Opatrunki i wyposażenie trafi za wschodnią granicę

2022-03-11 14:54
Redakcja
2022-03-11 14:54

Wypełnione po dach dwa duże cywilne samochody dostawcze i jeden ambulans ratunkowy zawiozą w najbliższych dniach kolejną pomoc medyczną na Ukrainę. Dary skompletowane zostały na prośbę marszałka Olgierda Geblewicza przez placówki ochrony zdrowia podległe samorządowi województwa. Trafią do Iwano-Frankowska.

ZDJĘCIE 1 z 2

Niczym nieuzasadniona rosyjska ofensywa wojskowa trwa, dlatego nasi wschodni sąsiedzi potrzebują każdego rodzaju pomocy. Codziennie bombardowane są ukraińskie miasta, ginie również ludność cywilna, dlatego w transporcie przygotowanym przez Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego znajdą się materiały opatrunkowe, materiały medyczne i wyposażenie.

Dzielimy się tym co mamy, co może pomóc heroicznie walczącym Ukraińcom. Wojna trwa od dwóch tygodni, a potrzeby przy udzielaniu pomocy poszkodowanym i rannym są coraz większe – mówi zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz. – Prośby o wsparcie wciąż napływają. Z pewnością
nie będzie to ostatni transport z darami, jaki w najbliższym czasie wyślemy na Ukrainę
– dodaje.

Wśród zgromadzonych darów są opatrunki, materiały medyczne i chirurgiczne np. strzykawki, igły, cewniki dziecięce, a także sprzęt chirurgiczny, środki dezynfekcyjne, środki ochrony osobistej czy wyposażenie medyczne np. respirator oraz defibrylatory.

Dary o wartości 300 tys. zł. trafią do Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankowsku. Stamtąd będą dystrybuowane do innych obszarów zgłaszających zapotrzebowanie na pomoc medyczną. Wsparcie dla strony ukraińskiej przygotowano we współpracy z marszałkowskimi placówkami ochrony zdrowia: Szpitalem w Gryficach, Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie, WSPR, Szpitalem „Zdroje”, Szpitalem Wojewódzkim w Szczecinie i Regionalnym Szpitalem w Kołobrzegu. Przekazane materiały i wyposażenie w żaden sposób nie zakłócą bieżącej działalności szpitali. Jednostki dzielą się swoimi zasobami magazynowymi, które są na bieżąco uzupełniane.

Warto wspomnieć, że kilkanaście dni temu Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego wraz z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego przekazał stronie ukraińskiej ambulans ratunkowy wypełniony środkami opatrunkowymi. Dary oszacowano na około ćwierć mln zł, z czego koszt karetki to 140 tys. zł.

W najbliższych dniach należy spodziewać się następnego transportu z pomocą. Gromadzone są kolejne sprzęty, wyposażenie medyczne i meble. Część z nich będzie dedykowana oddziałowi rehabilitacji i geriatrii jednego z ukraińskich szpitali.

Komentarze (7)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

KRZYSZTOF

odpowiedz
11.03.2022 19:06

Niemcy są bogaci ! A dają tylko szmelc. Zastanawiające jest to ! I jeszcze nie mają miejsca bo powiedzieli ,że przyjmą tylko 40000 Ukraińców . Wstyd ale sankcje tylko na nas nakładają. 🤮

Taki raz jeszcze

11.03.2022 19:06

Nie usprawiedliwiam ewentualnych zbrodnii z 2014 żadnej ze strony ale ludzie: nawet jeśli przyjmiemy hipotetycznie że propaganda rosyjska ma 100% racji co do "Odessy 2014" to co winne temu są dzieci (których często wtedy jeszcze nie było na świecie) czy cywile?

Taki

11.03.2022 19:06

Tak, poczytałem o tym. No i? Mowa o cywilach była i uchodźcach a nie o tej czy innej formacji zbrojnej. Co ma jednego do drugiego? Według ciebie inwazja Putina jest usprawiedliona bo w 2014 były jakieś wydarzenia z ofiarami śmiertelnymi?

L

11.03.2022 19:06

Czasami prawda bywa bolesna a nawet wredna. Na wschodzie walczy Pułk AZOW, można też wpisać w google Odessa2014, troszeczkę może to wpłynie na dyskusję - Internet to kopalnia wiedzy czasami obiektywnej a nie PiSkreatywnej.

L

11.03.2022 19:06

Przyjmą tylko tych z ss-galizien. Mają dług wdzięczności przecież

Do "L"

11.03.2022 19:06

Darował byś sobie takie teksty, w obliczu tragedii. A i gwoli historycznej ścisłości: SS-galizien to chyba Ukraina zachodnia, ta co raczej najmniej obrywa (jak narazie)

KRZYSZTOF

odpowiedz
14.03.2022 19:39

To wojna przeciw ludzą. I to rosja robi