostanie dwa lata, będzie zamiatał ulice, wyjdzie po roku.

Ty

10.06.2021 09:49

kretyn jesteś

Ania

odpowiedz
09.06.2021 23:08

I taka to kultura picia. Od pobicia do pobicia.