Olgierd Geblewicz: Otwórzmy uzdrowiska, pomóżmy mieszkańcom w rehabilitacji po Covid-19

2021-01-08 10:00
Redakcja
2021-01-08 10:00

O otwarcie uzdrowisk i pomoc mieszkańcom w powrocie do zdrowia po COVID-19 apeluje marszałek Olgierd Geblewicz.

Fot. wzp.pl

Marszałek w liście do premiera Mateusza Morawieckiego wskazuje, że rehabilitacja lecznicza to wielkie wyzwanie, z którym nie można czekać do końca pandemii.

- Na wsparcie w wychodzeniu ze skutków COVID-19 czekają tysiące Polaków. Może w tym pomóc doświadczenie, wiedza i potencjał polskich uzdrowisk, które dysponują wysoko wykwalifikowaną kadrą medyczną i specjalistycznym sprzętem rehabilitacyjnym. Konieczne są jednak natychmiastowe decyzje rządu. Otwórzmy więc uzdrowiska, pomóżmy mieszkańcom w powrocie do zdrowia po COVID-19 – apeluje marszałek Olgierd Geblewicz.

Problemy z oddychaniem czy powikłania kardiologiczne to tylko niektóre ze skutków przebycia COVID-19. Jak wskazują specjaliści pulmonologii czy kardiologii, wiele osób wymaga wręcz dalszej opieki i czasu, by wrócić do zdrowia. W ocenie marszałka Olgierda Geblewicza mogą w tym pomóc uzdrowiska, ale te od początku listopada 2020 roku - decyzją rządu - zostały zamknięte. W ocenie marszałka prowadzone obecnie przez Ministerstwo Zdrowia analizy rozszerzenia pilotażu programu rehabilitacji osób, które przebyły COVID-19, o czym poinformowano Unię Uzdrowisk Polskich, powinny zostać wykonane jak najszybciej. W ocenie zachodniopomorskiego marszałka taki program powinien mieć charakter narodowy.

W liście do premiera Mateusza Morawieckiego, który został skierowany rownież do Ministerstwa Zdrowia, Olgierd Geblewicz wskazał na konieczność umożliwienia Narodowemu Funduszowi Zdrowia wykorzystania posiadanej bazy lecznictwa uzdrowiskowego od dnia 11. stycznia 2021 r. na cele związane ze zwalczaniem skutków epidemii, a w szczególności na realizację lecznictwa uzdrowiskowego dla osób, które poddały się testowi na obecność SARS-CoV-2 lub wyraziły zgodę na wykonanie szczepienia w jednostce w trakcie pobytu.

Komentarze (3)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Brak słów

odpowiedz
08.01.2021 10:50

Panie Marszałku po co otwierać polskie skoro są niemieckie uzdrowiska :) Cale szczęście że tę partie odsunęli z takimi pomysłami.

andrzej

odpowiedz
08.01.2021 20:28

Chłop che legalnie wyjechać ,odpocząć,Tak jest przemęczony Warszawką że zapomniał jaką funkcję pełni w zachodniopomorskim.BIEDACZEK

hymn

odpowiedz
08.01.2021 20:19

Oprócz uzdrowisk otwórzmy jeszcze cmentarze bo wtedy będzie więcej nieboszczyków.