Otwarte galerie handlowe, hotele i instytucje kultury – rząd znosi kolejne restrykcje

2020-04-29 9:09
Katarzyna Adamiak
2020-04-29 9:09

Otwarcie galerii handlowych, hoteli, miejsc noclegowych, a także instytucji kultury w tym bibliotek i muzeów zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.  Działalność wznowią też żłobki i przedszkola. 

- Jesteśmy przekonani, że pewną kontrolę nad koronawirusem przejęliśmy, ale nie jest to kontrola całkowita - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podczas konferencji z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim poinformował o drugim z czterech etapów luzowania ograniczeń nałożonych w związku z epidemią koronawirusa.

Kolejne zniesienie restrykcji zacznie obowiązywać już po długim weekendzie.

Poniedziałek 4 maja: Centra handlowe
- Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe otwarte (z limitem osób i bez spożywania posiłków),
- Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte.
Obowiązywać będzie limit osób – jedna osoba na 15m2 powierzchni.

W centrach handlowych wciąż zamknięte będą kluby fitness, przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw), nie będą funkcjonować miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

Uchylony będzie dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.Poniedziałek 4 maja: Hotele, miejsca noclegowe

Od 4 maja ruszą także hotele i miejsca noclegowe (bez basenów i siłowni). Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.

W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych – np. siłowni, sal pobytu, basenów.


Poniedziałek 4 maja: Instytucje kultury

Od 4 maja otwarte będą biblioteki, muzea, archiwa oraz pozostała działalność związana z kulturą.
Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Będzie można także jeździć rowerami miejskimi.

Poniedziałek 4 maja: Rehabilitacja lecznicza

Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej. Salony masażu nadal pozostają zamknięte.


Środa 6 maja: Żłobki i przedszkola

Od 6 maja dzieci pracujących rodziców, będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.
Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Zasiłek opiekuńczy wypłacany będzie rodzicom, gdy przedszkole i żłobek będą zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego lub gdy żłobek, lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Wciąż obowiązują zadady bezpieczeństwa: O czym należy pamiętać szczególnie?
• Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
• Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
• Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
• Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
• Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!