Oszuści zatrzymani

2021-09-23 15:41
Adam Litwinowicz
2021-09-23 15:41

Podejrzani mężczyźni działali prawdopodobnie na terenie całego kraju. Do tej pory usłyszeli kilka zarzutów oszustwa, jednak pokrzywdzonych może być więcej. Najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie. Trafili tam dzięki temu, że rozpoznał ich policjant z gryfickiej komendy, który zajmował się tego typu przestępstwami.

Mężczyźni popełnili kilka przestępstw w ciągu minionych pięciu lat. Materiał dowodowy zebrany w sprawie pozwolił na przedstawienie czterech zarzutów oszustwa dotyczący wyłudzenia 54 tys. zł.

W każdym przypadku scenariusz był ten sam. Jeden z oszustów wcielał się w rolę obcokrajowca mówiącego z silnym akcentem rosyjskim, który zaczepiał wytypowaną osobę i pytał o lombard, sugerując, że handluje elektroniką np. telewizorami lub laptopami, proponując czasami jakiś telewizor do sprzedania. Wtedy pojawiał się drugi z oszustów, rzekomo przypadkowy przechodzień, który z kolei wcielał się w rolę tłumacza, uprzejmego człowieka chcącego pomóc. Oszuści prowadzili rozmowę zawsze w taki sposób, aby zainteresować możliwością kupna złotych monet w atrakcyjnej, wręcz okazyjnej cenie. Widząc zainteresowanie potencjalnego kupca, w ustronnym miejscu prezentowali złote monety. Chcąc uprawdopodobnić wiarygodność sytuacji oraz że monety są prawdziwe jeden z nich szedł do jubilera, aby potwierdzić ich autentyczność. Wracał z podrobionym dokumentem zawierającym wycenę i zapis o autentyczności towaru. Tak zmanipulowana osoba, kupowała monety przekazując gotówkę. Po transakcji oszuści przepadali bez śladu.

W ubiegłym tygodniu policjanci wydziału kryminalnego z Gryfic zatrzymali dwóch mężczyzn, podejrzewanych o dokonanie oszustw metodą „na złote monety”. Na uwagę zasługuje fakt, że policjant w przeszłości zajmujący się opisywaną sprawą oszustów, rozpoznał ich na jednej z gryfickich ulic. Dzięki temu zaplanowano zatrzymanie podejrzanych, a następnie doprowadzono do policyjnego aresztu.

Mężczyźni w wieku 60 i 56 lat byli kompletnie zaskoczeni. Po zatrzymaniu usłyszeli cztery zarzuty doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzania mieniem, przyznali się do zarzucanych im czynów. W toku prowadzonych czynności policjanci znaleźli w samochodzie, którym poruszali się mężczyźni fałszywe monety, pastę polerską oraz fałszywe dokumenty potwierdzające autentyczność i wartość monet.

Na wniosek prokuratury, sąd zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat więzienia.

Sprawa ma charakter rozwojowy, z ustaleń wynika, że proceder mógł być prowadzony na terenie całego kraju.

podkom. Zbigniew Frąckiewicz

Komentarze (9)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Mariusz

odpowiedz
23.09.2021 16:07

Brawo dla policjanta że wypatrzył i przyczynił się do odizolowania tych śmieci

Szkoda

23.09.2021 16:07

że do tej pory nie znaleźli mojego telefonu skradzionego przez znanego złodzieja gryfickiego....

Szpaku z kamienia emeryt

odpowiedz
23.09.2021 15:59

Wyróżnić policjantów!

Brystol

odpowiedz
23.09.2021 19:15

Brawo dla Policjanta, a oszustów do kotła i gotować żywcem. Garce takimi skurwiel... mi. Tfu im ba ryj

23.09.2021 20:03

Gratuluje policji ale ile frajerow przerobili :))) LUDZIE, NIE MA OKAZJI NA ULICY !!! Dzis monety jutro niby kostke polbrukowa czy grys a chcą wcisnąć agregat niby znanej marki lub inną pseudo oryginalna wiertarkę. A naklejki bosch itp kupuja na alledrogo. Albo ci co sprzedają olej napędowy, beczki po 200l u góry 5l ropy a reszta woda. Ile ludzi tyle metod.

P

23.09.2021 20:03

Oszustów lać batem po gołych plecach, ale jeśli ktoś kupuje złote monety za śmietnikiem w bocznej uliczce to jest po prostu imbecylem i powinien mieć odebrane prawa wyborcze

LUDZIE MYŚLIMY

odpowiedz
27.09.2021 13:47

"Wracał z podrobionym dokumentem zawierającym wycenę i zapis o autentyczności towaru" To czemu, nie sprzedał u jubilera tylko ludzi zaczepiał na ulicy?

pamiętaj

odpowiedz
25.09.2021 22:32

popieram, ale też przypominam. Nie kradnij, nie oszukuj, nie okłamuj - rząd nie lubi konkurencji :)

jarunio

odpowiedz
25.09.2021 11:57

3 miesiace za 54tys? Toz to ulamek ulamka z 1 sasina, Sledzac poczynania politykow, powinni oni dostac areszt do konca zycia