"Pieszy i rower" - akcja gryfickich policjantów

2020-12-22 15:50
Redakcja
2020-12-22 15:50

Piesi i rowerzyści to najsłabsi uczestnicy ruchu. Nie chroni ich karoseria ani nawet specjalny strój, jak jest to w przypadku motocyklistów. Dlatego robi to policja. We wtorek 22 grudnia br.gryficcy funkcjonariusze będą zwracać na te grupy szczególną uwagę.

ZDJĘCIE 1 z 3
W trakcie trwania akcji funkcjonariusze ze szczególną uwagę będą przyglądać się zachowaniu kierowców względem niechronionych uczestników ruchu. Patrole najłatwiej będzie zaś można spotkać na tych drogach i ulicach, na których dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem pieszych czy rowerzystów.
Mundurowi będą patrolowali rejony miast i drogi prowadzące do mniejszych miejscowości, a szczególną uwagę zwrócą na przypadki przechodzenia przez jezdnię w miejscu zabronionym. W okolicy przejść dla pieszych policjanci będą reagowali na wykroczenia pieszych oraz kierujących wobec pieszych. W przypadku rażącego naruszenia przepisów funkcjonariusz może odstąpić od nałożenia mandatu karnego, zatrzymać prawo jazdy i skierować wniosek do sądu.
Policjanci będą także rozdawali elementy odblaskowe poza terenem zabudowanym, tym niechronionym uczestnikom ruchu drogowego którzy będą się przemieszczali pieszo.
– Apelujemy o rozwagę podczas przechodzenia przez jezdnię. Na oznakowanych przejściach dochodzi najczęściej do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Kierującym przypominamy, że w rejonie przecięcia dróg pieszych i zmotoryzowanych należy zachować szczególną ostrożność oraz zwolnić. Rowerzyści natomiast powinni zejść z roweru, jeżeli nie ma wyznaczonego przejazdu. Należy stosować zasadę ograniczonego zaufania – przypominają policjanci.
źródło: KPP Gryfice 

Komentarze (8)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Zbyszek

odpowiedz
22.12.2020 16:10

A może tak akcja o zakazie jazdy rowerem przez przejście dla pieszych...

Pluszak

odpowiedz
22.12.2020 20:36

Niech policja zajmie się rowerzystami, którzy po ciemku nie używają świateł. Przy obecnym oświetleniu nawet nie widać pieszych na chodnikach, rowerzyści widzą jak jadą, Ale ich totalnie nie widać. Policja nic sobie z tego nie robi.

rowerzysta

odpowiedz
22.12.2020 17:00

Zejść z roweru - jak najbardziej . Gorzej jak ktoś dobrze jeżdzi a słabo chodzi / kregosłup /. A gdzie jest taki wyznaczony przejazd przez ulicę w mieście ? A gdzie jest jakakolwiek ścieżka dla rowerów w mieście / poza " ścieżką leśną " na Zdrojach / ? A kiedy bruk zostanie tak wyrównany w centrum ,że rowerem będzie bezpiecznie można jechać ulica , a nie po chodniku ? Jest wiele pytań ... bez odpowiedzi . Rowerzyści w Gryficach , to przeważnie osoby bardzo dorosłe wiekiem , wiele kobiet . A co do bezpieczeństwa pieszych - jak długo płot na " złotym rogu " będzie utrudniał przejście i widoczność wszystkim uczestnikom ruchu ? Kolejne długie lata ? A odblaski są przydatne nawet w centrum miasta , bo " nastrojowe " światło lamp obok przejść jest mizerne .

Zbyszek

22.12.2020 17:00

Petycje do władz miasta...

Pan samochodzik

odpowiedz
23.12.2020 00:45

Jak dla mnie to jakiś rodzaj akcji tylko na pokaz. W rzeczywistości wygląda tak, że samochodami nie chcą wlec się za rowerzystami przez pół miasta i wyprzedzają ich na zapałki. Rowerzyści nie czują się bezpiecznie będąc w ten sposób wyprzedzanymi, więc jeżdżą chodnikami. Ci z kolei bardzo utrudniają ruch pieszym. Ci ostatni z kolei przechodzą jak chcą i gdzie chcą. No ale jak policja przejeżdża obok takich zdarzeń bez zwrócenia chociażby uwagi, to nie ma na co liczyć, że będzie lepiej. Sam byłem świadkiem jak np. rowerzysta przejeżdża po pasach, a stojąca przed tymi pasami policja nie wykazała reakcji na to zdarzenie. Posadzić takiego rowerzystę co jeździ bez oświetlenia, czy pieszego do samochodu w miejsce kierowcy, to może wtedy zrozumie, że z samochodu widoczność jest o wiele bardziej ograniczona i takim zachowaniem aż proszą się by ich potrącić.

Mieszkaniec

odpowiedz
23.12.2020 09:08

Ale propaganda !!! A jak się gdzieś tworzy korek to żadnego nie ma żeby ruchem pokierować.

Mieszkaniec

23.12.2020 09:08

A tak nawiasem , to w tym miejscu jest zakaz zatrzymywania.

stąd

odpowiedz
23.12.2020 17:27

Pogódzmy interes wszystkich . Wyprowadzmy ruch samochodów z centrum Gryfic .