Pięć powodów, dla których warto grać w tenisa

2022-08-12 15:46
Redakcja
2022-08-12 15:46

Z roku na rok staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Dla wielu osób jest prawdziwą pasją i ulubionym hobby. To nie może dziwić, gdyż tenis ziemny zapewnia mnóstwo dobrej zabawy i pozytywnych emocji, a przy tym pozwala zadbać o zdrowie i dobrą kondycję. Dlaczego warto dołączyć do grona entuzjastów tej dyscypliny? Jak to zrobić?

Sukcesy Igi Świątek czy Huberta Hurkacza sprawiają, że w Polsce przybywa miłośników tenisa ziemnego. Widać to na przykładzie młodzieży masowo zapisującej się do szkół sportowych oraz liczbie rezerwacji kortów. Dlaczego ludzie uwielbiają tę dyscyplinę? Za co ceniona jest najbardziej?

1.   Świetnie wpływa na kondycję

Konieczność nieustannej zmiany miejsca na korcie, dynamiczne wymachy rakietą i praktycznie żadnych momentów przestoju w grze. Tenis ziemny to dyscyplina sportowa o bardzo dużym stopniu intensywności, która dla organizmu jest niczym solidny trening interwałowy. Wystarczy wspomnieć, że zawodowi tenisiści podczas meczu rozgrywanego do dwóch setów przebiegają średnio ok. 4,82 kilometra. W czasie najdłuższych pojedynków, trwających czasem ponad 8-9 godzin, ten wynik ulega podwojeniu. Dlatego tenis ziemny świetnie wpływa na układ oddechowy, gwarantując wypracowanie i utrzymanie właściwej kondycji. Wchodzenie po stromych schodach czy szybkie spacery przestają być jakimkolwiek problemem. Regularne treningi to również lepsze funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i znaczne zmniejszenie ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych, np. cukrzycy, udarów czy miażdżycy.

2.   Pomaga kształtować wysportowaną sylwetkę

Codzienne funkcjonowanie bez zadyszki to tylko pierwsza z ogromnych zalet wynikających z uprawiania tenisa ziemnego. Częste wizyty na korcie umożliwiają także sprawne kształtowanie zgrabnej sylwetki i smukłej figury. Podczas gry zaangażowane są bowiem niemal wszystkie partie mięśni. Zarówno dolne części ciała jak uda, pośladki i łydki, jak i górne, czyli ramiona, plecy i brzuch. Dlatego tenis ziemny może być świetną alternatywą dla joggingu, ćwiczeń fitness lub doskonałym uzupełnieniem wszelkich planów treningowych. Oczywiście szybkie poruszanie się na korcie pomaga również zrzucić zbędne kilogramy, redukując ilość tkanki tłuszczowej. W czasie godzinnego treningu użytkownik przeciętnie spala od 450 do 600 kalorii. Ponadto gra w tenisa ziemnego znacząco poprawia koordynację ruchową i rozwija zmysł równowagi, gwarantując zachowanie prawidłowej postawy ciała.

3.   Redukuje stres i poprawia humor

Trening po pracy czy w weekend to doskonały sposób na rozładowanie napięć i pozbycie się negatywnych emocji. Na placu gry użytkownik skupia się jedynie na prawidłowym odbiciu i rywalizacji z przeciwnikiem. Łatwiej wtedy odświeżyć umysł i odpocząć mentalnie od wszelkich problemów i wyzwań dnia codziennego. Nie od dziś wiadomo, że wzmożony wysiłek fizyczny pobudza również wydzielanie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Są one odpowiedzialne na dobry nastrój i pozytywne nastawienie. Jednak wcale nie chodzi jedynie o chwilową ulgę i ucieczkę od problemów. Endorfiny w połączeniu z satysfakcją z rozwoju swoich umiejętności dodają pewności siebie. Gra w tenisa stymuluje wiele obszarów mózgu, poprawiając tym samym poziom koncentracji i kreatywności. A to wszystko idealna mieszanka pomagająca w osiąganiu sukcesów w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

4.   Rozwija umiejętności interpersonalne

Choć tenis ziemny nie jest sportem kontaktowym, to z pewnością można zakwalifikować go do gier towarzyskich. Zwłaszcza na poziomie rekreacyjnym, kiedy celem jest po prostu dobra zabawa i aktywność fizyczna. To dyscyplina o bardzo długiej i bogatej tradycji. Tenis ziemny powstał w XIX wieku w Wielkiej Brytanii i od samego początku zdobywał uznanie wśród wyższych warstw społeczeństwa. Dziś odrzuca się oczywiście zbędny snobizm, jednak nadal możemy obserwować wiele zwyczajów i tradycji świadczących o wyjątkowości tego sportu, choćby obowiązujący strój zawodnika w czasie turniejów czy sposób liczenia punktów. Kluby tenisowe wymagają eleganckiego oraz uprzejmego zachowania. A taka atmosfera to idealny sposób, by poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach i prowadzić z nimi ciekawe rozmowy. Wielu użytkowników poznało w ten sposób przyjaciół na całe życie, a inni zdobyli zaufanych partnerów biznesowych.

5.   Tenis to sport dla każdego

Oczywiście takie zdanie można usłyszeć w przypadku wielu dyscyplin, jednak to właśnie tenis wyróżnia się swoją dostępnością i uniwersalnością. Pozwala łatwo dostosować poziom intensywności czy długość rozgrywki do własnych potrzeb. Na kortach można spotkać dzieci i nastolatków, ale także osoby w średnim wieku i seniorów. Tenis ziemny uznawany jest bowiem również za sport mało kontuzjogenny. Aby zachować bezpieczeństwo i komfort, należy od samego początku stawiać na odpowiedni sprzęt. Doskonałe rakiety tenisowe, odzież i buty oraz wszelkie niezbędne akcesoria do tenisa można znaleźć teraz w sklepie sportowym Sportano.pl. To nowoczesna platforma typu multibrand, które zapewnia również fachową obsługę klienta i dogodne systemy płatności. Sportano stawia na nieustanny rozwój, w tym stałe powiększanie oferty i ekspansję na międzynarodowych rynkach. Z jego usług mogą korzystać także mieszkańcy takich krajów jak Węgry (Sportano.hu) czy Rumunia (Sportano.ro). Warto samemu sprawdzić ofertę Sportano i najszybciej rozpocząć swoją przygodę z tenisem ziemnym.

Komentarze (2)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

jarek

odpowiedz
13.08.2022 21:09

I tak, i nie. Okropnie nadwyreza reke. Niesymetryczny sport nie jest najlepszy, no chyba ze jest sie w topie atp, wtedy warto ;).

Antoni

odpowiedz
16.08.2022 07:41

Tak, mieliśmy piękne korty w Gryficach...(kiedyś)