Koniec stanu epidemii w Polsce! Poznaliśmy datę

2022-05-06 11:03
Karol Szumny
2022-05-06 11:03

Dzisiaj o godzinie 10:30 odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Jak przekazał – w połowie maja nastąpi koniec stanu epidemii w Polsce.

fot. Ministerstwo Zdrowia

Koniec stanu epidemii

Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 roku. Jak przekazał dzisiaj Adam Niedzielski, od 16 maja 2022 r. wszystko zostanie przekształcone w stan zagrożenia epidemicznego.

- Podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznego. Prognozy pokazują, że epidemia przechodzi w endemię – mówił minister zdrowia.

Adam Niedzielski podkreślił jednak, że rząd wciąż utrzymuje czujność i monitoruje sytuację covidową w Polsce.

- Średnia zakażeń dziennie jest grubo poniżej tysiąca. Obserwujemy spadki z tygodnia na tydzień, dynamika zakażeń maleje – mówił szef resortu zdrowia. – Liczba hospitalizacji około tysiąca dziennie i spada, lekarze informują, że przypadki nie są już tak ciężkie, jak w przypadku wariantu Delta, hospitalizacje są krótsze – dodał minister.

Czym różni się stan epidemii od stanu zagrożenia epidemicznego?

Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii wprowadza się na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii, aby podjąć określone w ustawie działania przeciwepidemiczne i zapobiegawcze w celu zminimalizowania skutków epidemii.

Z kolei stan zagrożenia epidemicznego wprowadza się w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii. W każdej chwili może jednak zostać przekształcony w stan epidemii, gdy sytuacja zacznie się pogarszać.

Komentarze (16)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Kaz

odpowiedz
06.05.2022 18:13

Teraz nie dziwię się dlaczego tak niektórzy walczyli aby ta ,,pandemia" trwała. Warto przeczytać wystąpienie pokontrolne NIK w Szczecińskich szpitalach. Lekarze samych TYLKO dodatków covidowych otrzymywali po 41 tys. zł MIESIĘCZNIE. ŻRÓDŁO? Proszę bardzo - proszę przeczytać https://www.nik.gov.pl/kontrole/I/21/002/LSZ/ Na walkę z C19 rząd wydał niemal 20 % budżetu państwa.

Kaz

06.05.2022 18:13

Ten protokół pokontrolny jest bardzo ciekawy. Podwójne wynagrodzenie (wynagrodzenie + dodatek kowidowe) można było dostać nawet nie pracując z chorymi. Ciekawe jest obłożenie łóżek w III poziomie (specjaliści wiedzą o co chodzi) w niektórych miesiącach 0% do 0,05 % a personel dodatek kowidowy (jak ktoś zarabiał powiedźmy 7 tyś. to dostawał jeszcze raz tyle). Nie dziwię się że to tak trwało. Ciekawie było na I i II poziomie. Kasę wydawano lekką ręką i nie będącą pod kontrolą NFZ. Oj warto sięgnąć do niego. Mieli niektórzy żniwa jeżeli wykazywali pracę w kilku miejscach.

Taki do Kaz cz2.

06.05.2022 18:13

Jeśli takie badanie gdzięs było na tych stronachtych organizacji cytowane, to przepraszam jeśli przeoczyłem. Więc prosił bym o linka.

Taki do Kaz

06.05.2022 18:13

Ja wszedłem na te strony, tylko brakuje na nich jednej rzeczy (szukałem) - czy istnieje chociaż jedno badanie dowodzące (mówiąc krótko) "szczepienia są złe/niepotrzeb/szkodliwe"? Bo te grupy tylko cytują że ktoś coś powiedział, ktoś stwierdził, że coś zauważył itd. Ja bym chciał konkretne informacje GDZIE, przez KOGO zrobiono chcoiaż jedno badanie z którego wynikło że szczepionki są zbędne/złe. Bo to że ktoś coś uważa to nie argument.

