Opisała swoją rodzinę 7 pokoleń wstecz! Dziś odebrała nagrodę

2023-06-12 16:22
Karol Szumny
2023-06-12 16:22

Uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebiatowie – Maria Hurec – wzięła udział w konkursie genealogicznym „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Zajęła 2. miejsce. Dziś odebrała nagrodę.

fot. ZUW

Maria Hurec z SP2 w Trzebiatowie, przygotowywana przez panią Janinę Nowicką, zajęła 2. miejsce w konkursie organizowanym przez Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty oraz Archiwum Państwowe w Szczecinie. Dzisiaj, 12 czerwca, w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród. Nagrody wręczali: Zbigniew Bogucki, Wojewoda Zachodniopomorski, Zachodniopomorski Kurator Oświaty Katarzyna Koszewska oraz dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie dr hab. Krzysztof Kowalczyk.

W 4. edycji konkursu „Znajdź swoją pamiątkę rodzinną i opisz jej historię” wyłoniono 21 finalistów. Zadaniem uczestników było stworzenie projektu edukacyjnego na temat genealogii swojej rodziny, przedstawionego w formie drzewa genealogicznego rodziny wraz z opisem dziejów rodziny oraz odwzorowaniem dokumentów źródłowych, opracowanych m.in. na podstawie rozmów z rodziną oraz poszukiwań w archiwum rodzinnym i w archiwach państwowych.

Drzewo rodziny Marii zawierało aż siedem pokoleń (44 osoby). Uczennica przytoczyła też opowiadanie dziadka dotyczące jego rodziny, zwłaszcza jego ojca, a jej pradziadka. Do pracy dołączyła odwzorowania cyfrowe różnych dokumentów, m.in. aktów urodzin, zgonów, ślubów, zaświadczeń potwierdzających pobyt na Syberii, książeczek wojskowych, aktów nadania odznaczeń. W zakończeniu pracy Marysia napisała, że mimo pomocy wszystkich żyjących jej członków rodziny, nadal jest dużo do odkrycia.

„Gratuluję zwycięzcom, laureatom i wyróżnionym. Wasze prace są nie tylko zachwycające i estetycznie wykonane, ale wyrażają także wyjątkowe emocje i pomysły. Wasza kreatywność i umiejętność pokazania swoich myśli jest godna podziwu. Zasłużyliście na te nagrody swoją pasją i zaangażowaniem” – napisał Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!