OFICJALNIE: Jest decyzja w sprawie zamknięcia cmentarzy

2020-10-30 16:09
Karol Szumny
2020-10-30 16:09

Wbrew przewidywaniom mediów, premier Mateusz Morawiecki ogłosił na dzisiejszej konferencji prasowej zamknięcie cmentarzów w dniach 31 października oraz 1-2 listopada. Wszystko ma na celu zmniejszenie ryzyka zakażenia.

- Dzień poprzedzający, Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dni, kiedy cmentarze będą zamknięte – ogłosił w piątek Mateusz Morawiecki. – Liczba zachorowań każdego dnia jest wyższa i nie możemy pozwolić, żeby przed cmentarzami czy w komunikacji gromadziły się duże grupy osób. Wielu ze starszych ludzi, którzy by poszli na te cmentarze, mogłoby tam po 3. tygodniach leżeć.
- Tradycja jest mniej ważna niż życie. Proszę powstrzymać się od wyjazdów, również poza miasta. Jeżeli pandemia nie będzie się nasilała, w drugiej połowie listopada będzie pewnie można odwiedzić groby – powiedział premier.

Mateusz Morawiecki zaapelował również do seniorów, aby zostali w najbliższych dniach, a nawet tygodniach, w swoich domach.
- Mój apel do seniorów – drodzy rodzice, dziadkowie – to wasze zdrowie i życie jest najbardziej zagrożone. To wynika jednoznacznie z tabeli śmiertelności, którą codziennie analizujemy. Powyżej 70 r.ż. to zagrożenie rośnie absolutnie gwałtownie. Dzisiaj nasz apel przyjmuje formę alarmu i bardzo mocnej dyspozycji, żeby wszyscy seniorzy, którzy mogą, pozostali w domu przez co najmniej najbliższe 2 tygodnie – apelował Morawiecki.

Szef rządu odniósł się również do pracy zdalnej. Zaznaczył, że tam, gdzie to możliwe, pracownicy muszą pracować zdalnie.
-Mamy bardzo prostą dyrektywę dla administracji publicznej – wszyscy pracownicy, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, muszą pracować zdalnie. To też przez najbliższe 2 tygodnie z możliwością przedłużenia. Mój apel również do przedsiębiorców, dyrektorów firm. Tam, gdzie możecie zostawić pracowników na pracy zdalnej, zróbcie to.

Mateusz Morawiecki wspomniał także o ostatnich protestach, które mają miejsce w całej Polsce. Premier zaznaczył, że mimo różnic światopoglądowych, nie możemy zapominać o swoich bliskich.
- Ostatnio podzieliły nas Polaków sprawy światopoglądowe, ale teraz odłóżmy je, żeby skutecznie zwalczyć epidemię. Możemy się spierać o te bardzo ważne kwestie, ale najpierw zadbajmy o życie naszych rodziców i dziadków.

Kiedy możemy spodziewać się znoszenia obostrzeń?
- W listopadzie musimy zostać w domach, obniżyć poziom zachorowań. W grudniu mam nadzieję, że będziemy mogli już odmrażać te niektóre branże, a możliwe, że i pod koniec listopada – odpowiedział premier.

 

Komentarze (14)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

jarek

odpowiedz
30.10.2020 16:45

kretyznim, powinni to oglosic 2 tyg temu, a treaz ludzie 30 poleca na hura i bedzie tlok i tak

👿

odpowiedz
30.10.2020 16:22

Słuszna decyzja 👍

Jacek

odpowiedz
30.10.2020 17:34

Popieram służba decyzja dla dobra naszych i naszych rodziców

Jan

30.10.2020 17:34

Powinni zakazać tych protestów.

Polak

odpowiedz
30.10.2020 17:36

Witam wszystkich, skoro już mamy wszystko zamknięte to proponuję zamknąć markety chociaż na 14 dni. Jest tam duże skupisko ludzi. Ograniczony możliwość zachorowań, ludzie rozprasza się po małych sklepach osiedlowych A tym samym poprawi ich się sytuacjia przedsiębiorstw. Wspomozemy małe firmy. Czemu nikt nie mówi o tym??

Odpowiedż

30.10.2020 17:36

I ciebię zamknąć na trzy miesiące

Aaa

30.10.2020 17:36

Można nie zamykać tylko niech pracownicy tych marketów noszą MASECZKI!!!

Chętna

30.10.2020 17:36

Nie mieszkam na osiedlu i nie mam sklepiku osiedlowego.

30.10.2020 18:23

Żeby jeszcze to zrozumieli protestujący i nie robili takich zgromadzeń. Można protestować w inny sposób

Krzysia f

odpowiedz
31.10.2020 07:22

W koncu mądrą decyzja. o bliskich na cmentarzach należy pamiętać przez cały rok a nie tylko przy okazji Święta zmarlych powinni również zrobić coś z marketani ponieważ wszyscy rusza teraz do nich bo co niektórzy teraz tam spędzają wolny czas z rodziną prawie położa się na wózkach i będą spacerować po marketach a w sprawie strajków popieram kobiety i ich prawa ale nie tędy droga zwłaszcza w czasie pandemi wielu strajkujących będzie potrzebowac pomocy personelu medycznego pamiętajmy też że to także ludzie potrzebujący odpoczynku dbbajmy o wszystkich i o siebie

30.10.2020 18:34

To tylko rozprzadzenie a nie ustawa

Markus

odpowiedz
02.11.2020 12:03

Zamknęli cmentarze , żeby nie było tłumów, a jak otworzą to i tak dużo ludzi tam pójdzie

Gość

odpowiedz
31.10.2020 08:42

Witam Pan Morawiecki słońcu nie się uspokoji bo to con wygaduje to jest chore najpierw zrobili że dzieci od klas 4 do 8 klasy mają nauczanie to teraz jeszcze zamknęli cmentarze to jest chore a co z dziećmi młodszymi nikt o nich się nie martwi że poszli do szkół i też mogą się pozarażać takie przedszkolaki np zmniejszą odpornością. Ja jestem ciekawa że Pan Kaczyński pojedzie do swojego brata na grup jeżeli tak to dla nas będzie nie sprawiedliwe że on będzie mógł a my nie jak wszyscy to wszyscy.

andrzej

odpowiedz
31.10.2020 17:45

skoro nieudolne włodarze miasta nie potrafią zakazać demonstracji- pytam po co zamykać cmentarze.