Do Kaz od Taki

06.05.2022 18:13

Przepraszam jeśli uraziłem. Nie mam na celu nikogo urazić, określenie "antyszczepionkowiec"traktuję jako neutralne, w przeciwieństwie do "foliarza" które uwazam za perjoratywne/. Mogę go tu nie używać jeśli jest dla kogośobraźliwe. to jakie określenie proponuje Pan zamiast "antyszczepionkowiec", chodzi o jakieś jednowyrazowe określenie, żeby nie pisać w każdym zdaniu "osoby odmawiające szczepień". Ja już kilka razy dawałem tutaj linki do różnych badań, druga strona nigdy nie dała. Gdyby "druga strona" dała np konkretne badania a nie kolejny filmik, książkę czy organizację o szumnej nazwie to to byłby argument. Można by dyskutować co wynika z niego, czy jest wiarygodne etc. Zwolennicy szczepień mogą przedstawić na poparcie swoich tez różne badania kliniczne itd. Można mówić że "zostali kupieni przez firmy farmaceutyczne" lub "kłamią" tylko że to są opinie a nie argumenty chyba że poparte konkretnymi dowodami że dane badanie jest niewiarygodne. Pozdrawiam

Kaz

06.05.2022 18:13

Rozumiem totalna negacja wszystkiego co nie pasuje Panu i Pana zapatrywaniom. Jakoś nie przedstawił Szanowny Pan swoich argumentów. Od epitetów ,,Antyszczepionkowiec" i łamaczy kwarantanny nic więcej. Rozumiem. Tak nie szczepiłem się i nie będę chyba że dojdzie do tego jak jest teraz Chinach ( gdzie policja wyłamuje drzwi, itp). Jak na razie w Polsce nie ma obowiązku szczepienia i podejrzewam nie będzie. A dlaczego? Bo w przyszłym roku będą wybory. Cała wschodnia Polski to matecznik PiS-u. Jakoś przez te dwa lata nie chorowałem i nie chorowali moi domownicy. Pozdrawiam i proszę nie obrażać ludzi puki co nie ma obowiązku i nie można wyzywać kogoś. Mam prawo i prawo mi je zapewnia.

Do Kaz Od Taki cz.2.

06.05.2022 18:13

Oczywiście, nie znam wszystkich argumentów "antycovidowcow" (prosze nie traktować tego jako obraźliwe określenie). Na to potrzeba by chybakilku miesięcy regularnego czytania kolejnych pozycji, maratonów filmowych z filmikami itd., Znam tylko ich część, to co się pojawia najcześciej i niestety ale nic co mogę uznać za przekonujące tam nie spotkałem. Jeśli "niezależni naukowcy i lekarze" chcą przekonać resztę świata do swoich tez to zamiast zakladać koljne organizacje, wydawać kolejne książki itd niech wykonają jakeś badania które udowadaniają ich teze i je opublikują. Na przykład że szczepionki nic nie dają albo że maseczki nie dzialają.

Do Kaz Od Taki

06.05.2022 18:13

1.W Polsce fundację można założyć bardzo łatwo i używać jej do powielania różnych tez. To że jakaś fundacje coś głosi to żaden argument. 2.Polityka ZeroCovid jest w Chinach. Według mojej wiedzy w Polsce jej nie ma. 3.Lockdown nie jest zbrodnią przeciwkol udzkości - prawo międzynarodowe nie zna pojęcia "zbrodni lockdownu". 4. Jeśli ktoś jest przeciwko wszystkim szczepieniom to według mnie wypełnia definicję "antyszczepionkowca". Ja tak rozumiem to słowo, nie uważam je za wyzwisko. 5. Zapoznawałem się z argumentami tzw "antykowidowców", tylko że ich argumenty są głównie takie że ktoś jaki celebryta, instytucja/ organizacja coś powiedział, zrobił filmik, napisał książkę.Tylko że to nie ma znaczenia. Liczą się fakty, możemy rozmawiać np o badaniach o skuteczności maseczek, bezpieczeństwie szczepionek itd. To co mówili różni ludzie (nawet bardzo mądrzy) jest drugorzedne w stosunku do wyników badań empirycznych. Owszem, jak pojawia się zupełnie nowa choroba i nie ma żadnych o niej danych to można zaufać chodźby intuicji ekspertów którzy mogą wnioskować na podstawie doświadczeń z innymi chorobami. Ale jak tylko zaczynają się pojawiać konkretne dane to one mają przewagę nad jakimikolwiek przemyśleniami. Badania empiryczne przeciętnego naukowca, z przeciętnego uniwersytetu są według mnie lepszym źródłem wiedzy niż czyjeś opinie, nawet jak to naukowiec z wszystkimi mozliwymi tytułami i nagrodą Nobla z medycyny.

