Pod wpływem alkoholu okupują przystanki, a starsi ludzie nie mają gdzie usiąść

2023-04-01 16:15
Tomasz Krupecki
2023-04-01 16:15

- Czy nie ma sposobu na zlikwidowanie takich widoków? - pyta nasz czytelnik. Chodzi o bezdomnych siedzących lub leżących na przystankach autobusowych. Zwykle są brudni, czasami pod wpływem alkoholu i skutecznie zniechęcają pasażerów, zwłaszcza starszych, do poczekania na ławeczce na autobus.

 

Przystanek autobusowy przy ulicy Kamieńskiej w Gryficach, fot. czytelnik

Do naszej redakcji napisał czytelnik z Gryfic, który prosi o zajęcie się tematem osób bezdomnych, przesiadujących pod wpływem alkoholu na przystankach autobusowych. 

" Czy nie ma sposobu na zlikwidowanie takich widoków? Policja podjezdza, porozmawia i jadą. Na ich oczach te osoby chciały iść z potrzebą za przystanek. Mieszkańcy, starsi ludzie stoją z boku na trawniku i podpierają się z braku sił o skrzynkę elektryczna, bo oni śpią na przystanku. Mają przecież obok swój Park Piłsudskiego i lodówkę koło komisu, w której się zaopatrują. Czego więcej potrzeba? można im na koszt mieszkańców postawić w parku toitoi, żeby kulturalniej się zachowywali. Temat chyba smierdzący z teorii i z praktyki i nikt się nim nie zajmie. Wizytówka miasta jak nic dla przyjezdnych."

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy komendanta Straży Miejskiej w Gryficach Mariusza Kmiecika.

- Wiata przystankowa to miejsce ogólnie dostępne. Nawet jak strażnicy wyproszą osobę bezdomną z jednego przystanku, to pewnie pójdzie na inny przystanek. Jeśli nie są agresywni, nie naruszają prawa, to my nie możemy nic im zrobić - tłumaczy reporterowi SUPERPORTALU24 komendant Mariusz Kmiecik. - Współpracujemy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Policją. Wspólnie prowadzimy różnego rodzaje akcje, w ramach których przekazujemy informację, gdzie takie osoby mogą się udać, żeby odpocząć w ciepłym miejscu. Jednak nie możemy nikogo zmusić, by poszedł do schroniska, zamiast spać na ławce - przekazał komendant.

Osoby w kryzysie bezdomności mogą udać się do Schroniska Św. Brata Alberta. Tam otrzymają dach nad głową, ciepły posiłek i czyste ubrania. Placówka znajduje się w Gryficach, przy ulicy 6-go Marca 4.

W naszym mieście działa również uruchomiona przez Ośrodek Pomocy Społecznej tzw. „Ogrzewalnia”. Jest to miejsce, w którym osoby bezdomne mogą usiąść w ciepłym, skorzystać z toalety i prysznica, a nawet wypić gorącą herbatę. Placówka mieści się przy ul. Armii Krajowej 12 i czynna jest od godziny 20 do 8 rano, co pozwala na spędzenie zimowych nocy w ciepłych warunkach przez osoby najbardziej potrzebujące. Do ogrzewalni mogą przyjść osoby pod wpływem alkoholu.

ZOBACZ: W Gryficach funkcjonuje "ogrzewalnia" dla osób bezdomnych

Wracając do pytania naszego czytelnika, czy nie ma sposobu na zlikwidowanie takich widoków na przystankach? Odpowiedź brzmi: nie. Mieszkańcom nie pozostaje nic innego, jak zaakceptować bezdomnych. Dworzec kolejowy w Gryficach jest zamykany na noc, właśnie z powodu kloszardów. Przystanku autobusowego, niestety, nie da się zamknąć.

 

 

Komentarze (17)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Jarek

odpowiedz
01.04.2023 16:55

Da sie, ale straz miejska woli przywalic mandat babci sprzedajacej szczypiorek obok targowiska. Latwiej, szybciej.

Marian

01.04.2023 16:55

I jest pewne, że babcia zapłaci. Straż miejska do likwidacji, a tych nierobów wyrzucić na bruk. Tylko śpią w samochodzie kupionym za nasze pieniądze. Miasto się wyludnia, a ta organizacja dalej się trzyma. Nic dziwnego że są menele, skoro pracy jest mało, a pracodawcy płacą jak najmniej.

jarek

01.04.2023 16:55

@Jonny tak, slyszalem kilka razy

Lol

01.04.2023 16:55

No co np?

Jonny

01.04.2023 16:55

Jareczku, słyszałeś aby ktoś taki mandat dostał w Gryficach lub ościennych gminach? Przestań oglądać tvp, może jeszcze jest nadzieja na uratowanie niektórych komórek mózgowych ;)

Sąsiadka

odpowiedz
01.04.2023 17:02

Załatwiaja na nich swoje potrzeby, a my na tym siadamy nie mowiąc o małych dzieciach, które dotykają wszystko rękoma.

Gryficzanka

01.04.2023 17:02

Dlatego ja swojemu dziecku zabraniam siadać tam i dotykać tych siedzeń

Gryficznin

odpowiedz
01.04.2023 16:42

Pan Komendant ze swoją świta jak zwykle bezradny widać to na każdym kroku .Pozdrawiam Panią Burmistrz

Gutek

01.04.2023 16:42

Aut Pana Kal...ty, które od wielu lat okupują parkingi przed Urzędem Miasta- też nie umieją się pozbyć. Panie Komendancie -Pan jeszcze może?

Grisza

odpowiedz
01.04.2023 16:34

Jedyne rozwiązanie to przywrócić kare aresztu za włóczęgostwo tak jak to było w II RP.

Ewa

01.04.2023 16:34

Jestem pewna ze oni woleliby własne m niz spsnie na lawce. Tym ludziom trzeba pomagac.

Andrzej

odpowiedz
01.04.2023 21:49

Oni po prostu pilnują czy nikt nie dokonuje aktu wandalizmu na wiacie przystankowej

Wicia.

odpowiedz
02.04.2023 08:53

Większość z nas nauczyła się tylko narzekać, krytykować innych. Czy ktoś przyjrzał się pracy STRAŻY MIEJSKIEJ. Ich praca to nie tylko miasto lecz cała gmina Gryfice. Nikt nie będzie chodził za osobą bezdomną, za właścicielem pieska, który biega obszczekując osoby przechodzące. Stajemy z boku aby tylko się nie narazić. Może czas na interwencje. A kto wie, czy taka osoba nie potrzebuje pomocy.

Noico

odpowiedz
02.04.2023 12:36

Ale co mają zrobić? Alkoholizm i bezdomność nie są nielegalne. Pytam serio co zrobić? Zamknąć w areszcie bez podstawy prawnej? Zmusić do pracy? Kupić im mieszkanie? Jakie jest rozwiązanie? Dawać mandaty, aż wreszcie taka osoba trafi do zk i podatnicy będą ja utrzymywać? O to chodzi? Pewnie zaraz będą głosy, że tak najlepiej to nic nie robić, ale co jeżeli serio nic nie można zrobić?

Janina

odpowiedz
01.04.2023 19:19

ze zdjecia widać że to matka samotnie wychowująca dziecko. wózek jest. serca nie macie

Cela

odpowiedz
02.04.2023 07:41

A gdzie policja i straż miejska?

Były ZOMOWIEC

odpowiedz
01.04.2023 20:26

Dajcie mi palę to zrobię z nimi porządek !!!