Kaz

06.05.2022 18:13

Fundacja Ordo Medicus @OrdoMedicus Zrzeszenie lekarzy i naukowców na rzecz zdrowia, wolności, prawdy i niezależnej nauki. ,,Lockdown i polityka ZeroCovid to zbrodnia przeciwko ludzkości. Potrzebne są pilnie przepisy pozwalające ścigać prawnie osoby ją planujące, wdrażające i egzekwujące. Lockdown i ZeroCovid przynoszą znacznie więcej strat niż korzyści dla zdrowia, dla gospodarki, edukacji etc."

Kaz

06.05.2022 18:13

Do nie podpisanego - Nie nosiłem maseczki prawda i nie noszę. Wyzywanie ludzi od antyszczepionkowców, foliarzy czy jak niektórzy ,,trolem Putina" to pokazuje pogardę do innych. Pokazuje że osoby nie przyjmują faktów, nie zapoznają się z książkami, przekazami innych co mają inne zdanie. Nie nawiedzą polemizowania na te tematy. Uważają że oni mają wyłączność na wiedzę i pozjadali wszystkie rozumy. Przecież na początku ,,pandemii celebryty" prof. Horban, prof. Simon krytykowali noszenie maseczek. Ciekawa jest wypowiedź prof. Guta z 22.03 - na pytanie A szczepionka przeciwko COVID-19? Patrząc co teraz się dzieje w Chinach, widać jak na dłoni że nie chodzi o pandemię, a o zniewolenie ludzi. Widział Pan filmiki? Prof. W.G.: Szczepionka nie chroni przed zakażeniem, ona jedynie przygotowuje na ewentualne zakażenie. Przed zakażeniem chroni tylko ściana. Ja piszę o niebie, a Pan o chlebie. Czy czytał szanowny Pan raport NIK?

Do Kaz

06.05.2022 18:13

Najbardziej aby pandemie przedłużyć to walczyli ludzie ostentacyjnie nie noszący maseczek (nawet w szczycie pandemii), antyszczepionkowcy i łamący kwarantanne.

Kaz

06.05.2022 18:13

Dla Od TAKI - Lekarze i Naukowcy na rzecz zdrowia, wolności, prawdy i niezależnej nauki Strona: https://ordomedicus.org/ A druga to - Polskie Stowarzyszenie Niezależnych Lekarzy i Naukowców Strona: https://psnlin.pl/ Warto wejść na te strony. Posłuchać, przeczytać, kupić książkę. Warto.

Bnb

odpowiedz
06.05.2022 19:26

A kiedy nastąpi koniec pedalskie PiS owskiego gówna? Wykończą ludzi.

po

06.05.2022 19:26

pewnie tusek klamiac dalej uratuje polske

Temida E

odpowiedz
11.05.2022 22:10

Epidemia jak koncert życzeń chcesz to jest chcesz żeby nie było to niema .Tak po prostu na zawołanie lub jak włączenie i włączenie telewizora .baInflacja rośnie to wina pandemii to wina wojny na Ukrainie a jeszcze gdyby była w kosmosie toteż by była wina kosmosu .Głupi naiwny naród wszystko kupiRozdali pieniądze nierobom.wzieli najwięcej sobie a teraz szukają dziury w całym i szukają winnegoza taki zły stan rzeczy w Polskiej gospodarce ekonomicznej ..Zawsze na kogoś zgonia za nie udolne rządzenie państwem i środkami państwowymi .Ale najważniejsze że PIS jest przy władzy i za to dobrze im się żyje nie ważne że naród ubożeje z dnia na dzień.Rzad się wyzywi Jakie realne są te słowa Urbana właśnie adekwatne do obecnej sytuacji .

Taki

11.05.2022 22:10

PiS na całym świecie rządzi i steruje pandemią?